Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Princip navrhování staveb, který nestárne

V souvislosti s uplatňováním Eurokódů se stále častěji vracíme k principům navrhování staveb podle příručky německého architekta Ernsta Neuferta. Průběžně aktualizovaná kniha, která vychází převážně z německých norem, byla přeložena do mnoha jazyků a nyní je k dispozici také v češtině. Světlo světa spatřila v polovině roku 1936, aby se následně stala stěžejním dílem celosvětové architektonické tvorby a obecně uznávaným podkladem pro navrhování budov. V současné době se jedná o český překlad 43. přepracovaného a aktualizovaného německého vydání s více než 6 000 vyobrazeními a tabulkami.


Poděkování patří celému týmu nakladatelství Grada, který se chopil této výzvy a připravil obsažné dílo zahrnující takřka všechny druhy staveb od těch historických až po současné moderní budovy. Vycházel přitom z aktualizovaného vydání nakladatelství Springer z roku 2022 pod názvem Bauentwurfslehre. Handbuch für den Baufachmann, Bauherren, Lehrenden und Lernenden. Kniha vychází v českém překladu již potřetí (1995, 2000, 2024).

Od dispozičního řešení až po technické detaily

Přestože publikace vychází převážně z německých norem DIN (Deutsche Industrie-Norm), je jedinečným podkladem pro navrhování staveb také v ostatních zemích. Německé normy jsou často integrovány s evropskými normami EN a mezinárodními normami ISO pro svůj pečlivý a systematický přístup – jsou přesné, srozumitelné a prakticky použitelné takřka v každém prostředí. Deutsche Industrie Norm vydává Německý ústav pro průmyslovou normalizaci (Deutsches Institut für Normung), kde mají výrazné zastoupení kromě domácích i mezinárodní firmy. „Normy vznikají vyjednáváním v zájmových skupinách a mají celostátní platnost zaručenou smlouvou mezi DIN a spolkovou vládou,“ píše se na stránkách organizace s tím, že DIN hraje klíčovou roli v podpoře konkurenceschopnosti německého průmyslu a zajišťuje, aby produkty a služby splňovaly vysoké standardy kvality a bezpečnosti. Nutno připomenout, že od roku 1951 je DIN členem mezinárodní organizace pro standardizaci (ISO) a má (kromě jiného) za úkol přenášet do Německa mezinárodní standardy a v ISO prosazovat své vlastní zájmy (obchodní, akademické a jiné).

V oblasti technických zařízení budov pociťujeme nedostatek aktualizovaných norem a metodik. Například pro zdravotnické provozy stále chybí jednotná pravidla, která by definovala optimální řešení. Často tak čerpáme z německých norem DIN, které jsou v mnoha ohledech podrobnější a systematičtější. Problémem je i generační výměna v oboru. Mnoho zkušených odborníků odešlo a mladí technici se nemají od koho učit. Odborná výměna v oboru sice stále funguje, ale častěji se spoléháme na individuální konzultace a studium zahraničních materiálů. V projektech, jako jsou nemocnice či výzkumná centra, je přitom klíčové, aby se na návrhu podílel odborník se zkušenostmi s daným typem provozu,“ uvedl v rozhovoru pro TZB-info Antonín Kašpar, ředitel společnosti SUBTECH, který se s knihou seznámil a potvrdil uvedená specifika německých norem.

Foto: Nakladatelství Grada a autor
Foto: Nakladatelství Grada a autor

Foto: Nakladatelství Grada a autor

Neufertovská teorie navrhování staveb

Ernst Neufert (1900-1986) poprvé publikoval knihu, složenou ze svých přednášek na státní Vysoké škole stavební ve Výmaru, v dubnu roku 1936 a v jeho obsáhlém díle dále pokračují následovníci, zvláště pak tým profesora Johanese Kistera s podporou Nadace Neufert Stiftung ve spolupráci s inženýry Mathiasem Brockhausem a Patricií Merkelovou. Kniha se takto v průběhu let stala stěžejním dílem celosvětové architektonické tvorby a obecně uznávaným podkladem pro navrhování budov. Její nadčasovost potvrzují slova samotného Neuferta v úvodu knihy.

Na jedné straně se opíráme o naše předky, na druhé straně je všechno v rychlém pohybu. Jsme děti své doby dívající se do budoucnosti a zorný úhel každého jedince se často liší. Důvody odlišnosti spočívají v předchozím vzdělání, ve vlivu okolního prostředí, v osobních předpokladech a odpovídající motivaci k dalšímu sebevzdělávání,“ uvádí autor s tím, že je lepší dát studentovi k ruce pouze dílčí prvky, jak se to děje v knize, aby mu ztížil napodobování a přinutil jej dát věcem vlastní formu a obsah. Kniha je tak dle slov svého autora redukována na základní kameny návrhu, až na samou podstatu. Z jeho přístupu je patrné, že byl aktivním členem výtvarné školy Bauhaus; z ní ve většině případů čerpá a dále předává myšlenky modernistické umělecké školy, kde se klade důraz na celostní přístup k architektuře, na jednoduchost a užitnou hodnotu předmětů a staveb.

Nástroje, které staví na osvědčených teoriích

Úctyhodné je nejenom předávání dlouholetých zkušeností, ale také budování inspirace pro současné tvůrce takřka všech softwarových řešení, které pomáhají projektantům a architektům při navrhování typologicky rozličných staveb a požadavků na jejich dispoziční a prostorové uspořádání. Na více než 600 stranách formátu A4 najdou informace o zásadách navrhování staveb s více než 6 000 nákresy, včetně tabulek a diagramů. Kniha pracuje také QR kódy a videi.

Dnešní BIM softwarové nástroje na určité úrovni dokáží pomocí parametrických knihoven či kontroly kolizí zahrnout celou řadu pravidel a kánonů, které je třeba při navrhování staveb respektovat a dodržovat. Pravidla navrhování staveb tak, jak je ve své knize shrnul Ernst Neufert, stále fungují a jsou již mnohdy nedílnou součástí inteligentních BIM nástrojů či jejich parametrických knihoven,“ podotýkají zástupci společnosti ARCHICAD a jako příklad uvádějí své návrhy schodiště patřící neodmyslitelně mezi integrované nástroje. „V situacích, které lze řešit více způsoby, nabízí program uživateli varianty, jež splňují představy architekta, přičemž současně ohlídá dodržení požadavků technických norem. Další nástroj Zábradlí umožní například jedním kliknutím myši doplnit schodiště zábradlím. Zábradlí je asociativní a lze jej osadit i na další objekty jako je deska, což usnadňuje práci při navrhování teras, balkónů, ochozů, či vnitřních atrií,“ dodávají s odkazem na konkrétní produkty.

Vyvíjející se názvosloví a soulad norem

Německá norma DIN (Deutsches Institut für Normung) a současné Eurokódy (EN) jsou úzce propojeny, a jejich vztah se vyvíjel v souvislosti se snahou o sjednocení technických norem v rámci Evropské unie. Německo tak přijalo Eurokódy jako náhradu za některé DIN normy. Jako příklad se v odborné literatuře uvádí DIN 1045 (pro železobeton), která byla nahrazena EN 1992 (Eurokód 2). DIN tak často funguje i jako „vydavatel“ Eurokódů v Německu, přičemž značení je potom například DIN EN 1992-1-1. To vše (a mnohé další v návaznosti na české normy) velmi ztěžuje samotný překlad knihy a  vyžaduje od celého týmu maximální pečlivost a několikastupňové ověřování.

Tým Evy Škrabalové, vedoucí redakce architektury a stavebnictví nakladatelství Grada, se skládal z mnoha poradců z řad odborné veřejnosti, kniha dále procházela odbornou korekturou architektky Pavly Kelleken, která konzultovala obsah i s německy mluvícími architekty. Na překladu pracovala Eva Hermanová více než rok, musela si osvojit platné názvosloví a porovnávat vše s předchozím vydáním knihy. Odborná korektura trvala dle slov Pavly Kelleken zhruba 5 měsíců, přičemž za nejtěžší část považuje odvozená (nearchitektonická a nestavební) témata, s nimiž se ve své praxi nikdy nesetkala. Výhodou pro ni byla důvěrná znalost německého prostředí a kontakty na zdejší odborníky. Přestože vše probíhalo s velkou pečlivostí, vyzval tým Evy Škrabalové odbornou veřejnost ke komentářům, jež by upozornily na případné nesrovnalosti a chyby – netyká se to rozdílů v normách, ty se neměnily z německých na české.

Je možné si občas všimnout drobných odchylek od našich norem, třeba v definicích a pojmech. Ale základ je samozřejmě stejný. Stejně jako náš obor i kniha se stále vyvíjí. Starší knihu a nové vydání jsem já již neporovnávala, ale rozdílu jsem si všimla například v přidání systémů chytré domácnosti, Facility Managemetu nebo u aktuálního tématu udržitelnosti,“ dodává na závěr Pavla Knelleken a doporučuje číst kromě knihy samotné i návod na používání knihy, včetně všech vysvětlivek a zkratek. Za velmi cenné v novém moderním vydání knihy Navrhování staveb považuje možnost využití QR kódů a praktických ukázkových videí.

Více o knize v oddílu Publikace na TZB-info Knihovna publikací – Knihovna publikací TZB-info

 
 
Reklama