Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Okna a dveře
Archiv článků od 4.10.2000 do 11.9.2009

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

11.9.2009
redakce

Od 26. srpna platí nová vyhláška 268/2009 Sb., o technických požadavcích na stavby. Vyhláškou se mj. ruší vyhláška č. 137/1998 Sb., o obecných technických požadavcích na výstavbu, a vyhláška č. 191/2002 Sb., o technických požadavcích na stavby pro zemědělství. O komentář k nové vyhlášce s výčtem nejpodstatnějších změn jsme požádali Odbor stavebního řádu Ministerstva pro místní rozvoj ČR.

7.9.2009
Internorm-okno, s.r.o.

V době, kdy se témata energetická účinnost, úspora energie a CO2 derou stále více do popředí, získává tepelná sanace stále více na významu. "Opatření pro úsporu energie u budov by mohla jednak masivně snížit roční emise CO2, tato opatření jsou navíc také nanejvýš hospodárná", říká studie poradny pro podniky McKinsey.

17.8.2009
Ing. Jiří Šála, CSc, ŠÁLA-MODI Praha

S trendem nízkoenergetických a pasivních budov narůstá potřeba uvažovat o prostupu tepla mnohem přesněji. Zcela běžně se již do výpočtu zahrnuje detailní konstrukční řešení rámů a zasklení, včetně podrobností osazení okraje zasklívací jednotky a v rámci rámu i detailní řešení dutin a těsnicích prvků funkční spáry mezi rámem křídla a okna. To však reálně platí jen pro stanovení vlastností okna podle ČSN EN ISO 10077-1 [1] při jeho certifikaci autorizovanými osobami. A jak to vypadá v běžné praxi?

16.6.2009
Internorm-okno, s.r.o.

Dřevo jako materiál v bytové výstavbě vytváří nepřekonatelnou a přívětivě domáckou atmosféru bydlení. Proto trend oken stále více přechází na dřevo-hliníková okna: použitý materiál, dřevo, na vnitřní straně navozuje dobrou pohodu, zvenčí je díky použití nasazených hliníkových profilů zaručena odolnost proti povětrnostním vlivům a jednoduché ošetřování.

9.6.2009
Internorm-okno, s.r.o.

V době, kdy témata energetická účinnost, úspora energie a CO2 se stále více derou do popředí, získává také tepelná sanace stále více na významu. Budovy se více než 40 % podílejí na vypouštění CO2 do ovzduší. Opatření pro úsporu energií u budov by mohlo masivně snížit roční emise CO2.

22.5.2009
Internorm-okno, s.r.o.

Zimy bez sněhu, horké počasí už v dubnu, stoletá voda každý rok: I největším pochybovačům o změně klimatu byly v posledních letech drasticky otevřeny oči. Tato hrozivá situace současně představuje také šanci pro podniky.

24.4.2009
Prof. Ing. Jan Tywoniak, CSc.

V článku nazvaném Když dům září, je tam zima předvedla MF Dnes (11.4.2009) v souvislosti s prezentací infračerveného snímkování budov velmi bulvární přístup. Pro korektní měření a vyhodnocení by měla být splněna celá řada podmínek...

29.12.2008
AGC Flat Glass Czech

Atraktivním a velice módním materiálem jsou lakovaná a matovaná skla Lacobel® a Matelac®. Jednoznačně největším trendem v použití těchto skel je obkládání stěn, tzv. wall cladding, které snadno nahradí běžné keramické obklady.

24.9.2008
René Růžička Stavokonzult, Dipl. Ing. Ivo ZEMAN a redakce

Spousta firem provádějících rekonstrukce bytových domů, jejich zateplení, výměnu oken a dveří představuje nevyčerpatelný zdroj podkladů pro příspěvky, které prezentují mnoho různých porušení technologických předpisů, obecně platných zásad a zákonitostí spojených s rekonstrukcí domů. Bohužel.

16.6.2008
AGC Flat Glass Czech

Svět skla se dočkal pozoruhodné premiéry. Společnost AGC Flat Glass Czech (dříve Glaverbel Czech) uvedla na trh nové Antibakteriální sklo®. Tento mimořádně inovativní produkt dokáže zničit 99,9 % bakterií a dokonce zabránit šíření plísní.

16.4.2008
VELUX Česká republika, s.r.o.

Střešními okny vstupuje do podkroví mnohem více světla než okny svislými. Někdy je však potřeba intenzitu slunečních paprsků omezit, a usměrnit tak teplotu v podkroví. Možností regulace prostupu tepla střešními okny je několik, od instalace speciálních skel, přes širokou škálu vnitřních zastiňovacích doplňků až po montáž doplňků venkovních. Jednomu z venkovních doplňků, předokenní roletě, se budeme věnovat detailněji.

10.9.2007
Ing. Josef Knob

V posledních letech se stále více používají namísto klasických oken s parapetem výšky nad 800 mm tzv. francouzská okna, jež mají parapet zpravidla až na úrovni podlahy. Výhody a nevýhody využití těchto oken přináší následující článek autora.

18.12.2006
Ing. Milan Helegda, Ph.D.

V březnu tohoto roku byla po dlouhé době 15 let od počátečních příprav a projednávání vydána dlouho očekávaná norma pro okna a vnější dveře. Česká republika má za povinnost dát této normě status národní normy a národní normy, které jsou s ní v rozporu, musí zrušit nejpozději do prosince 2008.

29.9.2006
Jiří Šála, ŠÁLA MODI Praha

Důsledné použití teplotního faktoru vnitřního povrchu při vyjádření kondenzace vodní páry na vnitřních površích konstrukcí budovy respektive na vyloučení růstu plísní na těchto površích, je nejen možné, ale i výhodné. K tomuto závěru dospěl autor následujícího článku.

2.1.2006
Ing. Roman Šubrt

Lehké meziokenní izolační vložky (MIV) jsou velmi častou konstrukcí v panelových domech. Proto by se jejich opravě či výměně měla věnovat patřičná pozornost. Laická veřejnost, která je majitelem bytů v panelových domech, k problematice jejich revitalizace však přistupuje neodborně. Často spolu se stavební firmou najdou levné řešení, které může v budoucnu znamenat vážné problémy.

5.10.2000
Prof. Ing. František Mrlík, DrSc., CSI, a.s. Praha, pracoviště Zlín

Tepelné ztráty, spojené s přirozeným větráním budov, jsou u novodobých oken a dveří snižovány zdokonalováním těsnosti spár. Větrání infiltrací je potlačeno pod mez hygienicky potřebnou k odvodu vodní páry, formaldehydu, radonu a jiných škodlivin. V příspěvku jsou uvedeny hodnoty součinitelů spárové průvzdušnosti a prostupu tepla soudobých oken a dveří, zjištěných v laboratoři i na stavbách. Příkladu výpočtu potřebné průvzdušnosti oken k zajištění hygienické nezávadnosti pro obyvatele.

4.10.2000
Prof. Ing. František Mrlík, DrSc., CSI, a.s. Praha, pracoviště Zlín

Tepelné ztráty, spojené s přirozeným větráním budov, jsou u novodobých oken a dveří snižovány zdokonalováním těsnosti spár. Větrání infiltrací je potlačeno pod mez hygienicky potřebnou k odvodu vodní páry, formaldehydu, radonu a jiných škodlivin. Dnes uveřejňujeme úvod k tématu, konkrétní hodnoty součinitelů spárové průvzdušnosti a prostupu tepla soudobých oken a dveří přineseme v pokračování.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama