Okno jak má být

Datum: 24.11.2010  |  Organizace: V okno s.r.o.  |  Firemní článek

Přemýšlel jsem, jak udělat co nejlepší okno. Myslím tím takové, které bude po všech stránkách „vychytané“ a bude dbát na všechny požadované vlastnosti. Nebudu řešit, že musí být z kvalitních materiálů, dobře vyrobené a správně namontované, ale zaměřím se na přidanou „výbavu“, kterou můžete do oken získat a tím zvýšit jejich užitné vlastnosti.

V okno s.r.o.
Skaštice 149
767 01 Kroměříž

tel.:573 504 131
e-mail:
web:www.v-okno.cz

Zisky ze sluneční energie

V posledních letech se hovoří zejména o tepelné izolaci zasklení. Dokládá to zvyšující se objem vyrobených izolačních trojskel. Snaha snižovat koeficient tepelné prostupnosti, má jistě svůj oprávněný význam, ale je vhodné uvažovat i o další vlastnosti, která ovlivňuje celkovou energetickou bilanci otvorové výplně a tou je solární faktor zasklení. Solární faktor (g) udává celkový prostup sluneční energie přes zasklení. Hodnota "g" je u běžných trojskel o 16% nižší než u dvojskel a světelný činitel prostupu (τv), který charakterizuje prostup světla, je o 11% nižší (viz tab. níže). Snížení těchto hodnot znamená, že přes zasklení projde menší množství sluneční energie. Uživatelé potvrzují, že sice získali s běžným trojsklem výrazné úspory v zimě, ale na jaře a na podzim, kdy si dříve užívali v interiéru slunečních paprsků, musí naopak přitápět. Tuto skutečnost si uvědomili i výrobci izolačních skel a vyvinuli speciální skla pro použití do izolačních trojskel. Taková skla mají potom solární zisky ještě lepší než běžná dvojskla. Samozřejmě mají i lepší prostup světla a nejsou tak zabarvená, což je patrné na první pohled (viz foto níže).


Vlevo moderní trojsklo se zvýšenými solárními zisk, vpravo běžné trojsko


*Pro profil IQplus

Kompletní technické listy uvedených zasklení najdete ZDE.

Takže nejen koeficient tepelné prostupnosti ("U") ale i solární faktor ("g"), ovlivňuje celkovou energetickou bilanci zasklení. Konkrétní srovnání uvedených skel najdete ZDE.

Maximální tepelná izolace profilu

Jako první v České Republice jsme zavedli výrobu oken z profilu Gealan IQplus se středovým těsněním.

Tento profil má vynikající hodnotu Uf= 1,0 W/m2K (s běžnou ocelovou výztuhou). Díky jeho stavební hloubce lze zasklít sklo široké 48mm (nejlepší hodnoty "U") a bez potřeby distančních podložek namontovat interiérové žaluzie. Spolu s běžným trojsklem Ug=0,5W/m2K dosahuje celé okno hodnot pod Uw=0,8W/m2K (pro "Zelená úsporám registrováno Uw=0,77), což vyhovuje aplikacím pro nízkoenergetické domy .

Předností tohoto profilového systému je také jeho středové těsnění, které jako dostatečně masivní komorový výstupek na rámovém profilu poskytuje tepelnou a zvukovou izolaci v prostoru mezi rámem a křídlem.


"Nizkoenergetický" profil IQplus

Bezpečnost

Statistiky dokazují, že k vloupání přes uzavřená okna nebo dveře dochází v 80% případů přes okna nebo balkonové a terasové dveře a téměř 70 % z nich je vedeno vypáčením. Proti tomuto způsobu byl vyvinut tzv. I.S.čep (Intelligent Sicherheit), který díky své konstrukci neumožní vypáčení křídla od rámu. Můžete si vybrat zvýšenou bezpečnost třídy C (necertifikovaná bezpečnost s 2 IS čepy na křídlo), nebo certifikovaná bezpečnostní okna dle třídy WK2 (8 I.S. čepů na křídlo a další bezpečnostní prvky), která vyrábíme v licenci výrobce kování rakouské firmy MACO. Více informací k statistikám vloupání a bezpečnostním oknům na stránkách www.v-okno.cz

Regulace vlhkosti

Moderní plastová a dřevěná okna jsou prakticky dokonale vzduchotěsná. Tato vlastnost je daň za požadavek na maximální izolaci. Následkem je, že nedochází k žádné výměně vzduchu mezi exteriérem a interiérem, což je z hygienického hlediska velmi špatné. Spolu s tím dochází, činností člověka a rostlin v místnosti, k zvyšování vlhkosti a následně k nežádoucím nepříznivým projevům jako je rosení oken a kondenzace vlhkosti na ostění a nejhůře vznik plísní. Proto doporučujeme systém regulace vlhkosti větrací klapkou GECCO. Nemusíte mít obavy, že by vznikalo nějaké nežádoucí proudění vzduchu (průvan), neboť při rozdílu tlaku mezi exteriérem a interiérem větším než je vhodné, dojde k jejímu automatickému uzavření. Navíc klapky GECCO 3 a 4 lze plně uzavřít i ručně.

Výhody klapky GECCO

 • Optimální výměna vzduchu při normálním tlaku vzduchu
 • Nejnižší ztráty tepelné energie
 • Průběžné základní větrání
 • Patentovaná automatická regulace větrání
 • Ani při vysoké rychlosti větru nevzniká průvan
 • Výhodné z hlediska nákladů
 • Zabraňuje tvorbě plísní

Více informací ke klapce Gecco

Komplexní montáž se systémem parozábrany

Montáž se systémem parozábrany je účinná ochrana napojovací spáry vodotěsnými a paropropustnými páskami v exteriéru a parotěsnými páskami v interiéru.

Až do nedávné doby tvořila izolační spáru polyueratanová pěna a omítka, dříve těsnící motouzy apod. Nově, dle platné normy, je nutné, aby napojovací spára obsahovala další komponenty, jež zaručí její plnou funkčnost. Plnou funkčností se dle znění normy rozumí:

 • nulová infiltrace vodních par
 • nulová zatékavost
 • schopnost dilatace
 • tepelná a zvuková izolace

Jaká rizika hrozí při montáži pouze na pěnu?

 • plísně
 • tepelné mosty
 • špatná zvuková izolace
 • koroze a degradace

Více informací na webu www.inteligentni-okna.cz.

Libor Petráš
V okno s.r.o.
Výrobce a dodavatel plastových a hliníkových oken a dveří a zimních zahrad.

 

Datum: 24.11.2010
Organizace: V okno s.r.o.Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 


 
 

Aktuální články na ESTAV.czDo 3. ročníku České ceny za architekturu se přihlásilo 145 realizacíDveře bez rušivých detailů pro dokonalý interiérSpolečnost HELUZ byla oceněna na veletrhu ConecoNa chatě po zimě zkontrolujte navlhlé zásuvky či prodlužovací kabely