Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Okna a dveře
Archiv článků od 22.5.2009 do 4.1.2010

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

4.1.2010
Ing. Zuzana Mathauserová

Autorka upozorňuje na zhoršenou kvalitu vnitřního prostředí v bytech, kde byla vyměněna původní okna za současná okna těsná, která sice zlepšují energetickou bilanci bytu, ale zároveň velmi omezují možnosti větrání. V bytech se hromadí neodvětraná vlhkost, vedoucí k růstu plísní, v případě plynových spotřebičů pak spaliny, což jsou toxické látky vedoucí ke zhoršení zdravotního stavu uživatele bytu, otravám až úmrtí.

4.1.2010
prof. Ing. Jan Tywoniak, CSc.

V českém tisku můžeme pozorovat výrazně vyšší frekvenci výrazů jako je pasivní dům, energeticky úsporná výstavba, zejména ve spojení s dotačním programem Zelená úsporám. Stále ale platí, že realizovaných domů v pasivním standardu je velmi málo, navíc u některých takto označovaných domů mohou být jistě i pochyby o skutečných vlastnostech. Nejbližší období ukáže, jak reálný je požadavek Evropského parlamentu zavést pasivní domy jako běžný standard novostaveb. Spíše než o technický problém se zřejmě jedná o problém společenský, problém připravenosti odborníků, akceptování veřejností apod.

21.12.2009
Ing. František Konečný

Důležitým faktorem v procesu přípravy a realizace staveb je znalost právních předpisů řešících bezpečnost práce na stavbách. Řešení bezpečnosti práce začíná již v projektové fázi předmětné stavby. Již zde by měl investor zjistit, zda navrhovaná stavba může spadat do režimu, kdy je nutno ustanovit koordinátora bezpečnosti práce na stavbě. Je nutné rozlišit, v jakém rozsahu a na jaké stavby se předpisy řešící bezpečnost práce vztahují a zda mezi ně patří i rodinné domy.

27.11.2009
Ing. Jan Stahl a redakce

V rámci doprovodného programu veletrhu Aqua-therm zazněla přednáška se statistickými údaji programu Zelená úsporám, a to od jeho spuštění do listopadu 2009. Se svolením autora prezentace - Ing. Jana Stahla ze Státního fondu životního prostředí - poskytujeme tyto údaje i našim čtenářům.

23.11.2009
Ing. Roman Šubrt, Energy Consulting, o.s.

Problematika oken a balkonů – otvorových výplní – je velice rozsáhlá a obsahuje mnoho požadavků. Proto vznikla příručka „Technické podmínky pro koupi a montáž oken“, která se snaží jednoduchou, ale vše obsahující formou popsat požadavky na okna tak, aby i méně znalý technik mohl vůči dodavateli uplatňovat svoje požadavky. V článku je úvodní text této příručky, která je k dispozici ke stažení.

5.11.2009
KÖMMERLING ČR

Zkušenosti ze sousedního Německa prokázaly, že tepelné a mechanické vlastnosti kvalitních plastových oken zůstaly i po čtyřiceti letech užívání prakticky nezměněny. Okna namontovaná například v roce 1966 tak mohou dál dobře sloužit svému účelu, a to především díky kvalitním plastovým profilům.

29.10.2009
Portál idealniokna.cz

Plastová okna nejsou úplně běžným produktem. Orientovat se v současné nabídce je problém i pro odborníky, natož pro laika. Pokud stojíte před tímto problémem, možná oceníte vznik nového portálu, který vám může značně zjednodušit situaci. Ještě důležitější je, že se vyhnete mnoha úskalím, která se u tak významné investice často objevují.

9.10.2009
Wienerberger s.r.o.

Společnost Wienerberger cihlářský průmysl, a. s., si připsala další významný úspěch. Za nadokenní překlad POROTHERM VARIO si z mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH 2009 odnesla nejvyšší ocenění GRAND PRIX FOR ARCH. Tuto prestižní cenu udělovanou odborníky získal překlad POROTHERM VARIO za jednoduché a kvalitní řešení.

8.10.2009
Stavokonzult

Seznámení s novinkami a vývojem v konstrukcích otvorových výplní, stav přípravy normových dokumentů souvisejících se zabudováním oken do stavby a povinné značení CE jsou hlavními tématy letošního IV. ročníku celostátní odborné konference Otvorové výplně stavebních konstrukcí, která se uskuteční 20. - 21. října v Hradci Králové.

5.10.2009
Ing. Viktor Zwiener, Ph.D., DEKPROJEKT s.r.o.

Zkušební metoda Blower-Door test slouží pro měření průvzdušnosti staveb a používá se také pro odhalování netěsností. Výsledkem měření je intenzita výměny vzduchu v interiéru při tlakovém rozdílu 50 Pa mezi interiérem a exteriérem. Článek upozorňuje na nevzduchotěsné detaily, které se na stavbách často vyskytují.

11.9.2009
redakce

Od 26. srpna platí nová vyhláška 268/2009 Sb., o technických požadavcích na stavby. Vyhláškou se mj. ruší vyhláška č. 137/1998 Sb., o obecných technických požadavcích na výstavbu, a vyhláška č. 191/2002 Sb., o technických požadavcích na stavby pro zemědělství. O komentář k nové vyhlášce s výčtem nejpodstatnějších změn jsme požádali Odbor stavebního řádu Ministerstva pro místní rozvoj ČR.

7.9.2009
Internorm-okno, s.r.o.

V době, kdy se témata energetická účinnost, úspora energie a CO2 derou stále více do popředí, získává tepelná sanace stále více na významu. "Opatření pro úsporu energie u budov by mohla jednak masivně snížit roční emise CO2, tato opatření jsou navíc také nanejvýš hospodárná", říká studie poradny pro podniky McKinsey.

17.8.2009
Ing. Jiří Šála, CSc, ŠÁLA-MODI Praha

S trendem nízkoenergetických a pasivních budov narůstá potřeba uvažovat o prostupu tepla mnohem přesněji. Zcela běžně se již do výpočtu zahrnuje detailní konstrukční řešení rámů a zasklení, včetně podrobností osazení okraje zasklívací jednotky a v rámci rámu i detailní řešení dutin a těsnicích prvků funkční spáry mezi rámem křídla a okna. To však reálně platí jen pro stanovení vlastností okna podle ČSN EN ISO 10077-1 [1] při jeho certifikaci autorizovanými osobami. A jak to vypadá v běžné praxi?

16.6.2009
Internorm-okno, s.r.o.

Dřevo jako materiál v bytové výstavbě vytváří nepřekonatelnou a přívětivě domáckou atmosféru bydlení. Proto trend oken stále více přechází na dřevo-hliníková okna: použitý materiál, dřevo, na vnitřní straně navozuje dobrou pohodu, zvenčí je díky použití nasazených hliníkových profilů zaručena odolnost proti povětrnostním vlivům a jednoduché ošetřování.

9.6.2009
Internorm-okno, s.r.o.

V době, kdy témata energetická účinnost, úspora energie a CO2 se stále více derou do popředí, získává také tepelná sanace stále více na významu. Budovy se více než 40 % podílejí na vypouštění CO2 do ovzduší. Opatření pro úsporu energií u budov by mohlo masivně snížit roční emise CO2.

22.5.2009
Internorm-okno, s.r.o.

Zimy bez sněhu, horké počasí už v dubnu, stoletá voda každý rok: I největším pochybovačům o změně klimatu byly v posledních letech drasticky otevřeny oči. Tato hrozivá situace současně představuje také šanci pro podniky.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama