Příčinou rosení oken zevnitř je nejčastěji příliš vysoká vlhkost v místnosti. Pokud správně nevětráte, zůstává vysoká vlhkost v bytě a při ranním poklesu teplot jednoduše zkondenzuje.
Únik tepla představuje v prodejnách a výrobnách nepříjemnou záležitost zejména v době, kdy se teploty venku pohybují jen pár stupňů nad nulou a uvnitř musíme topit. Zabránit úniku tepla však lze i bez složitých stavebních úprav. Jednoduchým řešením jsou speciální závěsné fólie, které se umisťují do průchodů a vrat. Díky dobrým izolačním vlastnostem dokážou udržet teplo přesně tam, kde potřebujete.
MIRASTAR® představuje neuvěřitelný designový efekt: jeho vzhled se může měnit od vysoce reflexního po průhledný v závislosti na světelných podmínkách. Tato dvojitá funkce umožňuje vytvořit jedinečný vzhled: MIRASTAR® může působit jako zrcadlo nebo propouštět světlo jako běžné sklo. Tato funkce je také skvělým trikem, jak dle libosti skrýt nebo odhalit místnost, proto se MIRASTAR® někdy nazývá špionážní zrcadlo.
V čem spočívá efektivita práce v informačním modelování budov (BIM), bylo hlavním tématem kulatého stolu na estav.tv. Tvorba správných dat je klíčová ve všech fázích přípravy stavby pro investora i dovnitř projekční firmy, pro realizační fázi stavby a jednou bude klíčová i pro její provozování. Hosty kulatého stolu byli Patrik Pokorný, projektant a BIM manažer, Atelier 99, Josef Remeš, projektant a asistent na Fakultě stavební VUT v Brně, a Tomáš Velehradský, majitel projekční kanceláře Atelier Velehradský.
Společnost Saint-Gobain Glass přišla s přelomovou technickou inovací, díky které uvedla na trh s fasádními řešeními nové sklo s dosud nejnižším obsahem uhlíku. Toto unikátní sklo, vyvinuté díky kombinaci vysokého obsahu recyklovaného skla (kolem 70 % střepů) a obnovitelné energie, je výsledkem značného úsilí v oblasti výzkumu a vývoje a vysoké odbornosti našich průmyslových týmů.
U dveří, oken či vrat se stále častěji používá značení, které musí odpovídat přísným požadavkům na funkčnost a odolnost. Zároveň však tyto technické či designové štítky musí vzhledově ladit s vlastním výrobkem. Firma Rathgeber z Bystřice nad Pernštejnem tento výrobní proces precizně zvládá, na což se spoléhají přední výrobci jako jsou Lomax, PKS okna či Sapeli. Pojďte se podívat, jaké jsou dnešní možnosti značení.
Pokud pochopíme, proč sklo praská, můžeme poškození zasklení předejít – správnou volbou vhodného typu skla, a také tím, že se vyhneme chybám při jeho používání. Nejčastější příčinou praskání skla je teplotní šok, tedy pnutí, které vzniká při lokálním nerovnoměrném zahřátí skla na vysokou teplotu. Dalším důvodem poškození celistvosti může být to, že sklo nevydrží mechanické a statické zatížení – to bývá důsledek nevhodného statického návrhu zasklení.
Pozemků ideálně vhodných pro bytovou zástavbu v městských aglomeracích rapidně ubývá, což vede k trendu stavět i na místech, která byla dříve opomíjená. Jsou to především lokality v těsné blízkosti rušných ulic, kde je úroveň hlukového zatížení nadměrná. Projektanti a stavitelé tedy stojí před úkolem se s tímto aspektem vypořádat bez ztráty desítky čili aniž by utrpěly jiné parametry.
Při výběru okna se tradičně soustředíme na obecně známé parametry, jako jsou schopnost tepelné izolace, propustnost zvuku nebo světla. U posledního aspektu se ale většinou zaměřujeme na to, jak světlo ovlivní vnitřní teplotu v domácnosti. A často zapomínáme, že dostatek přirozeného světla je velmi podstatný pro naše fyzické i psychické zdraví. To je obzvlášť důležité zdůraznit před blížícím se podzimním obdobím, kdy se dny rychle zkracují a přirozeného světla ubývá. Jaké typy světla tedy existují, kolik ho potřebujeme a jak na denní osvětlení budov myslí české normy?