Potřebujete pro váš bytový dům vyřešit
financování oprav
rekonstrukci kotelny
úspory energií
větrání
registrace
Rekonstrukce a provoz bytových domů
Motto: Nové povinnosti k elektromobilitě a vyúčtování vody a tepla.
Zdroje financí z nových dotací.
středa 3. 11. 2021
Praha
registrace
Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
TZB studio
zobrazit program

Fasáda s přidanou hodnotou: variabilní, energeticky aktivní a atraktivní

Ukázkové architektonické ztvárnění svislé fasády, která vyrábí elektřinu

Začátkem letošního roku byla v Düsseldorfu dokončena stavba moderního komplexu kancelářských budov Bonneshof Office Center (B.O.C.). Jedná se o přibližně 12 000 m2 užitné plochy, které rozšiřují stávající objekt Tersteegen Office Center (T.O.C.) z roku 2007. Členité objekty s geometrickou fasádou propojuje prosklená hala. Nová pětipatrová budova s podzemním parkovištěm se vyznačuje propracovaným designem, jehož autorství patří RKW Rhode Kellermann Wawrowski Architektur + Städtebau z Düsseldorfu, i vysokou energetickou efektivitou. High-Tech opláštění poskládané ze systémů Schüco totiž zahrnuje i fotovoltaické panely téže značky. Šachovnicový vzhled dvojité fasády vznikl kombinací skleněných jednotek s protisluneční ochranou a fotovoltaických panelů. Použito bylo více typů fasádní konstrukce, založené na hliníkovém profilu Schüco AWS 75 BS.HI. Do fasády integrované fotovoltaické panely spolu s instalací na střeše a nejmodernějším technickým zařízením budovy pokrývají významný podíl elektřiny potřebné na místě.

Spojení dvou pozoruhodných struktur

V městské čtvrti Golzheim se i přes centrální pozici nachází řada zelených ploch. Oblast nabízí vysoce kvalitní rezidenční nemovitosti a kanceláře. Novostavba Bonneshof Office Center (B.O.C.), ve vlastnictví Nordrheinische Ärzteversorgung, má název odvozený z ulice Am Bonneshof a navazuje na objekt z roku 2007 Tersteegen Office Center (T.O.C.). Na obou objektech se podíleli architekti z RKW Architekten + Städtebau a stavební firma Quantum Immobilien AG. Další kancelářské objekty se od B.O.C. nacházejí především na jih a západ, zatímco rezidenční výstavba je orientována severovýchodně. Z pohledu urbanistického rozvoje do sebe oba objekty B.O.C. a T.O.C. zapadají a tvoří celek. Rozvětvená struktura budov jde ruku v ruce s heterogenním prostředím. Díky „otevřeným prstům“ budova získává rozsáhlé fasádní plochy, které zprostředkovávají kontakt s okolím, což byl i záměr investora. Vnitřní nádvoří a výklenky se zelení uživatelům objektu zajišťují příjemné zázemí.

Centrální prosklení

Významný uzel představuje dvoupodlažní prosklená hala, která nový objekt spojuje s původním a představuje srdce celého komplexu, zázemí a centrální vstupní prostor do kancelářských „prstenců“. Nachází se zde recepce, bistro zóna a konferenční místnosti s výhledem do parku. Tato multifunkční tepna zprostředkovává vstup do kancelářských prostor všech horních pater B.O.C. V prstencových objektech, přiléhajících k centrální hale, se nacházejí skupinky kanceláří s tichým výhledem do dvorků se zelení. Fasáda s vysokým stupněm transparentnosti zajišťuje ideální zdroj přirozeného světla, které se díky skleněným dělícím příčkám dostává hluboko do budovy. Atmosféru kanceláří umocňují povrchy v reflexní černé, bílé a stříbrnošedé. V přístupových prostorách kontrastuje zářivě oranžová, která doplňuje převážně modré tóny sousedícího objektu.

Geometrické opláštění

Fasády obou objektů charakterizují geometrické tvary. Černobílý obdélníkový vzor na B.O.C. kontrastuje s metalickou černomodrou fasádou objektu T.O.C s nápaditými kruhovými prvky. Koncept nového objektu sestává ze dvou typů fasád v různém provedení. Hlavní část je založena na variacích dvojité fasády. Fotovoltaické a stínící panely vnějšího pláště byly instalovány v závislosti na míře slunečního záření a charakteru místností. Druhý typ fasády se týká centrální spojovací haly a odsazeného vrchního podlaží. Na celoprosklenou dvoupodlažní konstrukci vstupní haly byl použit sloupkopříčkový fasádní systém, opláštění u vrchního podlaží pak doplňují neprůhledné panely.

Bloková konstrukce Schüco AWS 75 BS.HI

Zajímavou reliéfní strukturu získala fasáda díky střídání skleněných okenních prvků s předsazenými fotovoltaickými panely v černé barvě a stínícími panely s bílým potiskem. Konstrukce vychází z různých variant hliníkového systému Schüco AWS 75 BS.HI – bloková konstrukce vysoce tepelně izolovaných profilů. Okna mají elegantní vzhled bez viditelných vnějších křídel. Součinitel prostupu tepla U dosahuje u fasády jako celku hodnoty 1,3 W/(m2K), u skleněných částí pak 1,0 W/(m2K). Významný podíl prefabrikace fasádních dílů, které dodal výrobce Haskamp Metallbau Fassadentechnik, vedl k rychlé kompletaci na místě, a to včetně instalace fotovoltaických modulů Schüco. Základní fasádní prvek, s rozměry 3,5 × 2,7 m, se od podlahy ke stropu skládá ze dvou okenních jednotek s dovnitř otvíravými křídly s omezovačem otevření, z vnější strany s předsazeným protislunečním stínícím panelem nebo fotovoltaickým modulem. Dodatečné zastínění objektu zajišťují venkovní žaluzie. U objektu bylo použito vrstvené bezpečnostní sklo. Vnější strana stínících panelů má dle zadání architekta digitální potisk s bílým vzorem. Druhý typ panelů vychází ze struktury fotovoltaických článků a dominantního tmavě šedého skla. Přestože z vnějšku fotovoltaické panely působí neprůhledně, denní světlo se do místnosti dostává, pouze nepřímo, jakoby přes sluneční brýle.

Energeticky aktivní přístup

Energetický koncept budovy B.O.C. je založen na pasivních i aktivních komponentech. Vedle pasivních opatření v podobě cílené regulace denního světla i tepla ze slunečního záření skrze venkovní žaluzie a stínící panely hraje při udržování optimální teploty v budově významnou roli energeticky efektivní a nízko nákladový reservoár pro chlazení a ohřívání. Použity byly i další environmentální a ke zdrojům šetrné systémy. Tepelná energie je v zásadě dodávána přes kogenerační CHP jednotku s kombinovanou výrobou tepla a elektřiny. Ochlazování budovy v letních měsících probíhá přes absorpční chladící zařízení s hybridní chladící věží. Teplota v kancelářských prostorách se reguluje skrze podlahový topný pás, umístěný podélně kolem stěn. Nechybí vysoce účinný ventilační systém s rekuperací tepla. Dodatečné požadavky na topení či chlazení jsou řešeny prostřednictvím energetického centra vedlejšího objektu T.O.C. Do pláště B.O.C. bylo instalováno celkem 114 monokrystalických fotovoltaických modulů Schüco o ploše cca 500 m2. S výkonem 63 kWp fasáda doplňuje fotovoltaickou elektrárnu na střeše objektu o výkonu kolem 108 kWp. Administrativní budova v současnosti produkuje významný podíl elektřiny spotřebovávané na místě. Celková energetická koncepce vychází z projektu společnosti EGC (Energie- und Gebäudetechnik Control GmbH & Co. KG, Düsseldorf). Společnost komplexně zaštiťuje topení a klimatizaci pro oba objekty a spravuje fotovoltaické systémy.

Energeticky aktivní plášť B.O.C. je zároveň hlavním designovým prvkem kancelářského objektu, v jehož energetickém konceptu sehrává významnou roli. Fasáda vyniká nejen výraznou architekturou a vysoce výkonnými technologiemi, ale zároveň je úspěšným příkladem využití svislých fasád k výrobě energie z obnovitelných zdrojů – je nadčasová, šetrná k životnímu prostředí, ekonomická a atraktivní.

Detaily projektu

Klient a provozovatel: Nordrheinische Ärzteversorgung, Düsseldorf
Architekt: RKW Rhode Kellermann Wawrowski Architektur + Städtebau, Düsseldorf
Hlavní dodavatel / projektový management: Quantum Immobilien AG, Düsseldorf
Dohled nad projektem: E+P Engineering + Projektmanagement GmbH & Co. KG, Rüsselheim
Strukturální plánování: Schüßler-Plan, Düsseldorf
Protipožární ochrana: BSCON Brandschutzconsult GmbH, Essen
Technické zařízení budovy: ITG Hans Pitz GmbH & Co. KG, Düsseldorf
Stavební technologie: YIT Germany GmbH, München
Energetický koncept: EGC Energie- und Gebäudetechnik Control GmbH & Co.  KG, Düsseldorf
Otevřené prostory (zeleň v okolí): Ziegler Grünkonzepte, Düsseldorf
Fasáda –  konzultantská firma: IFF Ingenieurgesellschaft für Fenster- und Fassadentechnik GmbH, Haan
Fasáda – design a výroba: Haskamp GmbH & Co. KG Metall- und Elementbau, Edewecht
Typ fasády: Schüco AWS 75 BS.HI jako speciální konstrukce s různými systémovými specifikacemi
Fotovoltaická instalace: do fasády integrované fotovoltaické panely značky Schüco (BIPV), monokrystalické, černé

Fotodokumentace

Foto kredit: www.rehfeld-fotografie.de Fasádní koncept objektu B.O.C. se skládá ze dvou typů fasád ve dvou verzích. Hlavní části dominuje dvouvrstvá fasádní struktura. Před vnitřní tepelně aktivní stěnou jsou zavěšeny buď fotovoltaické, nebo stínící panely vnějšího pláště.
Foto kredit: www.rehfeld-fotografie.de
Fasádní koncept objektu B.O.C. se skládá ze dvou typů fasád ve dvou verzích. Hlavní části dominuje dvouvrstvá fasádní struktura. Před vnitřní tepelně aktivní stěnou jsou zavěšeny buď fotovoltaické, nebo stínící panely vnějšího pláště.
Foto kredit:www.rehfeld-fotografie.de Novostavba Bonneshof Office Center (B.O.C.) navazuje na stávající administrativní komplex Tersteegen Office Center (T.O.C.) z roku 2007.
Foto kredit: www.rehfeld-fotografie.de
Novostavba Bonneshof Office Center (B.O.C.) navazuje na stávající administrativní komplex Tersteegen Office Center (T.O.C.) z roku 2007.
Foto kredit: www.rehfeld-fotografie.de Fasády objektů B.O.C. i T.O.C. jsou charakteristické geometrickými tvary. Černobílý šachovnicový vzor objektu B.O.C. kontrastuje s metalickými černomodrými kruhovými obrazci sousedícího objektu T.O.C.
Foto kredit: www.rehfeld-fotografie.de
Fasády objektů B.O.C. i T.O.C. jsou charakteristické geometrickými tvary. Černobílý šachovnicový vzor objektu B.O.C. kontrastuje s metalickými černomodrými kruhovými obrazci sousedícího objektu T.O.C.

Foto kredit: www.rehfeld-fotografie.de Pro různé typy fasády kancelářského objektu B.O.C. byly sestaveny speciální konstrukce založené na hliníkovém blokovém systému Schüco AWS 75 BS.HI, v kombinaci s na míru integrovanými fotovoltaickými panely.Foto kredit: www.rehfeld-fotografie.de Pro různé typy fasády kancelářského objektu B.O.C. byly sestaveny speciální konstrukce založené na hliníkovém blokovém systému Schüco AWS 75 BS.HI, v kombinaci s na míru integrovanými fotovoltaickými panely.Foto kredit: www.rehfeld-fotografie.de
Pro různé typy fasády kancelářského objektu B.O.C. byly sestaveny speciální konstrukce založené na hliníkovém blokovém systému Schüco AWS 75 BS.HI, v kombinaci s na míru integrovanými fotovoltaickými panely.
Foto kredit: RKW Rhode Kellermann Wawrowski, Düsseldorf Detail: Bokorys, náhled na fasádu
Foto kredit: RKW Rhode Kellermann Wawrowski, Düsseldorf
Detail: Bokorys, náhled na fasádu
 
Foto kredit: RKW Rhode Kellermann Wawrowski, Düsseldorf Detail: Plán přízemí
Foto kredit: RKW Rhode Kellermann Wawrowski, Düsseldorf
Detail: Plán přízemí
Foto kredit: RKW Rhode Kellermann Wawrowski, Düsseldorf Detail: Plán prvního podlaží
Foto kredit: RKW Rhode Kellermann Wawrowski, Düsseldorf
Detail: Plán prvního podlaží
Foto kredit: RKW Rhode Kellermann Wawrowski, Düsseldorf Detail: Situační plán
Foto kredit: RKW Rhode Kellermann Wawrowski, Düsseldorf
Detail: Situační plán
Foto kredit: RKW Rhode Kellermann Wawrowski, Düsseldorf Detail: Hlavní budova, vertikální a horizontální řez křídlem
Foto kredit: RKW Rhode Kellermann Wawrowski, Düsseldorf
Detail: Hlavní budova, vertikální a horizontální řez křídlem

www.schueco.cz

O společnosti Schüco

Společně s celosvětovou sítí partnerů, architektů, projektantů a investorů vytváří firma Schüco International KG udržitelné opláštění objektů, a to ve vzájemné harmonii lidských potřeb, přírody a technologií. Vysoké požadavky na design, komfort a bezpečnost jsou dosahovány díky energeticky efektivním řešením, která vedou ke snižování emisí CO2 a šetření přírodních zdrojů. Prostřednictvím svých dvou divizí – hliníkových konstrukcí a plastových systémů – dodává na míru šité produkty pro novostavby i modernizace, vždy individuálně přizpůsobené požadavkům zákazníků i klimatickým podmínkám. Společnost Schüco je spolu s 4 800 zaměstnanci a 12 000 partnerskými firmami aktivní v 78 zemích světa. Výše obratu v roce 2013 dosáhla hodnoty 1,5 miliardy eur. Kompletní informace o firmě naleznete na www.schueco.cz.

Systémová řešení pro okna, dveře a fasády


Schüco International KG
logo Schüco International KG

Společnost Schüco International KG nabízí systémy pro okna, dveře a fasády, které splňují vysoké požadavky na design, komfort a bezpečnost. Zároveň díky energetické efektivitě redukují emise CO2 a přispívají tak k šetření přírodních zdrojů.