Potřebujete pro váš bytový dům vyřešit
financování oprav
rekonstrukci kotelny
úspory energií
větrání
registrace
Rekonstrukce a provoz bytových domů
Motto: Nové povinnosti k elektromobilitě a vyúčtování vody a tepla.
Zdroje financí z nových dotací.
středa 3. 11. 2021
Praha
registrace
Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
TZB studio
zobrazit program

Studentské koleje v Heidelbergu přinášejí atraktivní bydlení v apartmánech

Modulární stavební konstrukce s úspornými okny Schüco Alu Inside, která přispívají k prakticky nulovým nákladům za topení a teplou vodu

Tři moderní pětipatrové apartmány s parkovištěm, zastřešenými stojany na kola, grilovacím koutkem a centrální prádelnou poskytují atraktivní ubytování 265 studentům v Heidelbergu. Projekt studentských kolejí, založený na modulárním stavebním systému s dřevěnou nosnou konstrukcí, vyrostl za pouhých 5 měsíců od dokončení základové desky. Kombinací energeticky optimalizovaného pláště fasády, tepelného čerpadla vzduch-voda a výkonného fotovoltaického systému bylo dosaženo vysoce kvalitního studentského ubytování s minimálními, prakticky nulovými náklady za topení a teplou vodu. K energetické bilanci významně přispívají okenní profily Schüco Alu Inside, úsporná okna splňující požadavky pasivní výstavby, s izolačním trojsklem a integrovanou spárovou ventilací.

Montáž a kompletace v „polní továrně“

Studentské koleje, které poskytnou vysoce kvalitní ubytování pro co nejvíce studentů na co nejmenší ploše, takový byl požadavek stavebníka – Studentenwerk Heidelberg – v rámci celoevropského výběrového řízení. Nabídka mnichovské firmy LiWood AG zadavatele přesvědčila modulárním stavebním systémem, který kromě montáže a kompletace přímo na místě garantuje vynikající energetický profil objektu a rychlou výstavbu. Po dokončení základové desky potřebovala stavební firma pouhých pět měsíců do předávky tří stavebních objektů. Výhodou byla i skutečnost, že vývoj, plánování a provádění této stavby „na klíč“ realizoval jediný dodavatel, který si veškeré operace perfektně sladil. Montáž modulů, nezávislá na počasí, probíhala v „polní továrně“ přímo na stavebním pozemku. Průměrně bylo možné vyrobit šest modulů denně, ty pak byly po jednotlivých patrech kompletovány do příslušných objektů.

Moderní apartmány pro 265 studentů

Studentské koleje tvoří tři pětipatrové budovy s 265 lůžky v jedno- až třípokojových apartmánech, včetně dvanácti místností čítáren, učeben a úklidových komor. Ke kvalitě bydlení přispívá orientace budov na východ, jih a západ. Zejména objekty 660 (žlutý) a 661 (modrý) s osou ve směru východ–západ a apartmány nasměrovanými jižně přinášejí ideální podmínky. Z pohledu městské zástavby se všechny tři objekty homogenně začlenily do přiléhající ulice Klausenpfad.

Barevný koncept vyjadřuje pospolitost i vlastní identitu

Odstupňované šedé tóny vnější fasády, barevný koncept navržený firmou LiWooD, symbolizují pospolitost studentských kolejí. Vlastní identitu budov utváří primární barevné rozlišení – žlutý, modrý a červený objekt. Toto téma se opakuje i na vnitřních chodbách, obložených nepravidelně uspořádanými vláknocementovými deskami ve třech šedých tónech. Hra s odstíny v úzkých chodbách opticky prohlubuje prostor.

Úsporná okna se spárovou ventilací

Energetický koncept studentských kolejí se vyznačuje ambiciózním záměrem snížit výdaje za topení a ohřev teplé vody až na nulu. Toho bylo v praxi dosaženo kombinací energeticky optimálního fasádního pláště, tepelného čerpadla vzduch-voda a výkonného fotovoltaického systému, jehož solární výnos v ročním horizontu odpovídá spotřebě všech budov (více viz energetický profil).

Energetické ztráty skrze fasádní plášť byly minimalizovány použitím patentovaných úsporných oken Schüco. Plastová profilová konstrukce Schüco Alu Inside bez jinak běžných ocelových výztuh dosahuje izolace na úrovni pasivního domu. Průmyslová, ekonomická výroba těchto inovačních okenních systémů je možná díky patentované technologii kombinace plastu s hliníkem. Energeticky úsporná řada Alu Inside se vyznačuje výrazným snížením hmotnosti při zachování dobrých statických vlastností. Zejména u okenních a dveřních elementů určených pro pasivní domy, u kterých vysoce izolované okenní prvky s ocelovou výztuhou a třívrstvým zasklením vykazují velké hmotnosti okenních křídel, představují odlehčené konstrukce Alu Inside významný benefit.

V projektu studentských kolejí byla použita systémová okna Schüco Alu Inside, vybavená třívrstvým izolačním zasklením (Ug = 0,5 W/m2K) a 7komorovými profily, které dosahují špičkových hodnot tepelné izolace Uf = 0,74 W/m2K. Okna vykazují i zlepšenou zvukotěsnost v hodnotě 32 dB.

Větrání při zavřených oknech

Kromě tepelné pohody přispívá ke komfortnímu bydlení také efektivní větrání. Výměnu vzduchu v místnostech zajišťuje spárová ventilace Schüco, integrovaná v rámu okna. Spárová ventilace umožňuje výměnu vzduchu i u zavřených oken. Vzduch proudí dvěma malými ventilačními spárami, umístěnými mezi okenním křídlem a rámem. Jejich ventilační klapky jsou vybaveny různým protizávažím, které v závislosti na tlaku větru reguluje průchod vzduchu. Přívod čerstvého vzduchu v horní části okna s omezovačem jeho objemu zajišťuje zcela klidnou cirkulaci vzduchu v místnosti.

Univerzální modulární konstrukce

Koncepční přístup při projektování i výstavbě studentských kolejí v Heidelbergu vedl ke vzniku budov s bezkonkurenčně nejnižšími náklady na energie. Dle vyjádření dodavatele lze tento efektivní modulární princip vedle bytové zástavby realizovat také u hotelových apartmánů, domovů důchodců či lázeňských a léčebných objektů.

Detaily projektu:

Název projektu: Studentské koleje Heidelberg (studentské jedno až třípokojové apartmány pro 265 studentů, rozčleněné do tří budov)
Stavebník: Studentenwerk Heidelberg
Vývoj/projektování/provedení stavby: LiWooD Heidelberg AG & CoKG, München
Vedoucí projektu: Dipl.-Ing. (FH) architekt Werner Kulessa
Dokončení: 2013; přebírka 5 měsíců od dokončení základové desky
Dodavatel okenních systémů: Hans Greimel GmbH & Co. KG, Herrsching/Breitbrunn; www.greimel.com
Další informace o projektu: www.liwood.com

Energetický profil:

Produkce energie: tepelné čerpadlo vzduch-voda, fotovoltaika
Energetická účinnost: KfW40
Primární spotřeba energie: 20,9 kWh/m²/a
Konečná spotřeba energie: 16,1 kWh/m²/a
Konečná spotřeba energie celého komplexu budov: cca 96 600 kWh/a
Výkon FV systému: 120,96 kWp
Výnos z FV systému: cca 98 000 kWh/a

Okna Schüco Alu Inside:

Patentovaný a u Passivhaus Institut certifikovaný okenní systém Schüco Alu Inside s konstrukcí propojující plast a hliník. Instalace proběhla spolu s okenní spárovou ventilací Schüco.

Zdroj FOTO: Schüco International KG a LiWooD, München

Jednotlivým budovám je přiřazeno primární barevné značení – žluté, modré a červené. Pospolitost venkovní fasády vyjadřují odstupňované šedé tóny.
Jednotlivým budovám je přiřazeno primární barevné značení – žluté, modré a červené. Pospolitost venkovní fasády vyjadřují odstupňované šedé tóny.
Nepravidelně rozmístěná okna oživují vzhled fasády pětipatrových budov.
Nepravidelně rozmístěná okna oživují vzhled fasády pětipatrových budov.
Okenní systém Schüco Alu Inside s izolačním trojsklem podporuje trvalý energetický koncept objektu a vykazuje špičkové hodnoty tepelné izolace (Uf = 0,74 W/m²K) na úrovni pasivního domu.
Okenní systém Schüco Alu Inside s izolačním trojsklem podporuje trvalý energetický koncept objektu a vykazuje špičkové hodnoty tepelné izolace (Uf = 0,74 W/m²K) na úrovni pasivního domu.

Situační plán studentských kolejí Heidelberg. Tři stavební objekty s jedno-, dvou- a třípokojovými apartmány pro celkem 265 studentů. Venkovní prostor zahrnuje parkoviště, zastřešené stojany na kola, grilovací koutek a centrální prádelnu. Zdroj: LiWooD, München
Situační plán studentských kolejí Heidelberg
Tři stavební objekty s jedno-, dvou- a třípokojovými apartmány pro celkem 265 studentů. Venkovní prostor zahrnuje parkoviště, zastřešené stojany na kola, grilovací koutek a centrální prádelnu. Zdroj: LiWooD, München
Modulární systém LiWooD, umožňující kompletaci a montáž přímo na místě určení, lze skládat až do osmipatrových budov s nosnou konstrukcí z překládaného dřeva. Je ekologický, energeticky účinný a vykazuje velmi dobrou zvukovou izolaci a požární ochranu. Zdroj: LiWooD, München
Modulární systém LiWooD, umožňující kompletaci a montáž přímo na místě určení, lze skládat až do osmipatrových budov s nosnou konstrukcí z překládaného dřeva. Je ekologický, energeticky účinný a vykazuje velmi dobrou zvukovou izolaci a požární ochranu. Zdroj: LiWooD, München
Pro optimální cirkulaci vzduchu při zavřeném okně je systém Schüco Alu Inside vybaven integrovanou spárovou ventilací Schüco.
Pro optimální cirkulaci vzduchu při zavřeném okně je systém Schüco Alu Inside vybaven integrovanou spárovou ventilací Schüco.

O společnosti Schüco

Společně s celosvětovou sítí partnerů, architektů, projektantů a investorů vytváří firma Schüco International KG udržitelné opláštění objektů, a to ve vzájemné harmonii lidských potřeb, přírody a technologií. Vysoké požadavky na design, komfort a bezpečnost jsou dosahovány díky energeticky efektivním řešením, která vedou ke snižování emisí CO2 a šetření přírodních zdrojů. Prostřednictvím svých dvou divizí – hliníkových konstrukcí a plastových systémů – dodává na míru šité produkty pro novostavby i modernizace, vždy individuálně přizpůsobené požadavkům zákazníků i klimatickým podmínkám. Společnost Schüco je spolu s 4 800 zaměstnanci a 12 000 partnerskými firmami aktivní v 78 zemích světa. Výše obratu v roce 2013 dosáhla hodnoty 1,5 miliardy eur. Kompletní informace o firmě naleznete na www.schueco.cz.

Systémová řešení pro okna, dveře a fasády


Schüco International KG
logo Schüco International KG

Společnost Schüco International KG nabízí systémy pro okna, dveře a fasády, které splňují vysoké požadavky na design, komfort a bezpečnost. Zároveň díky energetické efektivitě redukují emise CO2 a přispívají tak k šetření přírodních zdrojů.