Z výstavby střední školy v Kashitu
Cihlovačka oproti jednoduchému lisu umožňuje vyšší sílu stlačení, výrobu dvou cihel najednou a díky zásobníku není nutné dávkovat směs pro každé stlačení samostatně. Výroba je tak rychlejší a cihly jsou pevnější a odolnější.
Kashitu je venkovská oblast Zambie, která se nachází mezi městy Ndola a Kapiri Mposhi na hlavní dálnici. Je tak důležitým dopravním spojením společně s vlakovou zastávkou, v jejíž blízkosti je škola, mateřská škola, kostel, dětské hřiště a komunitní centrum neziskové organizace New Renato Community Society a nově také klinika. Venkovská oblast se skládá z několika stovek farem, které jsou volně rozptýlené v krajině, což je pro Afriku typické.
New Renato Community Society je místní nezisková organizace, která zde založila a díky dobrovolníkům a vládním učitelům provozuje s velkým úspěchem mateřskou a základní školu. Má za cíl rozvoj venkova a vzdělání v této oblasti. Lektoři z této organizace učí lidi z místní komunity včelaření, zemědělství, vzdělávání, zdravotní péči, rozvoji mládeže a správné výživě.
V oblasti Kashitu velmi chybí střední škola, která by výraznou měrou přispěla k rozvoji celé oblasti. Absolventi této vzdělávací instituce by pomohli vzniku nových podnikatelských příležitostí, rozvoji živností a uplatnili by tak svůj potenciál.
Na výstavbu první budovy školy bude potřeba 16 250 cihel
Technologie výroby cihel je vyvíjena tak, aby cihly měly dostatečnou pevnost přidáním vhodného obsahu cementu. Testování směsi a technologie výroby neprobíhá pouze v rámci ČVUT, ale zapojí se i další partnerské univerzity, například v Mulungushi University in Kabwe v Zambii.
Naše cihlovačka oproti jednoduchému lisu umožňuje vyšší sílu stlačení, výrobu dvou cihel najednou a díky zásobníku není nutné dávkovat směs pro každé stlačení samostatně. Výroba je tak rychlejší a cihly jsou pevnější a odolnější. Použití cementu v kombinaci s cihlovačkou umožní výrobu cihel, které jsou tvarově stálé, dostatečně pevné a odolné proti nepříznivým přírodním vlivům.
Cihlovačka umožňuje vyrábět přibližně 30 cihel za hodinu
Budovy z lisovaných nepálených cihel mají v Zambii dlouholetou tradici. Jejich rozměry jsou pozůstatkem z dob kolonizace (imperiální jednotky). Naše cihly využívají metrický systém, který je dnes v Zambii běžnou praxí a díky příměsi cementu mají stály tvar. Otvory v cihlách umožňují snadné vedení technických zařízení a při vložení výztuže do otvorů v kombinaci s betonovou výplní zajištují konstrukci větší tuhost a únosnost.
Tvar cihel, připomínající kostičky LEGO, je použit pro zlepšení podmínek výstavby. Umožňuje suchou výstavbu zděných konstrukcí, zkracuje dobu stavění a je intuitivní k použití i pro neodborné stavebníky. S těmito cihlami dokáže po krátkém zaškolení pracovat každý. Tato stavební technologie napomůže místní komunitě v možnosti si realizovat výstavbu školy vlastními silami, efektivněji a za nižší náklady.
Celá výstavba stavebních konstrukcí z tohoto materiálu byla testována v laboratořích fakulty stavební ČVUT v Praze.
Projekt střední školy v Kashitu je od počátku vnímán v širších souvislostech a principy udržitelnosti tvoří jeho pilíře. Cílem projektu je zajistit kvalitní vzdělání a zlepšit celkovou kvalitu života v oblasti Kashitu, podpořit výstavbu šetrnou k životnímu prostředí a rozšířit podnikatelské příležitosti v lokalitě.
Aktuálně ze stavby
- Stavba byla zahájena ve čtvrtek 6. července 2023
Přímo na místě se na ní podílí 10 místních dobrovolníků a postupně 14 českých z Realizačního teamu ICWD ČVUT. Další dobrovolníci pracují v zákulisí z ČR. - Kopaly se základy a deska je vybetonována
Jinak, než jak to známe v ČR, neboť na zambijský venkov betonovací firmu nedostanete. - 2 měsíce zpožděné cihlovačky přinesly změny
Stavaři přišli s jiným systémem konstrukce: železobetonovou, která bude vyplněna cihlami, až vytvrdnou. Stavaři a místní nelenili a pustili se do výroby cihel na místních lisech. Naše cihlovačky dorazily do Kashitu 22. srpna a všichni z toho měli takovou radost, že ještě ten den vyrobili 100 prvních cihel. Díky případu cihlovaček znají projekt SŠ v Kashitu i zambijský ministr zahraničních věcí a zambijský ministr financí. - Africké ceny materiálu
(namísto cen “pro Evropany”) nám při nákupu pomáhají vyjednat zástupci místní organizace New Renato. Z nich jsme při sestavování rozpočtu vycházeli.