Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Novela stavebního zákona prý prodlužuje schvalování staveb

Novela stavebního zákona platná od letošního roku podle stavebníků prodlužuje schvalování stavby a nedostatečně definuje pravomoci projektantů a investorů.

Odborníci kritizují hlavně rozšíření účasti veřejnosti na další kolo schvalovacího procesu a prodloužení lhůty pro vyjádření úřadů až o dva měsíce.

"Novela stavebního zákona dopadá zejména na stavebníky. Pro ně je komplikací rozšíření účasti takzvané dotčené veřejnosti, která je známá svým obstrukčním jednáním při povolování staveb. Doba přípravy stavby se tak může neúměrně prodloužit, u dopravních staveb až na deset let," zdůraznil hlavní nedostatek novely prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš ze Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR.

Vladimír Svoboda ze společnosti Interplan-CZ, která patří mezi specialisty v oblasti projektové a inženýrské přípravy staveb, také upozorňuje na problematické prodloužení vyjadřovacích lhůt. "Za nejproblematičtější oblasti považujeme prodloužení lhůty pro vyjádření úřadů až o 60 dní. Dojde tak k ještě většímu zpomalení již tak zdlouhavého schvalovacího procesu. Tyto obstrukce mají negativní dopad na zmírňování recese ve stavebnictví," tvrdí Svoboda, podle kterého nová zákonná úprava v praxi způsobuje jen zmatky a problémy.

S těmi se musí potýkat stavební dozor, u nějž nejsou jasně stanoveny jeho pravomoci. Podle Pavla Křečka z České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě totiž novela stavebního zákona nijak neustanovila definice technického dozoru investora a autorského dozoru projektanta. "Zároveň opomenula stanovit rozsah jejich působností. To samozřejmě ztěžuje využitelnost novely v praxi. Obě činnosti navíc mohou významně ovlivnit veřejné zájmy ve výstavbě. Jedná se především o ochranu života, zdraví, životního prostředí a bezpečnosti práce," upozornil Křeček.

Novela stavebního zákona, která začala platit od 1. ledna letošního roku, měla zpřesnit a zjednodušit jednotlivé postupy, odstranit odchylky od správního řádu a snížit administrativní zátěž při plánování staveb. Praxe podle stavebníků ale ukázala, že se tak nestalo.

MMR kritiku novely stavebního zákona odmítá

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) odmítá kritiku novely stavebního zákona, která podle stavebníků zkomplikovala stavební řízení a prodloužila schvalování stavby. MMR na svém webu uvedlo, že změnu zákona projednávala s odbornou veřejností dva roky.

"Hospodářská komora ČR, Svaz podnikatelů ve stavebnictví a další subjekty se účastnily pravidelných jednání, která na toto téma probíhala dva roky. Řada jejich návrhů byla akceptována. Jen výjimečně nebyly akceptovány ty návrhy, které by znamenaly kolizi s evropskou legislativou," píše MMR, podle něhož byly všechny připomínky vypořádány na společných jednáních.

"Novelu stavebního zákona považujeme za nejlepší úpravu oblasti stavebního práva od roku 2001, kdy byla do českého právního řádu implementována směrnice EIA," tvrdí MMR.

 
 
Reklama