Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Dřevěné konstrukce
Archiv článků od 18.3.2013 do 19.8.2013

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

19.8.2013
Ing. Roman Fojtík, Dr. Ing. Tomáš Novotný, Ing. Jan Hurta, VŠB-TUO, FAST, Katedra konstrukcí Ostrava

Pro ztužení štíhlých vysokých ocelových konstrukcí byl vyvinut obručový ztužující systém, který využívá předpětí pro zvýšení tuhosti, kterou je možné měnit, a tím získat požadované vlastnosti ztužujícího prvku. Zmenšené modely 1/20 jsou podrobovány statickým a později i dynamickým zatěžovacím zkouškám, které mají prokázat nebo vyvrátit teoretické předpoklady funkčnosti ztužujícího prvku a stanovit nejvhodnější způsoby předpínání.

11.8.2013
Ing. Bohumil Koželouh, CSc., soudni znalec

Článek představuje úvod k vlastní prezentaci o dřevěných konstrukcích velkých rozpětí. Obsahovala celkem 83 příkladů/obrázků, které byly promítány na semináři ve Volyni 2013. Uvádíme s laskavým svolením autora.

15.7.2013
Ing. Karel Šeps, doc. Ing. Jan Vodička, CSc., Katedra betonových a zděných konstrukcí, Fakulta stavební ČVUT v Praze

Článek se zabývá ohybovou zkouškou trámců se čtyřbodovým podepřením a jejím výsledkem v podobě diagramu odolnosti vláknobetonu vyrobeného výhradně s použitím recyklátů jako plniva. Jsou zde ukázány rozdíly mezi různým množstvím vláken, různých rychlostí zatěžování při provádění zkoušky a různých délkách vláken.

8.7.2013
Ing. Václav Ráček, doc. Ing. Jan Vodička, CSc., doc. Ing. Jiří Krátký, CSc., Katedra betonových a zděných konstrukcí, FSv ČVUT v Praze

V příspěvku budou uvedeny výsledky testování závěrečného klenáku segmentového ostění na tlak, který rozhoduje o únosnosti prvků ostění. Popsány budou i pevnostní charakteristiky zkoušených vláknobetonových segmentů. Vláknobetonový klenák s navrženou hmotnostní dávkou 50 kg/m3 byl porovnáván s klasickým železobetonovým klenákem.

29.6.2013
Ing. Vladimír Holub, GEMA spol. s r.o.

Masovější rozvoj dřevěných vazníkových střech u nás nastal v devadesátých letech, především se stavbami prodejen Penny, Edeka a Plus-Discount, po roce 2000 pak i Lidl. Není žádným tajemstvím, že tyto střechy vznikaly dlouhou dobu víceméně „živelně“, ve většině případů bez základních znalostí principů prostorového zavětrování. Důsledkem je ze statického hlediska nevyhovující stav těchto střech, což je u obchodních provozoven pochopitelně nepřípustné. Podívejme se na daný problém podrobněji.

25.6.2013
James Hardie Europe GmbH, o.s.

V roce 2012 byla v Berlíně realizována stavba dvou nových sedmipatrových bytových domů. Použití dřeva u tak vysokých bytových domů (podlaha nejvyššího patra je téměř 20 metrů nad úrovní terénu) bylo možné díky obložení sádrovláknitými deskami fermacell s účinnou požární ochranou. Tak se opět dokazuje neudržitelnost tuzemských bariér kladených výškovým dřevostavbám.

11.6.2013
James Hardie Europe GmbH, o.s.

„Lehká prefabrikace na bázi rámových konstrukcí dřeva bývá často spojována s uniformitou, malou architektonickou kreativitou a nízkou vůlí spolupráce s architekty. Firma RD Rýmařov si tyto nedostatky uvědomuje a hledá možnosti negovat uvedené argumenty. Proto možnost realizovat „GreenWell Conference & Coaching Centre“ byla chápána v Rýmařově jako velká výzva.“

3.6.2013
Ing. Josef Musílek, Ph.D., Ing. Jan Plachý, Ph.D., VŠTE České Budějovice

Článek se zabývá statickýcm návrhem vaznicového krovu, který je v současnosti často využíván, zejména při stavbě rodinných domů. Jsou ukázány různé výpočetní modely vaznicového krovu a je provedeno jejich porovnání a zhodnocení.

3.6.2013
prof. Ing. Vilém Podrázský, CSc., prof. Ing. Jan Kouba, CSc., Ing. Daniel Zahradník, Ph.D., Fakulta lesnická a dřevařská ČZU v Praze, doc. Ing. Igor Štefančík, CSc., Národné lesnícke centrum, LVÚ Zvolen

V blízké budoucnosti je možno očekávat výrazné změny v nabídce dřevní suroviny, poskytované vlastníky a správci lesa. Především poklesne nabídka jehličnatých výřezů borovice a v první řadě smrku. S předstihem několika desetiletí by se těmto trendům měl přizpůsobit i dřevozpracující sektor, neboť tyto trendy budou mít dlouhodobou a zvyšující se tendenci. Podívejme se na tyto změny podrobněji.

31.5.2013
James Hardie Europe GmbH, o.s.

Moderní modulová výstavba je jedním z účinných léků na nedostatek kapacit v mateřských školách, který trápí obce i rodiče v posledních letech v celé republice. Dalším důkazem výhod staveb realizovaných jako kontejnerové sestavy je i nová školka v Jesenici u Prahy. Na stěnách modulů UNIKO jsou použity materiály fermacell, se kterými má UNIKO dlouholeté zkušenosti.

23.5.2013
Eva Grochalová, Jan Valíček, Radek Ondruch, TAROS NOVA s.r.o.

Příspěvek popisuje použití lepeného lamelového dřeva ve fasádních systémech moderních staveb. První část se zabývá konstrukcí dřevěné fasády rodinného domu, kdy je použito netradičních technických řešení a lepeného lamelového dřeva ze sibiřského modřínu. Druhá část příspěvku popisuje dřevěnou nosnou konstrukci opláštění u univerzitní auly ve Švédsku.

16.5.2013
Oldřich Rejl, redakce

Dne 17. dubna 2013 se uskutečnila ve stylovém prostředí Národní technické knihovny konference na téma kompozitních materiálů. Přednášela paní Ing. Alena Vimmrová, Ph.D., z Katedry materiálového inženýrství a chemie Fakulty stavební ČVUT v Praze, s komerční ale neméně zajímavou prezentací přišel pan Ing. Tomáš Švec ze společnosti Velux.

6.5.2013
Ing. Alena Hynková, CSc., Ing. Blanka Pelánková, VŠTE České Budějovice

Ve druhé polovině minulého století dochází k demografické změně vesnice. Napřed ztrácí význam hospodářské části statků, později zůstávají opuštěné i obytné části. V lepším případě slouží statky k víkendové rekreaci. Důsledkem těchto změn a důsledkem neodborných stavebních zásahů je chátrání domů, vznik destrukce materiálů a vznik statických poruch konstrukcí domu.

22.4.2013
Doc. Ing. Miloš Zich, Ph.D., Doc. Ing. Zdeněk Bažant, CSc., Ústav betonových a zděných konstrukcí VUT FAST Brno

Posuzovatelé se často setkávají s objekty s nejasným konstrukčním systémem. Tyto stavby se navrhují obtížně a v provozu se mohou chovat jinak, než bylo očekáváno. Dobrý projekt a jeho realizace jsou, jde-li o dlouhodobé chování stavby, zásadní. Článek se zabývá základními principy vhodného návrhu a jeho posouzení.

18.4.2013
KNAUF INSULATION, spol. s r.o.

Knauf Insulation představil vzduchotěsný zateplovací systém LDS pro šikmé střechy. Obsahuje všechny komponenty pro různé skladby zateplení a konstrukce šikmých střech. Systém LDS obsahuje kontaktní difuzní fólii LDS 0,04, parobrzdu LDS 2 Silk, parozábranu LDS 100 a těsnící pásky LDS spolu s minerální skelnou izolací Knauf Insulation Unifit.

9.4.2013

Od nepaměti patří dřevo k materiálům s vynikajícími a jedinečnými vlastnostmi, které si nezadají ani s moderními materiály. Dřevo vyniká svou pevností, trvanlivostí a snadným využitím, přírodní tepelnou odolností a stabilitou, tudíž srubové domy postavené v souladu s nejmodernějšími technologiemi jsou vysoce spolehlivé a odolné.

8.4.2013
doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., Ing. Hana Hasníková, Stavební fakulta, ČVUT v Praze

Příspěvek popisuje vyšetřování dřevěných prvků z historické konstrukce zastřešení odjezdové haly Masarykova nádraží v Praze. Součástí je i experiment, který se zabýval vlivem mechanického poškození dřevěných prvků na interpretaci výsledků nedestruktivních měření.

5.4.2013
Vlastimil Růžička, redakce

Tradičně se v jihočeském městečku Volyně sešli nadšenci, aby představili nestárnoucí stavební materiál. 17. ročník dvoudenního semináře (27. až 28. 3.) Dřevostavby 2013 přinesl celou řadu zajímavých událostí a přednášek.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama