Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Zateplovací systémy
Archiv článků od 27.2.2004 do 2.7.2010

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

2.7.2010
Markéta Pražanová, tisková mluvčí České komory architektů

Česká komora architektů (ČKA) uspořádala ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí (SFŽP) 14. června 2010 v Národní technické knihovně (NTK) v Praze-Dejvicích konferenci Architekti a Zelená úsporám. Název akce koresponduje s názvem publikace, kterou se obě instituce chystají pro projektanty i klienty programu vydat v říjnu letošního roku.

16.6.2010
Mgr. Lukáš Viktora, RNDr. Petra Schnitzerová, Ph.D.

Článek seznamuje s problematikou ochrany rorýsů a netopýrů při stavebních úpravách budov, včetně aktuální právní úpravy, vhodných postupů a příkladů konkrétních technických opatření. V prvních dílech budou shrnuty základní informace týkající se bytových a zejména panelových domů.

1.5.2010

V 10. ročníku prestižní soutěže Fasáda roku 2009, kterou pořádá společnost Baumit, se jediným zástupcem historických budov stala rekonstrukce bytového domu v Karlových Varech, která uchvátila precizními detaily a střídmým barevným pojetím. Porota ji ocenila 3. místem v kategorii rekonstrukce.

17.3.2010
NOVABRIK CZECH, s.r.o.

Většina obyvatel neprodyšně zateplených domů polystyrenovými deskami se dnes potýká s nepříjemnými plísněmi uvnitř i vně domu a radost jim kazí i nevzhledné praskliny na fasádě. Mnoho z nich již lituje svého rozhodnutí zateplovat polystyrenem. Moudré řešení přitom existuje….

22.2.2010
doc. Ing. Vladimír Jelínek, CSc.

U obvodových plášťů nízkoenergetických budov s vysokým tepelným odporem se povrchová teplota na vnitřním líci ochlazované konstrukce místnosti blíží k teplotě vzduchu v místnosti. Spolu s tím se snižuje význam podílu tepelné ztráty prostupem tepla a významnější se tak stává tepelná ztráta z větrání místnosti. To vše ovlivňuje typ i umístění otopné plochy v místnosti.

15.2.2010
Ing. Lucie Šancová, Ing. Petr Vogel, EKOWATT, Ing. Petr Kotek, Ph.D., EnergySim s.r.o., Mgr. František Macholda, MBA, Ing. Jiří Beranovský, Ph.D., MBA, Ing. Jan Antonín, Ph.D., EnergySim

Článek je prvním ze série článků o výsledcích výzkumného projektu zaměřeného na hledání efektivních úsporných opatření pro snižování energetické náročnosti panelových budov a na snižování environmentální zátěže jejich provozu.

29.1.2010
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize ISOVER

Společnost Saint-Gobain Isover CZ s.r.o. rozšířila od počátku roku 2010 své portfolio produktů a stala se tak jedinou firmou na českém trhu nabízející nejširší sortiment tepelných, zvukových a protipožárních izolací v té nejlepší kvalitě.

7.1.2010
Ing.Pavel Šťastný, CSc., REMMERS CZ, s.r.o.

Před provedením zateplení bychom měli výpočtem dosáhnout alespoň vyrovnané vlhkostní bilance prostoru: množství odváděné vlhkosti musí být stejné, nebo větší, než množství v prostoru vytvářené či ukládané.

5.1.2010
Ing. Petr Lorenc, BAUMIT, spol. s r.o., Baumit, spol. s r.o.

Vnější tepelně izolační kontaktní systémy (ETICS) jako hospodárné a technicky efektivní řešení se při rekonstrukcích i novostavbách osvědčují již od šedesátých let 20. století. Přesto se občas objevují případy nesplněných představ a očekávání, poruch a nebo dokonce i pozvolných či náhlých kolapsů ETICS.

4.12.2009
Baumit, spol. s r.o.

Při montáži zateplovacích desek na fasády budov se stále více prosazuje metoda lepení. U starších budov, kde se pracuje s již omítnutým podkladem, však pouhé lepení nestačí. Desky je nutné na fasádu usazovat pomocí hmoždinek, které však narušují funkci tepelněizolačního systému. Vzniku těchto zcela zbytečných tepelných mostů umí předejít lepicí kotva Baumit KlebeAnker.

9.11.2009
Ing. Petr Kejklíček, Promat, člen sdružení CERPAD

V první polovině letošního roku začaly platit novelizované normy, ve kterých jsou nově definovány požadavky na navrhování zateplovacích systémů budov. Jedná se o ČSN 73 0810 - Požární bezpečnost staveb - Společná ustanovení (duben 2009) a ČSN 73 0802 - Požární bezpečnost staveb - Nevýrobní objekty. Změny v těchto normách přinášejí i řadu zásadních novinek. Podívejme se na ně prostřednictvím obrazového materiálu.

12.10.2009
Ing. Petr Zahradník, SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú.

V předchozím díle byly popsány dvě možnosti přístupu k zateplení rodinného domu s využitím dotace z programu Zelená úsporám. Jednalo se o podmínky vypsané na samém počátku tohoto programu s úpravou z počátku června tohoto roku. Nyní si představíme, jakým způsobem bude ovlivněno hodnocení stejných rodinných domů, které byly použity jako příklad v předchozím díle, podle nových podmínek programu, které vešly v platnost 17.8.2009.

14.9.2009
Doc.Ing. Václav Kupilík, CSc

Rostoucí zájem o zateplování velmi často končí výběrem firmy s nízkou cenou za materiál a za montáž zateplovacího systému, aniž by se při tom přihlíželo k dodržování technologické kázně. Uvedená analýza vyskytujících se vad v kontaktních zateplovacích systémech má varovat investory, jak při výběru dodavatele postupovat, aby stavba nebyla reklamována pro vzniklé závady.

12.8.2009
ENROLL CZ spol. s r.o., Aleš Svoboda

Většina studií a rozborů stavebních materiálů, v našem případě tepelných izolací, zkoumá a porovnává tyto materiály výhradně z technického hlediska. Osobně jsem přesvědčen, že v souvislosti s dnešní ekonomickou, ale především dlouhotrvající energetickou krizí je pouhé porovnávání technických parametrů tepelných izolací nesprávné - nedostatečné. Nehledě na fakt, že metodiky měření technických vlastností tepelných izolací jsou zastaralé a nejsou schopné postihnout materiálově rozdílné složení jednotlivých typů tepelných izolací.

28.4.2009
Baumit, spol. s r.o.

To nejlepší z původně samostatných inovací v oblasti vnějších tepelně izolačních systémů Baumit je nyní shrnuto do certifikované systémové skladby nazvané Baumit Premium fasáda.

27.2.2004
Ing. Jiří Sedláček, CSc.

Cílem zateplování stavby je především snížení tepelných ztrát a nákladů na vytápění. Při správném návrhu zateplení lze dosáhnout i optimálního mikroklimatu v letním období, ochrany obvodových konstrukcí a tím prodloužení jejich životnosti. Vytváří se tak nové podmínky pro užívání staveb a zajištění tepelného komfortu v zimním i letním období. V neposlední řadě je také cílem zlepšení životního prostředí.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama