VIDEO: Zateplení prověřené praxí

Datum: 7.4.2016  |  Organizace: KNAUF INSULATION, spol. s r.o.  |  Firemní článek

V těchto dvou domech bydlí dvě čtyřčlenné rodiny. Je to v Maďarsku, ale mohlo by to být i v České republice nebo kdekoli ve střední Evropě. Jedna rodina zaplatí za topení v přepočtu 21 tisíc korun. Druhá rodina pouze polovinu. Jak je to možné?

KNAUF INSULATION, spol. s r.o.
Bucharova 2641/14
158 00 Praha 5

tel.:+420 234 714 011
e-mail:
web:www.knaufinsulation.cz

Knauf Insulation se dlouhodobě snaží zvýšit povědomí o energetické náročnosti staveb. Společnost se rozhodla spustit projekt, který by ukázal konkrétní výsledky zateplení rodinného domu.

Podívejte se na video: Zateplení prověřené praxí

„Budovy se podílí na celkové spotřebě energie více než 40 %,“ poznamenal ředitel Knauf Insulation v Maďarsku. „Dostatečná tloušťka a kvalita zateplení může teoreticky snížit spotřebu energie o 30–40 %. Rozhodli jsme se v praxi ověřit, kolik energie se dá reálně ušetřit kvalitním zateplením.“

Na programu se podílela katedra Stavebních konstrukcí Technické univerzity v Budapešti a Institut maďarské energetické efektivity.


 

Podle Istvána Barta, odborníka z maďarského Institutu, je většina obytných budov zastaralá, co se týče energetické efektivity: „Většina budov spadá do energetické třídy F nebo G. Stupnice energetických tříd má rozsah od A+ do I, takže naše budovy jsou velmi nešetrné. Možná proto jsme obdrželi tolik žádostí o zařazení do programu.“

Přihlásilo se 180 rodin z celého Maďarska. Odborníci vybrali nakonec dva domy, které jsou od sebe vzdáleny pouze 7 km. Při výběru byl kladen důraz na to, aby si domy byly podobné po technické stránce a zároveň byly blízko sebe. Tím se zaručily téměř stejné meteorologické podmínky. V obou domech žije rodina se dvěma dětmi.Zateplený dům se dostal do energetické třídy A i přesto, že okna a systém vytápění zůstaly původní.

První dům byl zateplen minerální vlnou, která kromě tepelné izolace zvyšuje požární bezpečnost, tlumí hluk a nechává dům „dýchat“. Tím zabraňuje růstu plísní a vytváří podmínky pro tepelnou pohodu uživatelů.

„Fasádu jsme zateplili kamennou vlnou FKD S Thermal s tloušťkou 20 cm. Nevyužívanou půdu jsme zateplili v úrovni stropu skelnou vlnou Classic 039 s technologií ECOSE a tloušťkou 25 cm. Naším cílem bylo použít takové izolační materiály, které poskytnou tepelnou pohodu a mají životnost 50 let,“ říká Laszlo Kanyuk, marketingový manažer Knauf Insulation.

Majitel zatepleného domu poznal rozdíl již během zateplování. Venkovní teplota mu v létě přišla snesitelnější, dům byl chladnější a vevnitř mu bylo příjemněji.


Přibližně 35 % tepla uniká fasádou, 25 % střechou, 20 % okny a dveřmi, 15 % podlahou a 5 % komínem.

Technik Lászlo Brassnyó z Knauf Insulation říká, že není nutné zateplit všechny části domu najednou. Nejdůležitější je podle něj zateplit fasádu a střechu, což představuje přibližně 60 % tepelných ztrát.

Spotřeba energie zatepleného a nezatepleného domu se neustále měnila v závislosti na venkovní teplotě. Zateplený dům měl přitom mnohem lepší výsledky.

V obou domech byl nainstalován systém sběru dat, který analyzoval spotřebu energie na udržení stálé teploty v interiéru. Měřící systém zahrnoval kalorimetr na měření spotřeby energie na vytápění, teploměry v jednotlivých místnostech a meteorologickou stanici, která neustále poskytovala data o venkovní teplotě.

Měření spotřeby energie začalo koncem září 2013 s počátkem topné sezóny. Aktuální stav bylo možné sledovat online na webových stránkách projektu.
Rodina, která žila v nezatepleném domě, zaplatila v přepočtu přibližně 21 tisíc korun za vytápění od října 2013 do března 2014. Rodina v zatepleném domě zaplatila polovinu, v přepočtu asi 10,5 tisíce korun.

Náš program dokázal v reálných podmínkách, že kvalitní zateplení zlepšuje tepelnou pohodu uživatelů a snižuje spotřebu energie na vytápění rodinných domů o polovinu.
 

Datum: 7.4.2016
Organizace: KNAUF INSULATION, spol. s r.o.Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 


 
 

Aktuální články na ESTAV.czDo 3. ročníku České ceny za architekturu se přihlásilo 145 realizacíDveře bez rušivých detailů pro dokonalý interiérSpolečnost HELUZ byla oceněna na veletrhu ConecoNa chatě po zimě zkontrolujte navlhlé zásuvky či prodlužovací kabely