Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
TZB studio
zobrazit program

--:--

Lepení velkoformátové keramiky? PCI – tak to děláme my!

Když jsme před devíti lety z výstavy CERSAI v italské Boloni přivezli první vzorky v té době „velkoformátových“ obkladů (rozměr 60 × 60 cm, pozn. autora) naši řemeslníci to komentovali slovy: „Tak tohle se tady u nás nikdy neujme!“.

Když jsme před devíti lety z výstavy CERSAI v italské Boloni přivezli první vzorky v té době „velkoformátových“ obkladů (rozměr 60 × 60 cm, pozn. autora) naši řemeslníci to komentovali slovy: „Tak tohle se tady u nás nikdy neujme!“. Během následujících dvou let však museli svůj názor přehodnotit. Aby dokázali držet krok s nejnovějšími trendy a nepřišli o zakázky, museli se začít učit novým technologiím. Od té doby uplynulo již hodně vody a montáž velkoformátové keramiky zaznamenala takřka revoluci. To, co bylo potřeba v roce 2007 pro pokládku formátů 60 × 60 cm již dávno nestačí. V dnešní době jsou řemeslníci nuceni pracovat s formáty mnohonásobně většími, a to až do formátů 150 × 300 cm nebo dokonce až 150 × 400 cm. Takto velké formáty vyžadují nejen jinou technologii zpracování včetně speciálního nářadí, ale samozřejmě též naprosto odlišná lepidla od těch, na která jsme byli zvyklí a která stačila pro klasické formáty do rozměru 30 × 30 cm, jenž byly až do té doby považovány za limit ve velikosti keramických obkladových prvků.

Značka PCI, jako lídr na trhu se stavební chemií, mimo jiné, aktivně sleduje vývoj v obkladačské branži a pružně na něj reaguje. S rostoucími požadavky na lepení velkoformátové keramiky, se vyvíjela i speciální lepidla určená právě pro lepení takto náročných prvků. Důležitými vlastnostmi lepidel určených pro lepení velkých formátů jsou jejich schopnost dokázat vytvrdnout rovnoměrně v celé ploše bez přístupu vzduchu, zajistit podlepení keramiky v celé její ploše a v případě kladení velkých formátů v exteriéru i splnit veškeré nároky na teplotní změny. Rizika spojená s pokládkou velkoformátové keramiky jsou poměrně velká. „Klasická“ lepidla nemusí vyschnout ani po několika měsících, v ploše se mohou objevovat defekty a ze spár se mohou uvolňovat vápenné složky.

Při požadavku lepení velkoformátových obkladů na stěny je navíc velmi důležité, aby došlo k zafixování mnohdy těžkého prvku na stěně, bez nežádoucího sjíždění. To vše musí lepidla pro velkoformátovou keramiku bezezbytku splňovat a jakýkoli kompromis je nepřípustný.

Značka PCI má ve svém portfoliu hned několik produktů, které byly navrženy právě pro lepení velkoformátové keramiky s důrazem na splnění všech požadovaných parametrů.

Základním lepidlem pro formáty do velikosti 40 × 40 cm na podlahách jak v interiérech, tak i na balkónech, je cementové lepidlo pro kladení do fluidního lože PCI Pericol® Fluid. Ideálně pokryje zadní stranu keramického střepu a tím zajistí dokonalé spojení s podkladem. Navíc nedojde k tvorbě dutých míst, která mohou, zvláště ve venkovním prostředí, způsobovat zadržování vody, a tím následnou destrukci celé plochy vlivem mrazu. Pro formáty bez omezení plochy keramiky má PCI hned dvě speciální lepidla. K lepení keramiky na stěny je to speciální lepidlo PCI Nanolight®, které je uzpůsobeno pro lepení těžkých a rozměrově objemných keramických prvků. Tímto lepidlem v bílé variantě (PCI Nanolight® White) je rovněž možné lepit skleněný obklad bez omezení velikosti plochou. Pro lepení velkoformátové keramiky na podlahy, bez omezení rozměrem, je v našem portfoliu vyhrazeno lepidlo PCI Nanoflott® light. To je ideální pro lepení všech typů velkoformátové keramiky jak v interiéru, tak i v exteriéru. V interiéru zajišťuje ideální přenos tepla z podlahového vytápění do plochy a maximální podlepení celé plochy dlaždice. To je obzvlášť důležité při lepení tzv. „slimek“, dlaždic jejichž tloušťka nepřesahuje 4 mm. V exteriéru je pak velmi funkční na balkónech a terasách do formátů dlaždic 60 × 60 cm. Toto lepidlo navíc obsahuje lehčená plniva, což umožňuje, oproti klasickým lepidlům, pokrýt z jednoho balení prakticky dvojnásobnou plochu. Odpadá tak klasická dřina s nošením těžkého materiálu.

Pokud byste však chtěli ve venkovním prostředí lepit větší formáty, a to až do velikosti 75 × 150 cm, značka PCI vám to ráda umožní. Můžete totiž bez obav sáhnout po naší vlajkové lodi PCI Flexmörtel® S2. Toto vysoce přetvárné, jednosložkové, cementové lepidlo dokáže díky svojí vysoké elasticitě a přídržnosti k podkladu odolávat i těm nejsilnějším teplotním výkyvům.

Jdeme s dobou a nasloucháme našim zákazníkům a snad i proto se stále držíme na špici dodavatelů stavební chemie v Evropě.

Pokud chcete realizovat krásné a moderní prostory s využitím velkoformátové keramiky bez obav a s komfortem, spolehněte se na produkty PCI, stejně tak, jako na náš profesionální tým.

Využijte možnosti odborného proškolení práce s keramikou nestandardních rozměrů. Tým našich špičkových odborníků připravuje pro nadcházející školicí sezónu 2017 sérii zbrusu nových školení.

Více na www.pci-cz.cz

Petr Obraz
Produktový manažer PCI


PCI
logo PCI

Poskytujeme výrobky vysoké kvality, technologie a komplexní řešení pro zákazníky z oblasti stavebnictví. Zateplovací systémy, fasády, omítky, potěry, lepidla a spárovací hmoty PCI. Sanace betonových konstrukcí, izolace proti vodě, injektáže. Podlahy, ...