Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Suché podlahy nezatíží nosné konstrukce a zajistí komfortní bydlení

Podlahových krytin a podkladů najdeme na trhu bezpočet. Dohromady zvyšují kvalitu bydlení, ať už z estetické nebo funkční stránky. Jaké je ale nejrychlejší a zároveň plnohodnotné řešení při stavbě či rekonstrukci? Jednoznačně suché podlahy.

Položeno za pouhé dva dny

Suché podlahy jsou stále populárnější volbou. A není divu, přinášejí totiž hned několik výhod: jednoduše a rychle se instalují, celkově mají nízkou hmotnost a snadno se opravují. U nás nabízí systémy suchých podlah například Rigips.

Nesporným plusem je absence mokrých procesů. Nemusíte proto čekat na vyzrání podkladu jako u jiných typů podlah. Například u betonu i anhydritu se doba zrání a vysychání prodlužuje až na několik týdnů v závislosti na tloušťce nanesené vrstvy. Oproti tomu při pokládce suché podlahy stačí počkat pouhých 24 hodin na vytuhnutí lepidla. Navíc si domů nezanesete vlhkost, což přijde vhod zejména u dřevostaveb.

Dílce suché podlahy jsou velmi lehké, a nosnou konstrukci tak zatíží minimálně. Hodí se proto i do podkroví či pro obytné půdy. Díky nízké hmotnosti se také lépe dopravují a lehce se s nimi manipuluje. Nespojují se pevně s podkladem, fungují tedy podobně jako plovoucí podlahy a položíte na ně téměř jakýkoliv druh krytiny.

Nivelace? Tady pomůžou vyrovnávací podsypy

Správně vyrovnaný podklad je alfou a omegou kvalitní podlahové konstrukce. Abychom omezili mokré procesy, nepoužíváme nivelační hmotu jako u řady ostatních typů podlah, ale osvědčený suchý vyrovnávací podsyp Rigips.

Jde o přírodní, nehořlavý a ostrohranný materiál. Zrnitostí se pohybuje mezi 2 a 4 mm, pevnost zrna je 1,2 N/mm2 a objemová hmotnost činí 450 kg/m3. Používá se v tloušťce do 60 mm a je ideální pro vyrovnání podkladu nebo zvýšení úrovně podlahy. Montážní postup a podmínky použití najdete v Montážní příručce sádrokartonáře, která je ke stažení na oficiálních stránkách Rigips.

A pak je tu ještě rychlejší a účinnější řešení nivelace suché podlahy – rychle tuhnoucí vyrovnávací podsyp, který vznikne smícháním suchého podsypu Rigips a suché směsi webermultiweb UP 100 nebo přímo rychlovazného cementu. Oproti 60 mm suchému podsypu má 100mm vrstva rychle tuhnoucího podsypu lepší vzduchovou neprůzvučnost Rw, a to hned o 4 dB. Kročejovou neprůzvučnost Lw pak snižuje o celých 7 dB.

Co nového přináší rychle tuhnoucí vyrovnávací podsyp Rigips

Díky perfektním akustickým vlastnostem dosáhneme s jeho pomocí hodnot, které odpovídají železobetonové konstrukci stropu. Podsyp nám ale dovolí použít méně materiálu s mnohonásobně nižší hmotností a práci dokončit mnohem rychleji. Kromě dobré akustiky má na svém kontě několik dalších obdivuhodných vlastností.

 • Tuhne bleskovou rychlostí. Urychluje celkový proces instalace podlahy, čímž nám umožní rychle přejít k dalším pracím.
 • Zlepšuje únosnost podkladu. Díky speciální kombinaci materiálů můžeme docílit vyšší vyrovnávací vrstvy (> 60 mm) nebo proměnlivých tlouštěk. Například u prostoru nad klenbami.
 • Hodí se pro rekonstrukce. Tady funguje zejména jako výplň prostoru mezi trámy a plně nahrazuje původní podsyp.

Jak připravit a aplikovat podsypovou směs

K přípravě směsi na vyrovnání podkladu podlahy nám stačí 3 složky. Budeme potřebovat suchý vyrovnávací podsyp Rigips, menší množství vody a suchou směs webermultiweb UP 100, případně rychlovazný cement. Dále postupujeme takto:

 1. Smícháme suché složky
  Suchý vyrovnávací podsyp Rigips se musí řádně promísit s pojivem. Použijeme k tomu pomaloběžné míchadlo, nebo stavební míchačku. Kontrolujeme, jestli suchá směs pojiva rovnoměrně obaluje zrna podsypu.
  • Při použití suché směsi webermultiweb UP 100 je poměr mísení v litrech: 12 l suchý vyrovnávací podsyp Rigips : 2 l webermultiweb UP 100 : 2 l vody.
  • V případě použití rychlovazného cementu 32,5 R je poměr: 12 l podsypu : 2 l cementu : 1,4 l vody.
 2. Přidáme vodu
  Suché složky zalijeme příslušným množství vody v souladu s použitým pojivem. A znovu promícháme.
 3. Aplikujeme směs
  Aplikace vzniklé směsi je podobná jako u standardního suchého podsypu Rigips. Směs stahujeme do požadované výšky a roviny pomocí stahovací latě.
 4. Schnutí směsi
  Ve finále necháme směs vyschnout. Doba schnutí závisí na tloušťce vrstvy a teplotě okolí. Pro 100 mm vrstvu se obvykle počítá s týdenní dobou schnutí za pokojové teploty nejméně 20 °C. Před pokládkou dalších vrstev je důležité ověřit vlhkost, která by měla dosáhnout 2,5–5 % v závislosti na dalších vrstvách a druhu krytiny. Vyschlá směs je pochozí během 1–2 dnů.
Smícháme suché složky
Smícháme suché složky
Přidáme vodu
Přidáme vodu
Aplikujeme směs
Aplikujeme směs
Schnutí směsi
Schnutí směsi

Namíchání směsi není komplikované a lze ho provádět i svépomocí. Abychom ale během mixování podsypu předešli komplikacím, vždy je dobré podrobně se seznámit s technickou dokumentací od výrobce.


Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize Rigips
logo Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize Rigips

Značka Rigips úspěšně působí na českém stavebním trhu přes 30 let. Za tu dobu se Rigips stal synonymem kvality, pokroku a inovací v oblasti suché vnitřní výstavby. Nabízí nejen dlouholetou praxí prověřený stavební materiál, ale také dokonalý konstrukční ...