Evropa směřuje k pasivním stavbám a Knauf Insulation se snaží být vždy vpředu. Přijďte se podívat do Brna, jak bude vypadat naše pasivní budoucnost!
V roce 2007 dostala skupina GAIA SpA kolem Massima Fioriniho („amatérští stavitelé“) nápad přestavět zchátralou Marconiho laboratoř v Coltanu u Pisy (Itálie) na řadový pasivní dům EnergyPlus. Návštěva pasivní kancelářské budovy ASSA v Santa Croce sull’Arno skupinu plně přesvědčila a v roce 2008 začaly projekční práce.Objekt se ukázal jako výhodný pro projekt pasivního domu.
Společnost Saint-Gobain Isover CZ s.r.o. vás zve ve čtvrtek 14. 4. 2011 při příležitosti Mezinárodního stavebního veletrhu IBF 2011 na odbornou konferenci na téma Výstavba, podpora a užívání energetický úsporných budov v ČR (nová legislativa, příklady realizací, rekonstrukce, technologie a výrobky, dotace, bydlení v PD).
Je zřejmé, že ve stavebnictví jsou stále obrovské rezervy při stavbě jakýchkoli domů. To otevírá značné možnosti pro oblast výstavby pasivních domů. Pokud by se totiž výstavba pasivních domů opravdu zodpovědně zoptimalizovala a zjednodušila, mohla by být dokonce výrazně levnější než klasická výstavba, a pak by již snad plošnému prosazení pasivních domů nemohlo nic zabránit
Dnes nám při stavbě domu záleží hlavně na energiích. Hned poté nás zajímá životnost, snadná obsluha a údržba produktu. Proto naše volba padne na dřevěná okna. Dřevěná okna SOLID COMFORT (SC92) ze Slavony Slavonice mají výborné tepelněizolační vlastnosti, hodnota součinitele prostupu tepla je Uw=0,70W/m2K.
V Rakousku bylo dosud vybudováno přes 5000 budov ve standardu pasivního domu. V budoucnu se má ve standardu pasivního domu realizovat značná část novostaveb. Cílem studií (2), (3) bylo poučení z prvních obytných komplexů pasivních domů. Dosahují existující pasivní domy ambiciózní cíle projektů, jak spokojení jsou obyvatelé, jaké stavební vícenáklady lze očekávat a jak vysoká je skutečná úspora energie ve srovnání s konvenčními obytnými komplexy?
Stejně jako v jiných zemích, i v Norsku se energetické sanace provádějí většinou jen na průměrné úrovni. To na desetiletí blokuje vysoce efektivní úsporná energetická opatření v bytovém fondu, protože další, již energeticky lepší sanace těchto budov bude rentabilní zase až za dlouhou dobu. Myhrerenga je první modernizací norských bytových domů podle koncepce pasivního domu.
Příspěvek popisuje některé výsledky výzkumného úkolu Komplexní rekonstrukce panelových domů do nízkoenergetického standardu, který zpracoval EkoWATT. Je popsán parametrický model umožňující vyhodnocení velkého vzorku virtuálních budov generovaných pravděpodobnostní metodou, případová studie rekonstrukce panelového domu do pasivního standardu s využitím dotace s ekonomickou návratností 8 let a aplikace umožňující testování efektu úsporných opatření.
Současný trh je více než nasycen různými technologiemi a produkty, které slibují raketovou návratnost, všestranné použití a efekt pro každého. Jak to tak bývá pravda je složitá věc a účelem tohoto článku ani není pravdu hledat. Každá technologie má jistě své místo, pokud se však důkladně prošetří zadání. Snahou je na jednoduchém příkladu porovnat zdánlivě neporovnatelné. Uživatelské efekty zateplení obvodového pláště kontra aplikace řízeného větrání s rekuperací tepla v klasickém rodinném domě.
Jednou z možných cest jak rozpoznat kvalitu budov jsou již existující metodiky pro hodnocení kvality (udržitelnosti). Pro české podmínky byla v rámci výzkumného centra CIDEAS na Fakultě stavební ČVUT vytvořena v týmu odborníků metodika SBToolCZ, certifikační nástroj pro posouzení komplexní úrovně kvality budov, a to v souladu s principy udržitelné výstavby, tj. s uvažováním souboru kritérií environmentálních, sociálních a ekonomických. Metodika vychází z mezinárodního systému SBTool a hodnoticí kritéria a požadavky se dále upravují s ohledem na stávající vývoj norem na mezinárodní úrovni.
Snad každý už ví, že ke správné montáži nových oken nestačí pouze polyuretanová pěna. Bez sofistikovanějších těsnění se dnes již neobejdete. V oblasti nízkoenergetických a pasivních domů to platí dvojnásob. Vzduchotěsné uzavření všech spár, tedy nejen těch okenních, je tím hlavním, na čem je pasivní či nízkoenergetický dům postaven.
Velký zájem o broušené cihelné bloky HELUZ FAMILY určené k výstavbě nízkoenergetických a pasivních domů přiměl společnost HELUZ ztrojnásobit jejich výrobu. Za rok 2010 se těchto broušených cihel s nejlepšími tepelněizolačními parametry na českém a slovenském trhu prodalo více než na 1 000 rodinných domů.
Jak jsme již naše čtenáře informovali, z hlediska požadavků na součinitel prostupu tepla bude nová ČSN 73 0540-2 Tepelná ochrana budov, část 2 - Požadavky obsahovat troje hodnoty. K požadovaným a doporučeným hodnotám přibydou tzv. hodnoty cílové. Na cílové hodnoty by se měly navrhovat konstrukce pasivních domů a domů s téměř nulovou spotřebou energie podle směrnice 2010/31/EU.
Také v Rakousku existuje celá řada dotačních programů, které jsou poskytovány jednak státem a také jednotlivými spolkovými zeměmi. Podívejme se na některé z nich a porovnejme s českými a německými dotacemi na našem serveru.
Recenzovaný Současné snahy o maximální úsporu energií na vytápění a provoz rodinných domů se realizují nejčastěji zateplováním fasád a výměnou oken. Jen málokdo si však uvědomuje, že tato dobře míněná opatření mohou mít výrazně negativní vliv na lidské zdraví. Článek se zabývá elemetární problematikou vlivu těsnosti obvodového pláště na koncentraci CO2 v interiéru a na její důsledky.