Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Pasivní domy
Archiv článků od 28.2.2011 do 2.5.2011

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

2.5.2011
VELUX Česká republika, s.r.o.

Energeticky úsporné a zejména pasivní stavby se neobejdou bez kvalitních stavebních technologií. Střešní okna, která splní náročná kritéria na energetickou úspornost, nabízí společnost VELUX.

27.4.2011
KNAUF INSULATION, spol. s r.o.

Mnohem větší roli než v minulosti sehrávají kvalitativní vlastnosti izolace. Ta kvalitní by měla umět mnohem víc, než jen nepropouštět draze zaplacené/nabyté teplo mimo budovu. Ideální řešení pro zateplení fasád představuje novinka od společnosti Knauf Insulation - fasádní deska na bázi kamenné vlny s označením FKD S.

25.4.2011
Ing. Daniel Bebej, Ing. Pavol Sedlák, PhD, Technická univerzita vo Zvolene

Novodobé budovy na báze dreva sú charakteristické nízkou spotrebou energie na vykurovanie a nadštandardnou tepelnou ochranou oplášťujúcich konštrukcií. Častou otázkou je, čo taká nízkoenergetická budova stojí, alebo aké zvýšenie investícií musí investor zniesť, ak sa rozhodne napríklad pre energeticky pasívny dom.

21.4.2011
CIATIK TRADE s.r.o.

CIAT přichází v tomto roce na trh s novinkou RESIDENCIAT. Na český trh se tak dostává vzduchotechnický topný systém, který využívají např. celé Spojené státy. Systém RESIDENCIAT zajistí v rámci jednoho systému topení, chlazení i rekuperaci s mnohem nižšími náklady na pořízení i provoz než klasické systémy.

19.4.2011
Peder Vejsig Pedersen, Cenergia, Soren Ostergaard Jensen, Teknologisk Institut, Jiří Sedlák, doc. Ing. Jiří Hirš, CSc.

Přijetím evropské směrnice EPBD 2010/31/EU jde současně o požadované snížení emisí skleníkových plynů, ochranu životního prostředí a zajištění energetické bezpečnosti v budovách související s dosažením větší nezávislosti eurozóny na dovozu nafty a zemního plynu.

18.4.2011
Ing. Jan Antonín, Ing. Marek Ženka, ČVUT FSv, Katedra konstrukcí pozemních staveb

Vyšší izolační standard oken používaných v konstrukci pasivních domů s sebou zpravidla přináší nižší energetickou propustnost zasklení. Zdali bude v konkrétní situaci úspornější použití trojitého nebo dvojitého zasklení, bude záviset nejen na orientaci a stínění daného okna, ale bude mít vztah k vlastnostem celé budovy a způsobu jejího provozu, především velikosti vnitřních zisků. Studie provedená na skupinách bytových domů pomocí mnohonásobných simulací vyhodnocuje vliv vlastností zasklení na výslednou potřebu tepla na vytápění pro různé podmínky stínění, izolace obálky a velikosti vnitřních zisků.

15.4.2011
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

V rámci veletrhu IBF v Brně proběhl kulatý stůl Transformace českého stavebnictví k energeticky úsporným budovám. Špičky v oboru energetické náročnosti budov společně formulovaly memorandum, jehož cílem je podpořit transpozici směrnice 2010/31/EU (EPBD II) do českých předpisů. Zazněly i nejaktuálnější informace o termínech novelizace vyhlášky 148/2007 Sb. a výsledcích posledního projednávání revize požadavkové normy ČSN 73 0540-2 Tepelná ochrana budov.

13.4.2011
redakce

Na tiskové konferenci společnosti Knauf Insulation v rámci veletrhů IBF a SHK 2011 v Brně byl představen první rodinný dům s certifikátem kvality SBToolCZ. Jedná se o pasivní dřevostavbu architekta Michaela Kocycha, který je zároveň investorem stavby. Stavba splňuje náročná kritéria kvality v souladu s principy udržitelného rozvoje.

4.4.2011
KNAUF INSULATION, spol. s r.o.

Evropa směřuje k pasivním stavbám a Knauf Insulation se snaží být vždy vpředu. Přijďte se podívat do Brna, jak bude vypadat naše pasivní budoucnost!

4.4.2011
Günther Gantioler, TBZ GmbH

V roce 2007 dostala skupina GAIA SpA kolem Massima Fioriniho („amatérští stavitelé“) nápad přestavět zchátralou Marconiho laboratoř v Coltanu u Pisy (Itálie) na řadový pasivní dům EnergyPlus. Návštěva pasivní kancelářské budovy ASSA v Santa Croce sull’Arno skupinu plně přesvědčila a v roce 2008 začaly projekční práce.Objekt se ukázal jako výhodný pro projekt pasivního domu.

30.3.2011
SLAVONA s.r.o.

Nemusíte být experty na stavebnictví, abyste zachytili stoupající trend dřevostaveb. A pokud už se stavebník rozhodne právě pro dřevostavbu, pak ji nejčastěji uskutečňuje v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu. Moderní a šetrné metody mohou být uplatněny i pro ohřev vody, vytápění a větrání.

29.3.2011
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize ISOVER

Společnost Saint-Gobain Isover CZ s.r.o. vás zve ve čtvrtek 14. 4. 2011 při příležitosti Mezinárodního stavebního veletrhu IBF 2011 na odbornou konferenci na téma Výstavba, podpora a užívání energetický úsporných budov v ČR (nová legislativa, příklady realizací, rekonstrukce, technologie a výrobky, dotace, bydlení v PD).

28.3.2011
Jiří Svoboda

Je zřejmé, že ve stavebnictví jsou stále obrovské rezervy při stavbě jakýchkoli domů. To otevírá značné možnosti pro oblast výstavby pasivních domů. Pokud by se totiž výstavba pasivních domů opravdu zodpovědně zoptimalizovala a zjednodušila, mohla by být dokonce výrazně levnější než klasická výstavba, a pak by již snad plošnému prosazení pasivních domů nemohlo nic zabránit

22.3.2011
SLAVONA s.r.o.

Dnes nám při stavbě domu záleží hlavně na energiích. Hned poté nás zajímá životnost, snadná obsluha a údržba produktu. Proto naše volba padne na dřevěná okna. Dřevěná okna SOLID COMFORT (SC92) ze Slavony Slavonice mají výborné tepelněizolační vlastnosti, hodnota součinitele prostupu tepla je Uw=0,70W/m2K.

21.3.2011
Univ. Prof. Arch. DI Dr. Martin Treberspurg, DI Roman Smutny, Division of Sustainable Construction, Institute of Structural Engineering

V Rakousku bylo dosud vybudováno přes 5000 budov ve standardu pasivního domu. V budoucnu se má ve standardu pasivního domu realizovat značná část novostaveb. Cílem studií (2), (3) bylo poučení z prvních obytných komplexů pasivních domů. Dosahují existující pasivní domy ambiciózní cíle projektů, jak spokojení jsou obyvatelé, jaké stavební vícenáklady lze očekávat a jak vysoká je skutečná úspora energie ve srovnání s konvenčními obytnými komplexy?

14.3.2011
Michael Klinski a Tor Helge Dokka, SINTEF Byggforsk Oslo

Stejně jako v jiných zemích, i v Norsku se energetické sanace provádějí většinou jen na průměrné úrovni. To na desetiletí blokuje vysoce efektivní úsporná energetická opatření v bytovém fondu, protože další, již energeticky lepší sanace těchto budov bude rentabilní zase až za dlouhou dobu. Myhrerenga je první modernizací norských bytových domů podle koncepce pasivního domu.

7.3.2011
Ing. Jan Antonín, Ing. Jiří Beranovský , Ph.D., MBA, Ing. Petr Kotek, Ph.D., Ing. Lucie Šancová, Ing. Petr Vogel, EKOWATT

Příspěvek popisuje některé výsledky výzkumného úkolu Komplexní rekonstrukce panelových domů do nízkoenergetického standardu, který zpracoval EkoWATT. Je popsán parametrický model umožňující vyhodnocení velkého vzorku virtuálních budov generovaných pravděpodobnostní metodou, případová studie rekonstrukce panelového domu do pasivního standardu s využitím dotace s ekonomickou návratností 8 let a aplikace umožňující testování efektu úsporných opatření.

28.2.2011
Ing. Daniel Veselý

Současný trh je více než nasycen různými technologiemi a produkty, které slibují raketovou návratnost, všestranné použití a efekt pro každého. Jak to tak bývá pravda je složitá věc a účelem tohoto článku ani není pravdu hledat. Každá technologie má jistě své místo, pokud se však důkladně prošetří zadání. Snahou je na jednoduchém příkladu porovnat zdánlivě neporovnatelné. Uživatelské efekty zateplení obvodového pláště kontra aplikace řízeného větrání s rekuperací tepla v klasickém rodinném domě.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama