Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
TZB studio
zobrazit program

Pasivních domů se loni postavilo podobně jako v roce 2015

Včera skončil veletrh For Pasiv zaměřený na energeticky úspornou výstavbu se zdravým vnitřním prostředím. Aktuální čísla o realizacích pasivních domů v roce 2016 poskytl ředitel Centra pasivního domu Jan Bárta.

Podíl nových pasivních domů na celkovém počtu postavených rodinných domů loni v Česku zůstal zhruba na úrovni 4,5 procenta. Bylo jich 600 až 700, podobně jako v roce 2015. Rodinných domů se loni v ČR postavilo přes 15 000. V rámci veletrhu For Pasiv, který skončil v sobotu v PVA Letňany, to řekl ředitel Centra pasivního domu Jan Bárta.

Pasivní dům Chelčice
Pasivní dům Chelčice
Pasivní dům jižní Čechy
Pasivní dům jižní Čechy
Pasivní dům Atrea
Pasivní dům Atrea

Podrobně o těchto domech v redakčních návštěvách TZB-info: Chelčice | jižní Čechy | Atrea

"Musím zdůraznit, že uvedená čísla jsou čistě orientační. V České republice neexistuje centrální evidence pasivních domů a my můžeme vycházet pouze z údajů Nové zelené úsporám. Pokud si někdo postaví pasivní dům mimo tento dotační program, nikde evidován není. Bohužel neexistuje žádná statistika o energetické náročnosti budov, pro která bylo vydáno stavební povolení," uvedl Bárta.

Pasivní dům 2016 - cena poroty
Pasivní dům 2016 - cena poroty
Pasivní dům 2016 - cena veřejnosti
Pasivní dům 2016 - cena veřejnosti
Pasivní dům 2016 - cena poroty
Pasivní dům 2016 - cena poroty

O vítězných domech soutěže Pasivní dům 2016 podrobně

Jako hlavní výhody pasivních domů vnímá kromě nízké spotřeby energie i menší závislost. "Například když vypadne dodávka energie, dům si výrazně déle udrží svou vnitřní teplotu. Když se zvýší cena energie, dopad je menší. Nevýhodou naopak je, že dům je nutné navrhnout i postavit opravdu velmi kvalitně. Na rozdíl od normálních staveb je u pasivních domů vyžadován technický dozor stavebníka. A ten může stavbu prodražit," dodal Bárta.

Nejvíce pasivních domů podle Bárty připadá na rodinné domy, ale stavějí se rovněž bytovky, školky a školy nebo administrativní budovy. Příkladem bytových domů jsou projekty Ecocity Malešice v Praze nebo Hyacint Modřany v pražských Modřanech. V pasivním standardu byly postaveny třeba i mateřská škola v Moravských Budějovicích, Základní umělecká škola Karla Malicha v Holicích nebo dům pro seniory v jihomoravských Modřicích.

Dům pro seniory Modřice
Dům pro seniory Modřice
ZUŠ Karla Malicha Holice
ZUŠ Karla Malicha Holice
Pasivní dům Vrané nad Vltavou
Pasivní dům Vrané nad Vltavou

Co se týče podílu na nově postavených domech, podle Bárty patří Česko do evropské špičky s Rakouskem a Belgií. Největší počet pasivních domů je v Německu, podle hrubého odhadu 40.000. První dům, kterému se říká pasivní, byl postaven v roce 1990 v německém Darmstadtu. "V Česku se začaly první pasivní domy stavět zhruba před deseti lety. A vůbec největší boom zatím zaznamenaly v roce 2014 se spuštěním programu Nová zelená úsporám," doplnil Bárta.

Pozn.: V úvodu článku jsme opravili chybný údaj o celkovém počtu rodinných domů postavených v roce 2016.

 
 
Reklama