Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Obalové konstrukce nízkoenergetických staveb
Archiv článků od 20.9.2010 do 16.12.2010

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

16.12.2010
HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.

Nové technologie zpracování, propojení provozů a rozšíření skladovacích kapacit byly hlavním předmětem letošních nemalých investic předního výrobce cihelných produktů společnosti HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. V budoucnu lze vlivem těchto kroků očekávat další optimalizaci výroby, zvýšení kvality produktů i nabízených služeb.

13.12.2010
Ing. Jiří Novák, Ph.D., Mgr. Stanislav Paleček

Nové znění směrnice (1) mimo jiné požaduje další výrazné snižování energetické náročnosti budov – k roku 2020 postupně až na úroveň téměř nulových domů. Takové budovy se zřejmě neobejdou bez vysoce efektivních větracích systémů, jejichž správná funkce je podmíněna vynikající vzduchotěsností obálky. Zajištění podmínek pro postupné zlepšování úrovně vzduchotěsnosti v běžné stavební praxi chápou příslušní odborníci z celé Evropy jako společnou výzvu a úkol.

6.12.2010
Ing. Viktor Zwiener, Ph.D., DEKPROJEKT s.r.o.

V současné době se připravuje změna požadavkové tepelnětechnické normy ČSN 73 0540-2 [2]. Budeme se věnovat části kapitoly 7 zabývající se průvzdušností obálky budovy a těsnosti spár, kde se zřejmě dle dosavadního průběhu tvorby revize normy, provedou na rozdíl od jiných kapitol změny pouze "kosmetické". Domníváme se, že hodnota intenzity výměny vzduchu n50 pro objekty s přirozeným větráním by se měla nejenom z doporučení změnit na požadavek, ale také snížit nejméně na v zahraničí obvyklou hodnotu n50,N ≤ 3,0 h-1.

5.12.2010
POROTHERM DŮM Wienerberger

Výstavba dobrého rodinného domu se neobejde bez splnění tří základních podmínek: kvalitního projektu, výborného stavebního materiálu a prověřené stavební firmy. Při výběru těchto nezbytností pomůže publikace „Postavíme vám dům“, kterou vydala společnost Wienerberger v rámci programu POROTHERM DŮM.

29.11.2010
Ing. Jiří Čech, AB Design Studio

V panelových domech žije téměř třetina občanů ČR a přes 30% domů již prošlo rekonstrukcí, přičemž téměř žádná rekonstrukce nevyužívá skvělý potenciál změny na moderní bydlení s nejvyšším užitným komfortem bydlení 21. století, tedy změny na domy pasivní.

24.11.2010
V okno s.r.o.

Přemýšlel jsem, jak udělat co nejlepší okno. Myslím tím takové, které bude po všech stránkách „vychytané“ a bude dbát na všechny požadované vlastnosti. Nebudu řešit, že musí být z kvalitních materiálů, dobře vyrobené a správně namontované, ale zaměřím se na přidanou „výbavu“, kterou můžete do oken získat a tím zvýšit jejich užitné vlastnosti.

21.11.2010
Vlastimil Růžička

V rámci konference Pasivní domy 2010 nabídlo Centrum pasivního domu také zajímavé exkurze. Účastníci mohli navštívit stavby v okolí Brna, nebo cestovat za pasivními domy do sousedního Rakouska. S redakcí jsme navštívili moravské stavby.

16.11.2010
A-Z výstavba fotovoltaických elektráren
na klíč od PRE

Otázka snížení nákladů na vytápění je trvale aktuální. S pomocí odborných poradců a interaktivní expozice v Centru energetického poradenství PRE je cesta k úsporám snazší. Můžete využít kalkulátory tepelných ztrát, informace k monitoringu úniků tepla a informace k oknům, tepelným čerpadlům, ohřevu vody, elektrickému vytápění a další.

8.11.2010
Oknoplastik, s.r.o.

Pokud plánujete ve svém domě, bytě či na chatě výměnu stávajících oken za novější a kvalitnější, jistě zvažujete, zdali se rozhodnout pro plastová okna s nízkou údržbou anebo vsadit na "klasiku" a pořídit si dřevěná okna.

18.10.2010
doc. Ing. Josef Chybík, CSc., Centrum pasivního domu

Termín hrubá stavba není v současné legislativě nikde zakotvený. Jedná se o pojem zvykový, který je však ve stavební teorii i v praxi běžně používán. Pochází z období centrálně plánovaného hospodářství, kdy se stavební činnosti členily na hlavní stavební výrobu - HSV a přidruženou stavební výrobu - PSV. Hrubá stavba se týká prací HSV - základů, vertikálních a horizontálních nosných konstrukcí a nosných prvků zastřešení, což jsou krovy nebo vazníkové soustavy.

13.10.2010
BETONOVÉ STAVBY - GROUP s.r.o. Klatovy

Použitím zdiva firmy BETONOVÉ STAVBY-GROUP s.r.o. a zateplovacího sytému firmy MAXIT franken maxit gruppe dosáhneme výborné izolační schopnosti zdiva a zároveň akumulace tepla. Systém ULTRA THERM lze zařadit do kategorie B - Energeticky úsporný až Nízkoenergetický dům.

12.10.2010
Deceuninck, spol. s r.o.

Společnost Deceuninck nabízí jako první na českém trhu šestikomorové plastové okenní profily Eforte, které při použití běžné ocelové výztuhy nabízí řešení pro okna do pasivních domů. Domy v pasivním standardu vyžadují okna, které splňují ty nejnáročnější tepelně-technické požadavky. Tyto nároky jsou kladeny nejen na okna jako celek, ale i na jejich dílčí části, a to včetně okenních profilů.

4.10.2010

Poptávka investorů po pasivních domech se neustále zvyšuje. Nově se o pasivní domy zajímají i instituce veřejné správy. Tento trend nesporně podpořila také nová Směrnice o energetické náročnosti budov. Již šest let pořádaná Centrum pasivního domu mezinárodní konference o pasivních domech. Letošní ročník - PASIVNÍ DOMY 2010 - začíná již 14. října!

2.10.2010
Internorm-okno, s.r.o.

Internorm, evropská vedoucí značka oken, ví, že nákup oken je záležitostí důvěry. Konec konců se jedná o investici, která bude zákazníka provázet po dlouhou dobu. A přesně z tohoto důvodu uvedl Internorm již v roce 2005 do života certifikaci odborných prodejců – tzv. [1st] window partner – která předpokládá splnění určitých standardů.

1.10.2010
Vlastimil Růžička, redakce

Centrum pasivního domu se sídlem v Brně uspořádalo v rámci doprovodného programu stavebního veletrhu For Arch 2010 seminář Pasivní domy. Zájemci mohli navštívit také výstavní stánek sdružení, kde získali ústní i tištěné informace a mohli si domluvit individuální konzultace s těmi nejpovolanějšími.

27.9.2010
Ing. Lucie Šancová, Mgr. František Macholda, MBA, Ing. Jan Antonín, Ing. Petr Vogel, EKOWATT, Ing. Petr Kotek, Ph.D., Ing. Gabriela Krajcarová, doc. Ing. Hana Gattermayerová, CSc.

Tepelnětechnické vlastnosti obvodových konstrukcí významně ovlivňují energetickou náročnost panelových domů. V současné praxi často dochází k podceňování dimenzování zateplovacích systémů. Článek se zabývá návrhem optimální tloušťky tepelné izolace z hlediska ekonomiky a energetické náročnosti.

23.9.2010
REHAU, s.r.o.

Otázkou tepelné izolace se laická i odborná veřejnost zabývá ve spojitosti s plastovými okny již velice dlouhou dobu. Zvláště v posledních letech došlo v této oblasti k velmi výraznému vývoji, který přinesl u řady profilových okenních systémů rapidní zlepšení tepelně-izolačních vlastností plastových oken.

20.9.2010
doc. Ing. Josef Chybík, CSc.

Současnost charakterizují aktuální témata spojená s ubývajícími zásobami surovinových a energetických zdrojů, s globálními klimatickými změnami a s nadměrným znečišťováním půd, vody a ovzduší. Tyto procesy významně ovlivňují produkty stavební výroby. Je známo, že výstavba a vlastní provoz budov patří mezi hlavní spotřebitele materiálových a energetických zdrojů a významné znečišťovatele životního prostředí, a to nejen v období realizace, ale v průběhu všech fází jejich existence. Podívejme se na některé přírodní materiály.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama