Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Obalové konstrukce nízkoenergetických staveb
Archiv článků od 11.7.2012 do 1.10.2012

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

1.10.2012
BETONOVÉ STAVBY - GROUP s.r.o. Klatovy

Obvodové zdivo LIVETHERM je pokrokovou technologií pro nízkoenergetické či pasivní stavby, kdy při jednotné tloušťce obvodové stěny 400 mm lze kombinací různých použitých materiálů (beton alt. liapor, tepelná izolace na bázi polystyrénu či PUR pěny tl. 140 mm) dosáhnout součinitele prostupu tepla od 0,226 až po 0,11 W/m2K.

24.9.2012
Internorm-okno, s.r.o.

Standardní sklo od Internormu se vyznačuje speciální vrstvou SOLAR+. Toto izolační trojsklo vykazuje extrémně vysoké tepelně izolační vlastnosti, navíc má jeho celkový energetický činitel prostupu (t.z. hodnota g) hodnotu, které lze jinak dosáhnout pouze s dvojsklem. Z důvodu tohoto zvláštního poměru tepelné izolace skla (Ug) a energetického prostupu (hodnota g) se tato skla perfektně hodí pro osazení do solárních staveb.

21.9.2012
Bc. Oldřich Rejl, Ing. Jan Blažíček, Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Na 23. mezinárodním stavebním veletrhu FOR ACH byly v rámci galavečera 19. září uděleny ceny GRAND PRIX za nejlepší vystavené produkty, čestná uznání a také ceny TOP EXPO za nejlepší expozice. Ve čtvrtek také pokračoval odborný doprovodný program veletrhu.

18.9.2012
SLAVONA s.r.o.

Koncept šetrných staveb typu pasivního domu v počátcích provázela především snaha maximálně vyhovět požadavkům na úspory energie. Design a komfort ale přitom často zůstávaly stranou pozornosti stavitelů. Společnost Slavona představuje nové okno pro pasivní domy Progression, které přináší jak špičkovou technologii s řadou „vychytávek“ a zlepšení pokud jde o energetické parametry, tak designovou špičku v daném segmentu.

11.9.2012
AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group

Opravdu dobře tepelně izolovaný dům nebo administrativní budova je dnes již nutností. Téměř dokonalá izolace ale s sebou přináší některé nepříjemné průvodní jevy, například zamlžení oken. Fyzikální zákony jsou neúprosné. Pokud je venku velmi chladný a zároveň vlhký vzduch, dochází na vnějších sklech izolačního zasklení ke kondenzaci vody.

5.9.2012
SLAVONA s.r.o.

Dřevěná okna už dávno nejsou eurookna IV68, jejich vývoj pokročil ať už ve vlastních profilech, které jsou silnější, používají se standardně izolační trojskla, ale zejména povrchové úpravy jsou stále dokonalejší. Dnes si můžete pořídit okna s desetiletou zárukou na povrchovou úpravu bez nutnosti údržby.

3.9.2012
prof. Ing. Anton Osvald, CSc., Žilinská univerzita v Žiline, Fakulta špeciálneho Inžinierstva, prof. Ing. Jozef Štefko, PhD., Technická univerzita vo Zvolene, Drevárska fakulta

Novodobé konstrukční systémy pro nízkoenergetickou výstavbu, v pasivním a nulovém standardu nebo energeticky autonomní budovy, jakož i zvýšená popularita konstrukcí z masivního dřeva znamenají zásahy do samotné konstrukce, její statiky, stavební fyziky, ale i protipožárních vlastností. Některé prototypové konstrukční řešení nejsou ověřená, ať už zkouškám, hodnověrnou výpočetní analýzou nebo ověřením při dlouhodobém užívání stavby.

31.8.2012
ENROLL CZ spol. s r.o.

Katedra architektury a plánovaného inženýrství státní univerzity v Coloradu vypracovala studii, která zkoumala efektivnost energetických úspor dvou vybraných budov lišících se pouze instalovaným izolačním systémem. Budova A byla izolována celulózovou izolací. Budova B byla vybavena izolantem ze skelné vaty. Po dobu 2 měsíců byly prováděny rozličné testy, měření a výpočty.

27.8.2012
Ing. Jan Růžička, Ph.D., ČVUT Praha, fakulta stavební

V rámci Projektu 1221420507: „Vybrané vlastnosti přírodních a dalších stavebních materiálů, stavebních prvků a budov“ programu Efekt MPO ČR byly provedeny zkoušky požární odolnosti obvodových plášťů pro nízkoenergetické a pasivní domy na bázi přírodních a recyklovaných materiálů. Ukazuje se, že sláma vyhovuje nejen tepelnětechnickým ale při správné aplikaci i požárním požadavkům na obvodové pláště.

27.8.2012
STAVONA, spol. s r.o.

Plastová okna toho musí zvládnout skutečně moc: Každý den odolávají dešti, chladu, větru a jiným rozmarům počasí a chrání nás také před hlukem zvenčí. Jen mimořádná kvalita vydrží trvale takové každodenní nasazení. Pevné a kvalitní profily jsou základem kvalitních oken.

10.8.2012
Kalksandstein CZ s.r.o., vápenopískové cihly Zapf Daigfuss, Ing. Martin Konečný

Po 2. světové válce v Německu nastává prudký rozvoj výstavby a též prudké nárůsty potřebného materiálu na zdění. Vápenopískové cihly jsou hlavním, nebo druhým nejhlavnějším materiálem používaným pro stavby v SRN. V 70. letech zasahuje do celého průmyslu ropná krize a tím pádem útlum.

nízkoenergetické domy heluz
9.8.2012
HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.

V posledních letech vznikalo v České republice mnoho developerských projektů, a to především ve velkých městech. Zájemci o koupi bytu či rodinného domu mají tedy z čeho vybírat. Zatímco dříve byly rozhodujícími kritérii úspěchu místo a kvalitní vybavení interiéru, nové projekty se zaměřují i na kvalitu stavebního materiálu.

27.7.2012
Kalksandstein CZ s.r.o., vápenopískové cihly Zapf Daigfuss, Ing. Martin Konečný

První výroba vápenopískových cihel je pouze ruční, vyrábí se pouze jeden formát cihel. Výroba vápenopískových cihel kolem roku 1900, připravování polotovarů z lisu pro návoz do parního autoklávu. Vznikají první stavby. Je to však v době, kdy neexistují pro vápenopískové zdivo žádné normy ani pro navrhování, ani pro výrobu.

Inoutic Deceuninck vchodové dveře
25.7.2012
Deceuninck, spol. s r.o.

Vchodové dveře nejsou jen tak ledajakým stavebním prvkem. Jsou bránou do našeho soukromí, obrazem vkusu svého majitele a výrazným estetickým objektem, který určuje vnější vzhled domu. Začíná i končí jimi každá návštěva našeho domova. Kromě estetických kvalit jsou však na vstupní dveře kladeny i vysoké funkční nároky. Musí zvládnout rozdílné teploty na vnější i vnitřní straně křídla, mít vynikající tepelné a zvukové izolační vlastnosti, vysokou třídu bezpečnosti a požární odolnost.

20.7.2012
Kalksandstein CZ s.r.o., vápenopískové cihly Zapf Daigfuss, Ing. Martin Konečný

4. listopadu 1899 zakládá 29letý drogista Georg Zapf první výrobní závod na vápenopískové cihly v jižním Německu. Tento výrobní závod již v roce 1900 produkoval 3 mil. vápenopískových cihel. Pro srovnání to odpovídá zhruba množství vápenopískových cihel vyrobených a prodaných v ČR v roce 2000, tj. o 100 let později!

18.7.2012
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize ISOVER, Pavel Rydlo

Navrhování soklu staveb prochází poměrně zásadním vývojem. Změny se týkají jak používaných materiálů, tak navrhovaných technických řešení. Tento příspěvek si neklade za cíl obhajovat jednotlivá řešení za pomoci nejnovějších „programů či analýz“, ale podívat se na detail soklu pokud možno co nejjednodušeji pomocí každodenních obrázků ze staveb a souvisejících letitých zkušeností.

13.7.2012
Grundfos Sales Czechia and Slovakia s.r.o.

2 názory na energetickou rekonstrukci: Podle zkušeností odborníka začíná nejúčinnější modernizace budov a snižování spotřeby energie uvnitř budovy a je nutné se věnovat vzduchotechnice a výměně oken. A samozřejmě je důležitá i izolace, i když ta může představovat další problémy.

11.7.2012
Ing. Martin Konečný

Historie článků o vápenopískovém průmyslu vypovídá o relativně jednoduchém stavebním materiálu z vápna, písku a vody. Tento materiál je v ČR velmi málo používán a považován za novinku posledních let. Historie vápenopískové cihly přitom sahá do 19. století a vápenopísková cihla je starší než třeba známý pórobeton.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama