Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Nízkoenergetické stavby
Archiv článků od 28.8.2003 do 10.3.2008

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

10.3.2008
doc. Ing. Miloš Kalousek, Ph.D., Ing. Pavel Kúdela, VUT v Brně, Fakulta stavební

Návrh oken se stává velmi důležitou částí projektu domu, obzvláště domů s nízkou spotřebou energie. Navržení těchto oken musí respektovat nejenom jejich tepelně-izolační vlastnosti, ale i jejich součinitel prostupu slunečního záření. Na tomto parametru záleží, do jaké míry může slunce vytápět dům. Výpočtem a optimalizací součinitele prostupu tepla a součinitele prostupu slunečního záření můžeme dosáhnout velmi dobré energetické bilance oken a celého domu.

12.11.2007
Ing. arch. Mojmír Hudec, Atelier ELAM, Brno

Sláma jako stavební materiál má příznivé tepelně technické vlastnosti, nízkou cenu a minimální energetické nároky na výrobu. To jsou klíčové vlastnosti pro tepelnou izolaci v ekologicky šetrné výstavbě.

7.5.2007
Ing. Roman Šubrt, Energy Consulting, ENERGY CONSULTING

Tepelné mosty jsou v jedním z evergreenů posledních let. Je to proto, že u staveb s vysokými tepelnými odpory hrají podstatnou roli ve spotřebě tepla na vytápění. Článek volně navazuje na seriál o zdivu pro energeticky úspornou výstavbu.

23.4.2007
Ing. Roman Šubrt, ENERGY CONSULTING

Volné pokračování seriálu o materiálech pro obvodové pláště energeticky úsporných domů se zabývá obecnými požadavky na stěny z hlediska kondenzace vodní páry a možnosti zateplování s využitím zdiva od společnosti HELUZ.

16.4.2007
Ing. Roman Šubrt, ENERGY CONSULTING

V první části seriálu o materiálech pro obvodové pláště nizkoenergetických a pasivních domů jsme se zabývali faktory ovlivňujícími vhodnou volbu stavebního materiálu. Tématem druhé části seriálu je neméně podstatná skladba obvodové konstrukce.

9.4.2007
Ing. Roman Šubrt, ENERGY CONSULTING

Bylo by to hezké - postavit si nízkoenergetický nebo dokonce pasivní dům. Ale z čeho? "A bude se v tom vůbec dát bydlet, když to bude kdoví z čeho, aby to bylo nízkoenergetické..." Následující seriál článků se bude zabývat materiály určenými především pro obvodové pláště energeticky úsporné výstavby.

19.2.2007
Mgr. Stanislav Paleček, Mgr. Stanislav Paleček

Nižší energetická náročnost budovy úzce souvisí se vzduchotěsností její obálky. Stanovení průvzdušnosti obálky jako měřítka kvality budovy lze efektivně měřit, defekty odhalit, zviditelnit je pro dokumentaci a následně snadněji odstranit. Více o Blower Door testu přináší následující článek.

20.11.2006
Ing. Jan Bárta, Centrum pasivního domu

Postavit pasivní dům a zaplatit kvůli tomu víc než za "normální" dům? Jak dlouho budu čekat, než se mi investice vrátí? Kde na to vzít peníze? Má to vůbec smysl? Tyto otázky napadnou většinu investorů při rozhodování o jeho stavbě. Některé odpovědi přináší následující článek.

26.7.2005
Ing. Miroslav Hořejší

Obrazová dokumentace je doplňkem ke čtyřdílnému seriálu, který byl na portálu TZB-info publikován počátkem roku 2004 a byl věnován popisu řešení stavby a TZB u reálného rodinného domu. Pozornost je věnována především řešení problematických detailů.

11.3.2004
Ing. Miroslav Hořejší

Závěrečný díl seriálu je věnován popisu skutečně realizovaného řešení TZB v energeticky úsporném domě. Článek zmiňuje především systém vytápění tepelným čerpadlem, nucené větrání s rekuperací tepla a způsob ohřevu TUV.

4.3.2004
Ing. Miroslav Hořejší

Dnešní díl seriálu je věnován především popisu provedení jednotlivých tepelných izolací. Popsány jsou všechny druhy použitých izolací a systémů. Zvláštní pozornost je věnována provedení některých detailů, které autor považuje za důležité, ale které nejsou úplně obvyklé u ostatních domů.

26.2.2004
Ing. Miroslav Hořejší, redakce

Druhý díl seriálu popisujícího skutečně realizovaný energeticky úsporný rodinný dům je věnován přehledu hlavních použitých materiálů a konstrukcí. Dále je uveden souhrn tepelně technických vlastností jednotlivých konstrukcí a výpočet tepelných ztrát.

19.2.2004
Ing. Miroslav Hořejší

V seriálu několika článků autor uvádí své vlastní zkušenosti se stavbou energeticky úsporného rodinného domu. Všechny články budou zaměřeny především na praktické poznatky a ukázky skutečných řešení, která lze při stavbě použít. První díl popisuje obecně koncepci domu a prostorové rozmístění vnitřních místností.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama