Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Nízkoenergetické stavby
Archiv článků od 8.4.2024 do 25.6.2024

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

25.6.2024
Vlastimil Růžička, redakce

Ulehčením pro identifikaci environmentálně udržitelné činnosti by měla být dobře vypracovaná taxonomie. Potíž je ale v tom, že kritéria zde obsažená vztahující se ke stavebnictví a k budovám jsou poněkud nepřehledná a nejednoznačná. Česká rada pro šetrné budovy proto vypracovala dokument nazvaný Společný výklad technických screeningových kritérií EU Taxonomie, který sjednocuje metodiku hodnocení projektů.

4.6.2024
Crossin

Jedním z klíčových požadavků na moderní výstavbu je vysoká energetická účinnost. Podle technických podmínek WT2021 bude nejen u nových, ale i u stávajících budov potřeba neobnovitelné energie nižší než 70 kWh (m/rok). V praxi to znamená dosažení energetické třídy A nebo A+ u budov.

30.5.2024
Schöck-Wittek s.r.o.

Přibližně 40 % všech tepelných mostů v budovách je způsobeno stěnami a sloupy. Jejich podíl na ztrátách energie na vytápění je cca 10 %. S produktovou řadou Schöck Sconnex® přenáší společnost Schöck své zkušenosti s prvky Isokorb® z balkónů na stěny a sloupy a nabízí tak uživatelsky přívětivé a vysoce kvalitní řešení, které přispívá k trvale udržitelnému konceptu budov.

19.5.2024
Wienerberger s.r.o.

Stavba domu je jako skládačka. Vše musí perfektně zapadnout, aby stavba co nejlépe fungovala, od stability konstrukce až po ekonomiku bydlení. Je důležité neuvažovat nad kroky zvlášť, ale celistvě. Investoři často staví svůj dům pouze jednou v životě, a tak snadno na některé kroky zapomenou či si neuvědomí jejich návaznost. Od toho jsou tu potom služby architektů a projektantů, kteří jim pomohou mít vše pohromadě a vyvarovat se chybám. Významnou roli hraje také výběr stavebního materiálu, který musí korespondovat s typem domu.

18.5.2024
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov oslavilo 15. května 10 let od svého otevření. Multioborové vědecké centrum pracující napříč všemi fakultami ČVUT disponuje 21 laboratořemi se 180 zaměstnanci. Díky vlastnímu vědeckému centru se ČVUT řadí mezi moderní světové univerzity. Za 10 let existence dokončilo řadu unikátních výzkumů s reálnými výstupy do praxe v udržitelném stavění a tvorbě zdravého vnitřního prostředí budov. Podívejte se na naši reportáž.

10.5.2024
VIESSMANN, spol. s r.o.

Představte si na chvíli technickou místnost. Co vidíte? Pravděpodobně volně stojící zařízení, potrubí na stěnách a stropě a rozhodně málo místa pro cokoliv jiného. Proto jsme technickou místnost promysleli nově. Jako kompaktní systém „vše v jednom“, který má velikost přibližně jako nástěnná skříň a dá se harmonicky integrovat například do chodby, technické místnosti nebo hobby místnosti. Otevírají se tak nové možnosti využití prostoru.

8.5.2024
Veletrhy Brno, a.s.

Letošní Stavební veletrh Brno, veletrh Dřevo a stavby Brno a Festival architektury představily novinky a trendy ve stavebnictví a potvrdily rostoucí zájem o investice do moderního a energeticky úsporného bydlení. Svou nabídku prezentovalo 219 vystavujících firem z 8 zemí a během čtyř dnů si ji prohlédlo více než 17 tisíc návštěvníků z řad odborné i široké veřejnosti. Návštěvnost byla vyšší než v roce 2023, kdy byl součástí stavebních veletrhů i veletrh nábytku a interiérového designu MOBITEX.

3.5.2024
HELUZ cihlářský průmysl a.s.

Jako projektant má dlouholetou zkušenost s navrhováním rodinných a bytových domů, ale také občanských staveb, ve všech stupních projektové dokumentace. Stanislav Bernacík při své práci často pracuje s jednovrstvým zdivem HELUZ, i když přiznává, že k tomuto konstrukčnímu principu cítil zpočátku nedůvěru. Co změnilo jeho postoj a jaké výhody mu HELUZ při projektování přináší?

29.4.2024
STUDIO AXIS - Centrum vzdělávání ve stavebnictví

Centrum vzdělávání ve stavebnictví představuje semináře a školení, které organizuje od 14. 5. do 6. 6. 2024. Akreditované akce zahrnují témata požární odolnosti staveb a rizika instalací fotovoltaických elektráren. Školení se zaměřuje na nové právní úpravy stavebního zákona i na přestupky podle zákona o státní památkové péči.

23.4.2024
Vlastimil Růžička, redakce

Příklady budov a možnosti řešení jejich provozování v rámci udržitelné výstavby budoucnosti představila konference Šetrné budovy. Vybíráme ty nejzajímavější momenty v oblasti takzvaného carbon managementu a upozorňujeme, na co je třeba se v nejbližších letech připravit.

Obr. 1: Schéma vyzděných věncovek HELUZ RAPID
22.4.2024
HELUZ cihlářský průmysl a.s.

Věncovka HELUZ RAPID 5,5/25 byla vyvinuta z důvodu optimalizace konstrukčního detailu železobetonového věnce jednopodlažních rodinných domů. Jedná se o novinku firmy HELUZ představenou na začátku roku 2024. Tento výrobek doplňuje systémové řešení HELUZ a je určen pro zdivo z broušených cihel. Díky této věncovce je detail věnce u tzv. bungalovů ideálně využit ze statického i tepelnětechnického pohledu. Další nezanedbatelnou výhodou je cihelný podklad pro omítky.

19.4.2024
Frank Bold Advokáti, s.r.o.

Frank Bold Advokáti zvou na konferenci k novému stavebnímu zákonu, který bude plně účinný už od 1. července. Experti na právo spolu se zástupci úřadů, developmentu a Ministerstva pro místní rozvoj s vámi budou sdílet pohled na hlavní témata z různých perspektiv, provedou vás klíčovými oblastmi a společně budou diskutovat o tom, jak se na příchod legislativy připravují.

8.4.2024
Ing. Zuzana Rácová, Ph.D., Ing. Aneta Libecajtová, Ph.D.

Recenzovaný Ve vícedílném seriálu představíme principy osazení otvorových výplní. Tento článek je zaměřen na problematiku osazení okenních výplní v obvodových stěnách a jejich zakreslení v souladu s normou ČSN 01 3420 pro kreslení výkresů stavební části. Upozorňuje na neaktuálnost předchozích řešení z pohledu současných požadavků na energetickou náročnost budov a technologický pokrok ve stavebnictví. Konkrétně se zaměřuje na principy osazení otvorových výplní včetně tepelně technických požadavků a technologických aspektů. Ukazuje se, že zohlednění nových technologických postupů a požadavků na energetickou náročnost vyžaduje promítnutí těchto změn také do projektové dokumentace. Dále se článek věnuje zakreslování současných řešení stavební praxe v souladu s normou ČSN 01 3420 v měřítku 1:50 a 1:20.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama