Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
TZB studio
zobrazit program

Specialisté na zahraniční obchod z agentury CzechTrade vybírají obchodní příležitosti ve stavebnictví

Agentura na podporu exportu CzechTrade působí v České republice již 20 let jako odborník na exportní příležitosti pro české firmy. Informace přímo od zdroje získává pro tuzemské podniky prostřednictvím svých zahraničních kanceláří. Jejich vedoucí nyní přicházejí s novinkami z oblasti stavebnictví z různých koutů světa.

Stavebnictví bude hnací silou egyptské ekonomiky


V Egyptě se stavební sektor těší rychlému a dynamickému růstu. V letech 2015–2016 dosáhl ročního růstu 11,2 procenta a očekává se jeho trvalý růst tempem okolo 8 až 10 procent ročně nejméně po další tři roky. Tamní trh s nemovitostmi má s předpokládanými prodeji asi 300 tisíc sociálních a středních bytů ambici stát se nejrychleji rostoucím na světě. Optimistický vývoj se očekává i v dalších letech, podle Global Investment Research se mají vydané náklady ve stavebnictví v letech 2014–2020 až zdvojnásobit a dosáhnout 12 miliard dolarů.

Konkrétní plánované obří stavební projekty v Egyptě

  • nové administrativní hlavní město
  • rozvoj ekonomický zón podél Suezského kanálu
  • projekt October Oasis – výstavba domů pro 5 milionů lidí, včetně průmyslových oblastí
  • káhirské metro, linka 6, začátek výstavby v roce 2018
  • atomová elektrárna v Dabaa – plánovaná kapacita 4 800 MW
  • výstavba vysokorychlostní železniční sítě pro přepravu 10 až 18 milionů cestujících ročně
  • výstavba elektrárny South Helwan Power Project o kapacitě 1 950 MW

Z uvedených čísel masivní vládní podpory stavebnictví v nejbližších letech, která je finančně podporována i ze zemí Zálivu a z Číny, je zřejmé, že se zde nabízí řada obchodních příležitostí také pro české firmy. Dodávky rozličných stavebních technologií budou pro tento stavební boom stejně nezbytné jako úpravny vody či dodávky dopravní infrastruktury.

Pavel Kalina, ředitel zastoupení agentury CzechTrade v Káhiře

SAE jsou světovým lídrem v navrhování moderních stavebních zázraků

Na výstavbě projektů ve Spojených arabských emirátech budou mít značný podíl čtyři nové technologie. Jsou jimi drony, propojení vestavěných zařízení s internetem (LoT), informační model budovy (BIM) a 3D tisk.


Drony plní rozsáhlé spektrum úkolů, od počátečního průzkumu na místě projektu přes sledování až po vlastní výstavbu. Nejvyspělejší drony jsou vybaveny technologií RFID, která umožňuje přesně sledovat umístění potrubí, desek nebo jiných kovových komponentů přímo na místě. Drony snižují riziko nehod a značně šetří čas, neboť se používají k měření a provádění průzkumů v náročných projektech.

V případě LoT bude stavební společnost schopna zefektivnit zadávání veřejných zakázek, distribuci, sledování či využívání majetku. LoT také poskytne manažerům projektů větší přehled o pracovní síle.

Technologie BIM usnadňuje vizualizaci, odhad, rozpočet a plánování projektu od koncepce až po implementaci. Pomáhá různým projektovým týmům spolupracovat v reálném čase a minimalizovat tak drahá přepracování, výrazně snižovat náklady a zvyšovat efektivitu. BIM má v konečném důsledku potenciál překročit hranice prostého datového nástroje, jelikož působí jako platforma umožňující integraci dalších technologií.

Po dokončení první tištěné 3D kancelářské budovy se Dubaj stala globálním lídrem v oblasti těchto technologií. Do konce roku 2030 má být touto metodou postavena celá čtvrtina budov. 3D tisk pomáhá zkrátit dobu nutnou k výrobě kritických konstrukčních prvků od týdnů až po hodiny. Při efektivním využití 3D tisk nejen snižuje náklady na stavbu, ale také minimalizuje odpad.

V Dubaji je v současné době ve výstavbě celkem 4 000 projektů v hodnotě 313 miliard dolarů.

České společnosti mohou na náročném trhu SAE najít uplatnění s moderními technologiemi, které lze použít ve všech stádiích stavební činnosti. Může se jednat o IT řešení související s plánováním stavby, její 3D vizualizací, ale také o samotné interiérové vybavení dokončovaných staveb. Vždy musí jít o řešení s velmi vysokou přidanou hodnotou za konkurenční ceny. Zahraniční kancelář agentury CzechTrade v Dubaji českým společnostem již tradičně nabízí možnost účastnit se za zvýhodněných podmínek největšího stavebního veletrhu v regionu, The BIG 5 2017. Samozřejmostí je také možnost pomoci s nalezením potenciálních partnerů formou individuálních asistenčních služeb.

Michal Nedělka, ředitel zastoupení agentury CzechTrade v Dubaji

Švédský developer postaví lázeňské městečko v Leningradské oblasti

Švédská investiční skupina CastorXCapital postaví v Leningradské oblasti lázeňský komplex.


Nedaleko města Gatčina v Leningradské oblasti začalo růst obrovské lázeňské středisko Gatčina Gardens. Výstavba střediska bude rozložena do období 12 let a hodnota projektu dosáhne 10 miliard eur. O začátku výstavby informovala generální ředitelka projektu Natália Osetrova. Podle jejího prohlášení byla dokončena státní expertiza první investiční etapy, která předpokládá zastavění pozemku o celkové ploše 100 ha nedaleko vesnice Krasnica u města Gatčina. Výstavba celého lázeňského městečka bude provedena na ploše 620 ha. V rámci první etapy developer plánuje vybudovat inženýrské sítě, silnice a první objekty nemovitostí v hodnotě 6 miliard rublů.

Také Rusko nabízí možnosti a příležitosti pro české exportéry v oboru stavebnictví, je ovšem třeba mít na paměti, že stále funguje program Importozameščenie, tedy že přednost mají ruské výrobky a technologie. Šance pro české firmy se zvýší, pokud do stavebních projektů investují.

Ludmila Brodová, ředitelka zastoupení agentury CzechTrade v Petrohradě

Foto: Shutterstock


Česká agentura na podporu obchodu / CzechTrade
logo Česká agentura na podporu obchodu / CzechTrade

Agentura CzechTrade je národní proexportní organizace založená Ministerstvem průmyslu a obchodu s cílem rozvíjet mezinárodní obchod a vzájemnou spolupráci mezi českými a zahraničními subjekty. CzechTrade poskytuje českým firmám profesionální a komplexní ...