Zateplení obvodových stěn objektů
Systém izolací COMPRI® představuje ucelený skladebný systém materiálů, který řeší veškeré možné situace týkající se izolací staveb, a to včetně akustického komfortu. Všechny materiály patřící do systému COMPRI® jsou nejen kvalitativně 100% prověřené, ale především se vzájemně doplňují a funkčně na sebe navazují. Správně provedená izolace nejen sníží náklady na vytápění, ale významně prodlouží životnost objektu, přičemž náklady na zateplení se vrací v řádu několika let. Protože tepelné ztráty obvodových zdí mohou dosahovat až 35 %, patří zateplení této částí objektu k nejčastějším realizacím.
Zateplení z vnitřní strany
Tento způsob zateplení, ač se jeví na první pohled velmi jednoduchý, bývá ve skutečnosti z pohledu stavební fyziky velmi problematický. V případě neodborného posouzení a nesprávného návrhu situace může dojít k vlhkostním problémům. Proto je v první řadě důležitý odborný posudek a průzkum místa. Skladebný systém COMPRI® nabízí řešení, která zajistí nejen tepelnou pohodu, ale rovněž potřebný aktivní transport vlhkosti, který bude automaticky reagovat na to, co se vně a uvnitř konstrukce děje. Doporučeným řešením je aplikace systému dřevovláknitých desek Udi, které se díky vlastnostem dřeva dokáží velmi dobře vypořádat nejen s vlhkostí, ale také jsou vynikajícím přírodním izolantem.
Nejpoužívanější je v tomto směru kontaktní systém UdiIN RECO® vyrobený ze dřeva jehličnanů s integrovaným vyrovnáváním podkladu a inteligentní parobrzdou UdiMULTIGRUND®, což je patentovaná minerální omítka. Jmenovitá hodnota tepelné vodivosti je ʎ = 0,038 až 0,048 W/m.K a měrná tepelná kapacita cd = 2100 J/kg.K. Tento systém je vhodný pro všechny budovy, které nemohou být izolovány z vnější strany a také tam, kde se izolované prostory používají jen občas, protože systém umožňuje rychlé a efektivní vytopení. UdiIN RECO® aktivně dýchá, je kapilárně aktivní a difuzně otevřený. Na rozdíl od desek z pěnového polystyrenu nebo minerálních vláken je vzniklý kondenzát ukládán uvnitř systému UdiIN RECO® a díky přirozenému vysychání dřevěných vláken opět předáván do prostředí v místnosti nebo transportován vně díky kapilární vodivosti. UdiIN RECO® se aplikuje přímo na očištěný povrch stěny pomocí speciálních nastavitelných hmoždinek.
Další alternativou je izolační systém se vzduchovými komůrkami UdiCLIMATE®. Jeho jedinečnost spočívá v kombinaci velkého počtu vzduchových sloupců s dřevovláknitými izolačními deskami. Součinitel prostupu tepla se zlepší přibližně o 30 %. UdiCLIMATE® vede k větší stabilizaci vnitřního klima v místnostech, řízenému přenosu vlhkosti, ke zlepšení tepelně izolačních vlastností včetně zvukové izolace a ochrany v létě před přehříváním. Jeho aplikace je rovněž kontaktní a nepotřebuje žádnou laťovou konstrukci.
Izolace z vnější strany objektu
Pokud je možné izolovat objekt z vnější strany, pak systém COMPRI® zohledňuje, zda se jedná o stěnu zděnou nebo dřevěnou, tzv. dřevostavby. V případě zděné obvodové stěny objektu je možné zvolit kontaktní zateplení nebo systém provětrávané fasády. Kontaktní zateplení probíhá obvykle pomocí expanderů Hufer a dřevovláknité izolační desky UdiSPEED®, kterými je vytvořen na vnější straně omítky zhruba 20cm prostor pro zafoukání celulózové izolace Climatizer Plus®. Konečnou povrchovou úpravu tvoří difuzně otevřená omítka, aby celý systém mohl dýchat a odvádět vlhkost, a tím dochází k zamezení vzniku plísní.
Dalším řešením je vytvoření provětrávané fasády, která vylepšuje fyzikální vlastnosti celého systému prouděním vzduchu ve vytvořeném meziprostoru. Hlavní výhodou tohoto řešení je lepší odvod vlhkosti a zvukového útlumu. Z toho důvodu se provětrávané fasády hodí u starších domů a všude tam, kde se již vyskytují problémy s vlhkostí nebo tam, kde se dají očekávat. Skladba je prakticky shodná s kontaktním systémem s tím rozdílem, že na vytvoření prostoru pro foukaný izolant se použije dřevovláknitá deska UdiTOP®. Konečnou povrchovou úpravu tvoří vnější obklad, který je připevněn na svislém roštu (například dřevěné palubky, Slovinyl Siding, apod.), v jehož mezerách pak proudí vzduch. Součinitel prostupu tepla systému je U = 0,17 W/m2.K.
Jednodušším způsobem je aplikace kontaktního systému UdiRECO®. Tato dřevovláknitá tepelně izolační deska se skládá z měkké části, která se přikládá přímo ke stěně (sama vyrovnává povrch cca 2 cm) a tvrdé části, na kterou se aplikuje difuzně otevřená omítka. Součinitel prostupu tepla je U = 0,29 W/m2.K.
Dřevovláknité desky Udi se používají samostatně nebo v kombinaci s celulózovou tepelnou izolací Climatizer PlusR
V konstrukcích dřevostaveb je možné použít kontaktní způsob zateplení a i systém provětrávané fasády. Kontaktní zateplení nabízí hned tři řešení. Nosnou konstrukci tvoří vždy dřevěná rámová konstrukce, která je z vnitřní strany buď zavětrována OSB deskou nebo je místo OSB desky použita parobrzda ve formě inteligentní folie Intello® PLUS nebo je na OSB desku připevněna ještě dřevovláknitá deska UdiCLIMATE®, která ještě více vylepšuje vnitřní klima místnosti. Ve všech případech je takto vytvořen prostor pro foukaný izolant Climatizer Plus®. Finální povrchovou úpravu dotváří opět difuzně otevřená omítka. Tímto způsobem lze dosáhnout součinitele prostupu tepla U = 0,15 až 0,20 W/m2.K.
I u vnějšího zateplení dřevostaveb lze použít odvětrávanou fasádu. Nosnou konstrukci tvoří dřevěná rámová konstrukce, u které jsou z vnější strany použity nastavitelné expandéry. Folie Intello® PLUS plní funkci parozábrany. Takto vytvořený prostor je z vnější strany zaklopen dřevovláknitou deskou UdiTOP® a zafoukán izolantem Climatizer Plus®. Součinitel prostupu tepla je U = 0,18 W/m2.K.
Foukaná celulózová izolace Climatizer Plus®, která v popisovaných řešeních plní funkci primárního izolantu, má celou řadu nesporných výhod. Především je to vysoká měrná kapacita (2020 J/kg.K) a nízký difuzní odpor. Aby nedocházelo ke slehnutí materiálu, je potřeba v těchto případech používat objemovou hmotnost 60 až 70 kg/m3. K dalším výhodám patří i to, že dokonale vyplní vymezený prostor, bezvadně přilne ke každému materiálu a snižuje riziko spárového proudění vzduchu. Samozřejmostí jsou i dobré požární vlastnosti a odolnost vůči škůdcům, houbám a plísním.
Zvyšujeme komfort, snižujeme náklady. Další informace naleznete na www.compri-izolace.cz nebo také na www.ciur.cz. Vyrábí a dodává CIUR a. s. již od roku 1991.
CIUR a.s. je firmou, která patří v oblasti výroby kvalitních celulózových vláken z recyklovaného papíru mezi evropskou a světovou špičku. Ve výrobním závodě v Brandýse nad Labem zpracovává 30 tisíc tun druhotných surovin ročně.