Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Budovy s téměř nulovou spotřebou energie
Archiv článků od 10.9.2018 do 29.11.2018

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

29.11.2018
prof. Ing. Jan Tywoniak, CSc., ČVUT Praha, pracoviště UCEEB

Recenzovaný Text se věnuje dosud málo sledované stavebněfyzikální souvislosti použití střešních oken v domech s velmi nízkou energetickou náročností. Z energetického hlediska mají být počty a velikosti střešních oken navrhovány velmi zdrženlivě. Je úlohou projektanta, aby vybral nejlepší dostupná okna a nutné související zvýšení prostupu tepla vykompenzoval zlepšením kvality jiné části obálky budovy.

27.11.2018
AHI CARRIER CZ s.r.o.

Carrier představuje tepelná čerpadla řady 61XWHZE voda-voda s chladivem PUREtec™. Přednosti spočívají ve využívání obnovitelné energie z přírodních zdrojů i zdrojů odpadního tepla. Tepelná čerpadla AquaForce nabízejí chytrým městům (tzv. Smart Cities) udržitelnější řešení zásobování energií, využitím obnovitelných zdrojů energie "vzduch - voda - země".

6.11.2018
ATREA s.r.o.

Po letošním teplotně nadprůměrném a dlouhotrvajícím létě leckoho napadá, jak a zda začít řešit chlazení svého bytu nebo domu. Na firmu ATREA se neustále obrací nejen noví potenciální zájemci, ale v hojné míře i stávající klienti, které zajímá, jestli by problém vysokých teplot nemohli vyřešit přes již nainstalované systémy ve svých bytech.

2.11.2018
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Stěžejní byla tradičně problematika spojená s úpravou parametrů vzduchu, ale i další aspekty, jak dochází k prolínání technických řešení při integrovaném projektování budov.

Pasivní dům 2017 - vítěz poroty v kategorii I
19.10.2018
redakce

Energetická úspornost je imperativem dneška a pasivní domy patří k tomu nejlepšímu a nejmodernějšímu, co u nás v oblasti výstavby vzniká. Pasivní domy jsou především kvalitně postavené, zdravé pro své obyvatele a nenáročné na provoz. Společnost ABF a Státní fond životního prostředí České republiky ve spolupráci s Centrem pasivního domu vyhlásily již čtvrtý ročník soutěžní přehlídky Pasivní dům 2018.

15.10.2018
Ing. Miroslav Urban, Ph.D., Ing. Michal Bejček, Ing. Marek Maška, Ing. Petr Wolf

Recenzovaný Článek obsahuje shrnutí spotřeb energie a porovnání s výpočtovými předpoklady v konkrétním administrativním objektu. Objekt je řešen s ohledem na minimální spotřebu energie a cílem je dosáhnout co nejvyššího stupně energetické nezávislosti s využitím fotovoltaiky a bateriového úložiště. Je uveden reálný průběh měřených spotřeb energie, celkové hodnocení za uplynulé období, měsíční souhrny pro budovu jako celek a jednotlivé dílčí měřené spotřeby energie.

9.10.2018
Master Therm tepelná čerpadla s.r.o.

Nové tepelné čerpadlo země-voda AquaMaster17I je určené pro vytápění moderních rodinných domů. Nová výstavba je často charakterizována následujícími trendy: velmi nízkou tepelnou ztrátou objektů v řádu jednotek kW, vysokou hustotou zástavby a větším či menším nedostatkem prostor pro technické zázemí.

8.10.2018
Ing. Jan Antonín, Ph.D., Ing. Zdena Dobrá

Recenzovaný Pojem téměř nulová budova, budova s téměř nulovou potřebou energie, ve zkratce většinou NZEB nebo nZEB, v současnosti již není novinkou. Tento energetický standard byl zaveden v roce 2016 a postupně se rozšiřuje i do oblasti rodinných domů. Existuje legislativa, normy, ale zhodnocení zkušeností je zatím málo. Proto autoři analyzovali 130 již existujících rodinných domů s různými zdroji tepla. Výsledkem je posouzení vlivu různých zdrojů tepla na energetickou náročnost domů a tedy orientační pomůcka pro rozhodování budoucích stavebníků.

3.10.2018
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

K hodnocení energetických systémů budov je nutné volit vhodnou metodu. Čím modernější budova s nižším podílem tepla pro vytápění a s vyšším podílem využití OZE, tím více je nutný přesnější výpočet s kratším časovým krokem, hodinovým až v řádu minut. Jedině tak lze výsledky teoretických výpočtů přiblížit skutečnosti a dosáhnout souladu mezi slibovanými a skutečně dosaženými úsporami energií.

NZEB ©  jjfarq - Fotolia.com
2.10.2018
Ing. Michal Čejka, PORSENNA o.p.s.

Recenzovaný Článek si klade za cíl vyjasnit debatu o míře přísnosti nastavení požadavků na budovy s téměř nulovou spotřebou energie v oblasti rodinných domů s energeticky vztažnou plochou menší než 350 m2. Na vzorku téměř 500 rodinných domů bylo provedeno hodnocení hraničních požadavků kladených na budovy s téměř nulovou spotřebou energie na úrovni měrné potřeby tepla na vytápění.

26.9.2018
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

18. září 2018 byly vyhlášeny změny účinné od 15. října 2018. Podporovány budou novostavby nízkoenergetických domů, zateplování svépomocí, fotovoltaické systémy v kombinaci s tepelným čerpadlem, výměny zdrojů tepla, které nebyly zapojeny do otopné soustavy. Současně se zateplením bude podporována instalace stínicí techniky.

26.9.2018
prof. Ing. Karel Kabele, CSc., ČVUT v Praze, Fakulta stavební, Katedra technických zařízení budov

Změny ve směrnici reagují jak na zkušenosti s uplatňováním předchozí směrnice, tak na technický pokrok a možnosti budov vybavených tzv. smart technologiemi, nabíječkami elektromobilů aj.

23.9.2018
redakce

U mikrofonu redaktorů TZB-info a ESTAV.cz se vystřídala řada zajímavých hostů a natočili jsme 50 rozhovorů o novinkách pro novostavby i rekonstrukce, v oknech, tepelných čerpadlech, kotlích, chytrých instalacích, interiéru, dotacích, o prodeji nemovitosti, smlouvách o dílo, nové legislativě...

17.9.2018
doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., Ing. Lukáš Velebil

Recenzovaný Cílem příspěvku je ve stručnosti informovat o vícepodlažních budovách z křížem vrstveného dřeva (CLT), které má jistě velkou budoucnost. Pro výrobu CLT již existuje evropská výrobková norma, je ale třeba zpracovat technické normy, které by daly projektantům podklady pro navrhování konstrukcí za běžné teploty a za požáru. Normy se v současné době připravují pro 2. generaci jednotlivých částí Eurokódu 5.

Výsledky měření koncentrace CO<sub>2</sub> v&nbsp;ložnici při přirozeném větrání oknem
10.9.2018
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Recenzovaný Experiment měření koncentrace oxidu uhličitého v ložnici jsem provedl v únoru 2018 během jednoho týdne. Hodnoceny jsou koncentrace v průběhu noci, a to za různých režimů přirozeného větrání. Výsledky ukazují na významný vliv větrání na kvalitu vzduchu. Dokazují, že pouze přirozené větrání těsnými okny v současných developerských bytových novostavbách je nedostatečné.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama