Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Budovy s téměř nulovou spotřebou energie
Archiv článků od 29.11.2018 do 15.7.2019

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

8.7.2019
Ing. Antonín Lupíšek, Ph.D., ČVUT v Praze, pracoviště UCEEB

Recenzovaný Příspěvek prezentuje výsledky studie potenciálu snížení emisí CO2 českého fondu budov v období do roku 2075. Model byl založen na datech aliance Šance pro budovy, která modelovala pět různých scénářů úspor energie v budovách ČR podle hloubky energetických sanací a rychlosti aplikace úsporných opatření. Výsledky byly porovnány s uhlíkovým rozpočtem nastaveným tak, aby byly dodrženy závazky mezinárodní Pařížské klimatické dohody.

2.7.2019
S-Power Energies, s.r.o.

Podniky v dohledné době čeká nová povinnost: Na svých parkovištích budou muset vybudovat dostatek vyhrazených stání a dobíjecích stanic pro elektromobily a zajistit přívody elektřiny ke stáním, kde dobíjecí stanice zatím nejsou. Na koho se tyto nové požadavky budou vztahovat? A co všechno bude třeba splnit? Prozkoumali jsme dostupné informace a poradíme, jak se na nová pravidla co nejlépe připravit.

16.6.2019
KORADO, a.s.

Projekty, které dostanou souhlas s ohlášením stavby, případně stavební povolení, po 1. lednu příštího roku, budou muset splňovat parametry „domu s téměř nulovou spotřebou energie“. Opatření, které je důsledkem směrnice EU, se týká všech nově zahájených staveb domů i významných rekonstrukcí.

21.5.2019
Ing. Josef Hodboď, Ing. Jiří Vrba

S nástupem standardu budov s téměř nulovou potřebou energie souvisí potřeba utěsnit v domě všechny spáry, včetně těch nacházejících se okolo komína. Požárně bezpečné řešení nevyplývá ze štítkového zařazení komína podle norem, ale opírá se o doporučený způsob daný výrobcem, říká v rozhovoru pro TZB-info Ing. Vrba.

14.5.2019
Vlastimil Růžička, redakce

Tradičně se v jihočeské Volyni scházejí okolo Velikonoc všichni příznivci dřeva, především projektanti, architekti, stavaři, lesníci i požárníci, aby představili dřevo jako stavební systém budoucnosti, jako surovinu moderního člověka, kterému není lhostejná ekologie a úspory energií. Dvoudenní konference Dřevostavby 2019 zaznamenala i tentokrát velký ohlas.

4.5.2019
Vlastimil Růžička, redakce

Jak se vyvíjejí technologie pro snížení energetické náročnosti? A jak lze zefektivnit využívání přírodních zdrojů při výstavbě i rekonstrukcích staveb? Dozvíte se v rozhovoru s ředitelem UCEEB ČVUT Lukášem Ferklem.

Hotel Patria, Štrbské pleso © shaiith - Fotolia.com
24.4.2019
redakce

Konference Tepelná ochrana budov se koná 23. a 24. května tradičně v hotelu Patria na Štrbském plese ve slovenských Tatrách. Dvoudenní program pod odbornou garancí Ing. Jiřího Šály, CSc., a prof. Ing. Zuzany Sternové, PhD., zaplní přednášky s tématy tepelné ochrany a energetické náročnosti budov. Na příjemné setkání, které se koná každé dva roky, Vás zve i TZB-info jako mediální partner.

17.4.2019
Ing. arch. Petr Brandejský, redakce

Návrh brněnského architektonického studia Chybik+Kristof Architects & Urban Designers zvítězil v druhém kole mezinárodní architektonické soutěže na nové administrativní centrum Lesů ČR v Hradci Králové.

6.3.2019
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Těsná obálka bez tepelných mostů je jedním z předpokladů funkčního a úsporného pasivního domu. Je ale také jedinou podmínkou přidělení dotace na pasivní dům, která se ověřuje měřením na dokončené stavbě.

12.2.2019
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Zástupce instalační firmy uvádí argumenty, které vedou k výběru značkové techniky pro řízené větrání a rekuperaci. Rozhodnutí zahrnuje pořizovací cenu, provozní náklady, ale i cenu výstavby domu.

Vítězné domy soutěže Pasivní dům 2018
9.2.2019
redakce

Ve čtvrtek byli vyhlášeni vítězové soutěže Pasivní dům 2018. V kategoriích Zelená novostavba a Zelená rekonstrukce se umístily např. bytový dům Luka Living v Praze, rodinné domy od Vize Ateliér nebo Domy Atrea a architektonicky zdařilá rekonstrukce administrativní budovy.

16.1.2019
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Z požadavku na dosažení energetického standardu u bytových budov může vyplynout potřeba zvýšení podílu OZE, jehož lze dosáhnout s tepelnými solárními soustavami. Nejsnáze realizovatelné a s největším přínosem je zapojení solární soustavu do přípravy teplé vody.

15.1.2019
HELUZ cihlářský průmysl a.s.

V osmi krajských městech proběhne během ledna a února série odborných konferencí HELUZ od A do Z na téma stavby rodinných domů s konstrukčními systémy HELUZ. Jak navrhovat nulové domy po roce 2020? Proč se bez komínu neobejdeme ani v nulovém domě? A nač si dát pozor při navrhování nosných konstrukcí?

27.12.2018
redakce

Roman Šalomoun a Roman Průša ze společnosti Jablotron Living Technology v rozhovoru pro TZB-info představili nový elektrokotel Volta a doplněk CoolBreeze k větrací jednotce Futura. Oba výrobky jsou součástí portfolia výrobků vyvíjených pro výstavbu domů, rodinných domů, v nízkoenergetickém standardu NZEB, který bude obecně závazný již od 1. 1. 2020.

9.12.2018
HELUZ cihlářský průmysl a.s.

Zimní výzva o hřejivé odměny „Vyfoť teplo“ je soutěží, v níž se fantazii meze nekladou, a tak odborná porota se podobně jako při projektu „Vyfoť zvuk“ určitě dočká dalších pozoruhodných i rozkošných snímků.

4.12.2018
Ing. Jan Tripes, TZÚS Praha, s. p., pobočka České Budějovice

Recenzovaný Článek popisuje základní principy hodnocení šetrných budov národní metodikou SBToolCZ se zaměřením na nejnovější verzi této metodiky pro školské budovy. Dále je uveden příklad certifikované školské budovy, jejíž renovace byla posuzována a optimalizována s využitím systému SBToolCZ. Výsledkem je přeměna stávajícího veřejného objektu na inteligentní energeticky nulovou budovu.

Ing. arch. Adam Rujbr o FN v Olomouci
2.12.2018
redakce

V Česku vzniklo historicky první energeticky úsporné zdravotnické zařízení na světě splňující nejpřísnější standardy pasivních domů. Stal se jím nedávno otevřený pavilon II. Interní kliniky gastroenterologie a geriatrie Fakultní nemocnice v Olomouci.

29.11.2018
prof. Ing. Jan Tywoniak, CSc., ČVUT Praha, pracoviště UCEEB

Recenzovaný Text se věnuje dosud málo sledované stavebněfyzikální souvislosti použití střešních oken v domech s velmi nízkou energetickou náročností. Z energetického hlediska mají být počty a velikosti střešních oken navrhovány velmi zdrženlivě. Je úlohou projektanta, aby vybral nejlepší dostupná okna a nutné související zvýšení prostupu tepla vykompenzoval zlepšením kvality jiné části obálky budovy.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama