Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Budovy s téměř nulovou spotřebou energie
Archiv článků od 19.3.2018 do 10.9.2018

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

20.8.2018
Ing. Antonín Lupíšek, Ph.D., ČVUT v Praze, pracoviště UCEEB

Recenzovaný Článek stručně popisuje aktuální trendy sériových hlubokých energetických sanací budov v Nizozemsku. Série fotografií představuje několik nizozemských pilotních projektů energetických sanací poválečných rodinných domů v Heerlenu, Melicku a Soersterbergu na energeticky nulovou úroveň a jednoho bytového domu v Arnhemu na úroveň nZEB. Sanace byly provedeny prefabrikovaných stěnových zateplovacích dílců s nosnou dřevěnou konstrukcí (obsahující nová okna) a prefabrikovaných střešních panelů. Součástí všech projektů byla rovněž výměna zdrojů energie a v případě řadových rodinných domů instalace fotovoltaických systémů nahrazujících střešní krytinu.

Měření průvzdušnosti dřevostavby © TZB-info
24.7.2018
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

U Týnce nad Labem se dokončuje nový soukromý Komunitní dům v pasivním standardu pro bydlení seniorů. Zařízení bude po dokončení všech etap součástí komplexu budov se zázemím pro několik desítek seniorů s různou úrovní péče. Pasivní dřevostavbu jsme navštívili v době měření průvzdušnosti obálky budovy Blower-Door testem.

24.6.2018
ABF, a.s.

Moderní technika mění pohled na vytápění. Ve starších domech představuje energie spotřebovaná na teplo největší část, ale tento historicky zažitý vztah se mění. Přibývá domů, které jsou dodatečně zateplovány. Nové domy se stále více staví v energetickém standardu budov s téměř nulovou potřebou energie – NZEB. Jak ukáže stavební veletrh FOR ARCH ve dnech 18. až 22. září 2018 v PVA EXPO PRAHA, je stále nutnější se na dům dívat jako na komplex, ve kterém se všechna zařízení vzájemně ovlivňují, a využít výhod, které tento pohled nabízí.

14.6.2018
FENIX Trading s.r.o.

Loňský podzim přinesl dlouho očekávané výsledky o výsledcích srovnání očekávaných a skutečných parametrů budovy po roce provozu, o fungování elektrické sálavé otopné soustavy i o řízeném větrání se zpětným získáváním tepla, chlazení a klimatizace.

21.5.2018
doc. Ing. Milan Gaff, Ph.D., Ing. Kamil Trgala, Ph.D., Ing. Tereza Adamová

Recenzovaný Třídílná studie sleduje na základě aktuálních poznatků environmentální přínos využívání recyklovaného dřeva při výrobě aglomerovaných materiálů. Základní myšlenka nakládání s dřevním odpadem vychází z teorie zachování funkčních lesních ekosystémů, kdy je důležité zachovat národní přírodní zdroje a recyklovat surovinu, protože separace odpadního dřeva a jeho recyklace má smysl a šetří peníze. V třetí části se zaměříme na vývoj legislativy a právního prostředí v Evropské unii a v České republice a shrneme poznatky environmentálního přínosu využívání recyklovaného dřeva při výrobě aglomerovaných materiálů.

15.5.2018
JABLOTRON LIVING TECHNOLOGY CZ s.r.o.

V tomto článku se budeme blíže věnovat nástavbovému modulu CoolBreeze k rekuperační jednotce Futura, která pochází z dílny českého výrobce JABLOTRON. Za poměrně krátkou dobu své existence si získala srdce několika stovek spokojených zákazníků a také respekt odborníků na trhu větrání.

© fotolia.com
15.5.2018
Ing. Josef Hodboď, Ing. Petr Bohuslávek

Evropský parlament schválil první změnu evropské směrnice 31/2010/EU o energetické náročnosti budov. Po zveřejnění v Úředním věstníku Unie, které se předpokládá do konce května 2018, musí být změny do 20 měsíců promítnuty do legislativy členských států.

14.5.2018
doc. Ing. Milan Gaff, Ph.D., Ing. Kamil Trgala, Ph.D., Ing. Tereza Adamová

Recenzovaný Třídílná studie sleduje na základě aktuálních poznatků environmentální přínos využívání recyklovaného dřeva při výrobě aglomerovaných materiálů. Základní myšlenka nakládání s dřevním odpadem vychází z teorie zachování funkčních lesních ekosystémů, kdy je důležité zachovat národní přírodní zdroje a recyklovat surovinu, protože separace odpadního dřeva a jeho recyklace má smysl a šetří peníze. V druhé části se zaměříme na mezinárodní srovnání v oblasti zpracování dřevního recyklátu, na porovnání aglomerovaných materiálů na bázi dřeva se silikáty, kovy, plasty (technické, environmentální, ekonomické) a na kontroly a řízení jakosti při výrobě aglomerovaných materiálů se zřetelem na využívání recyklátu při výrobě.

12.5.2018
Vlastimil Růžička, redakce

Novým ředitelem Centra pasivních domů (CPD) se v únoru letošního roku stal Tomáš Vanický. Ve funkci vystřídal Jana Bártu, který v roce 2005 sdružení založil a společně se svým týmem vybudoval zcela unikátní odbornou platformou v oblasti výstavby budov v pasivním standardu. Tomáš Vanický chce v započatém trendu pokračovat a dále jej rozvíjet. Co konkrétně chystá, nám řekl v rozhovoru.

11.5.2018
redakce TZB-info

K nadstandardnímu bytovému domu patří vyšší úroveň technických zařízení budov. A jde-li navíc o energeticky úsporný dům, je na místě řízené větrání vybavené rekuperací.

30.4.2018
Bc. Jakub Venzara, doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D.

Recenzovaný V článku se uvádějí ekonomické a technické souvislosti uplatnění tepelných solárních soustav pro ohřev vody na českém trhu. V tom jsou zahrnuty investiční náklady, dotační tituly, provozní možnosti a také předpokládatelná životnost, která je přibližně dvojnásobná než ekonomická návratnost.

19.4.2018
redakce s využitím materiálů KOMA MODULAR

KOMA MODULAR je připravena na požadavky NZEB u modulárních staveb a již i některé realizovala. Vyhovující sendvičové panely a jejich sestavení včetně zajištění tepelných mostů není problém a možnosti splnění požadavků na vybavení stavby se neliší od jiných systémů výstavby.

17.4.2018
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Do vykazovaných úspor nelze zahrnout úspory, které vzniknou zhoršením tepelného komfortu nebo hygienických podmínek v obytných budovách. Takové úspory mohou vést až k nepříjemnému rozhodnutí soudu.

19.3.2018
Ing. Jiří Novotný, doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D.

Recenzovaný Jedním z nejznámějších a nejvýznamnějších skleníkových plynů je oxid uhličitý (CO2), který vzniká jednak přírodními procesy, nicméně v posledním století k jeho vzniku významně přispívá spalování uhlíkatých paliv, zejména pak fosilních paliv. Tento text je zaměřen na emise CO2 související s energetickými přeměnami pro dodávku energie do budov.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama