Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Budovy s téměř nulovou spotřebou energie
Archiv článků od 10.6.2013 do 26.9.2013

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

26.9.2013
HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.

Laická i odborná veřejnost bude mít v průběhu října možnost dozvědět se praktické poznatky ze stavby pasivního domu z cihel bez dodatečného zateplení. Důležité aspekty úsporného stavění představí na celkem šesti konferencích „HELUZ – řešení nejen pro nulové domy“ přední odborníci.

24.9.2013
SLAVONA s.r.o.

Přesně v duchu sloganu „Pasivní dům je nejlepší důchodové pojištění“ se majitelé rozhodli pro stavbu dřevostavby, která se svými parametry velmi blíží pasivnímu domu. Strojní větrání s rekuperací zajišťuje výměnu vzduchu v chladných měsících, v létě manželé větrají tradičně okny. Teplou vodu ohřívá tepelné čerpadlo.

18.9.2013
FV - Plast, a.s., Ing. David Behner

Prvek, který je nezbytný pro vytvoření komfortu v interiéru, je kvalitní topný, případně i chladicí systém. Ten musí splňovat náročná kritéria snadné regulace, efektivity a samozřejmě i příznivé ekonomiky výstavby. Takovým systémem je teplovodní podlahové, popřípadě stěnové či stropní vytápění systému FV THERM od FV Plastu.

17.9.2013
V-systém elektro s.r.o.

Při stavbě rodinného domu vzniká „tisíc a jedna otázka“. Při rozhodování sledujeme zpravidla jediný cíl: „Chci příjemné bezstarostné bydlení a co nejnižší náklady za rozumné peníze“. V seriálu článků se postupně a detailněji podíváme na otázky, jaký vliv má konstrukce domu na vytápění, jestli je dnes opravdu výhodné topit elektřinou a jaké jsou výhody podlahového vytápění.

26.8.2013
HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.

Kvality našich domovů prověřila nedávná vlna letních veder. Cihlový pasivní dům udrží příjemné klima v létě i v zimě. Na výstavbu rodinného domu z cihel Family 2in1 s velmi nízkou energetickou náročností, který splní požadované podmínky včetně neprůvzdušnosti obálky budovy, můžete nyní získat dotaci až 550 000 Kč z programu Nová zelená úsporám.

25.8.2013
Ing. arch. Kateřina Rottová, Tým ČVUT Solar Decathlon 2013

Tým ČVUT Solar Decathlon 2013 celý AIR House sbalil do sedmi námořních kontejnerů o délce 40 stop (12,2 m) – dům, technologie, nářadí pro stavbu v USA i zařízení, kterým bude vybaven interiér na veřejnou přehlídku. AIR House se postupně svlékl ze všech svých „kůží“. Jako první šla dolů střecha. Následovalo boční stínění, fasádní a střešní tepelně izolační sendvičové panely.

24.8.2013

Nevšední bydlení s netypickým architektonickým řešením s nádhernými výhledy na krkonošské masivy. To je nový rezidenční projekt Hrádeček v krkonošských Mladých Bukách. Projekt čítá v souhrnu 21 vil. Investorem je podnikatel Jiří Grund, architektonický návrh pochází od mnohokrát oceněného architekta Antonína Nováka ze studia DRNH.

5.8.2013
prof. Ing. Zuzana Sternová, PhD.

Od 1. januára 2013 nadobudli účinnosť nové právne a technické predpisy, ktoré majú dopad ma zvýšenie požiadaviek na potrebu energie na vykurovanie a tým aj na zvýšenie požiadaviek na potrebu tepla na vykurovanei a chladenie. Tieto požiadavky nie sú prísnejšie iba na nové budovy, ale aj na významne obnovované budovy.

22.7.2013
Ing. arch. Marcela Jonášová, Asociace výrobců minerální izolace

Studie1, kterou zadaly Asociace výrobců minerální izolace, Cech pro zateplování budov a Sdružení EPS ČR v prvním kvartále 2013, představuje dva hlavní scénáře vývoje úspor energie na vytápění v rezidenčním sektoru ČR a informativně také vývoj úspor energie na vytápění v sektoru školství.

1.7.2013
Ing. Roman Šubrt, VŠTE České Budějovice a Asociace energetických specialistů

Součinitel prostupu tepla je důležitým parametrem v energetickém hodnocení budov. Je jistě zajímavé věnovat se vlivu tohoto parametru na energetické hodnocení. V tomto článku je toto spočítáno na reálném domě. Ten je vyprojektován jako pasivní.

30.6.2013
VELUX Česká republika, s.r.o.

LichtAktiv Haus je německým příspěvkem k evropskému experimentu společnosti VELUX a jejích partnerů pod názvem VELUX Model Home 2020. Dům prošel výraznou rekonstrukcí a modernizací a to především zevnitř. Podobných domů se po celém Německu nachází přes 13 milionů.

29.6.2013
VELUX Česká republika, s.r.o.

VELUX se svým experimentálním projektem Model Home 2020 ukazuje cestu ve vývoji udržitelného stavění. Aktivní domy, které z tohoto projektu vzešly, jsou CO2 neutrální, využívají v maximální míře obnovitelných zdrojů energie a pokrývají tak své energetické nároky ze svých vlastních zdrojů. Navíc všechny tyto budovy mají zdravé vnitřní prostředí.

19.6.2013
SLAVONA s.r.o.

Systém posuvných dveří HS portál je velmi oblíbený a komfortní, je vhodný pro velká a těžká posuvná křídla. Dokonalé utěsnění takových posuvných dveří je však složitější. Obálka pasivního domu musí být dokonale těsná, tedy včetně výplní otvorů. Můžeme tedy tyto posuvné dveře použít v pasivním domě?

13.6.2013
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Dnes byla vyhlášena výzva programu Nová zelená úsporám 2013 pro rodinné domy. Na výzvu je alokována 1 mld. Kč. Příjem žádostí bude spuštěn v srpnu 2013. Podrobnosti o míře podpory a kritériích přidělení dotace naleznete v článku.

Energetický specialista a integrované navrhování budov
12.6.2013
IKA BUILDOG, s.r.o., Ing. Petr Vlasák

Článek se zabývá výhodami a přínosy integrovaného návrhu budov, kde je součástí projektového týmu energetický specialista. Dále jsou nastíněny principy a časové souvislosti se zhotovením energetické analýzy budovy v rané části jejího životního cyklu.

12.6.2013
Kalksandstein CZ s.r.o., vápenopískové cihly Zapf Daigfuss, Ing. Martin Konečný

V naší praxi se velmi často setkáváme se zažitými stereotypy při projektování zděných staveb. Vápenopískové zdivo Kalksandstein je určené zejména pro zděné stěnové systémy, proto bychom chtěli přinášet zejména projektantům praktické návody „jak na to“.

10.6.2013
prof. Ing. Jan Tywoniak, CSc., Ing. Jan Antonín, Ing. Pavel Kopecký, Ph.D., Fakulta stavební ČVUT v Praze

Bouřlivé a často nekvalifikované diskuse věnované tomu, zda zpřísnění stavebněenergetických předpisů jsou správná, bývají doprovázeny výpočty dokazujícími – často tendenčně – co je potřeba. Příspěvek připomíná problém vypovídací schopnosti stavebněenergetických výpočtů, zejména v kombinaci s finančními souvislostmi, a využívá k tomu automatizovaného výpočtu energetické náročnosti velkého vzorku budov. Diskutuje zvýšení investiční náročnosti nízkoenergetických řešení.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama