Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Výjimečné vlastnosti sádrových a vápenosádrových omítek Cemix

Výjimečné vlastnosti sádrových omítek splňují současné nároky na provedení stavby. Jsou prodyšné, akumulují teplo a dokáží absorbovat vlhkost, kterou později opět uvolňují do prostoru.

Společnost LB Cemix, tradiční výrobce stavebních materiálů v České republice, ve svém sortimentu již několik let nabízí Cemix Sádrovou omítku, Vápenosádrovou omítku, Sádrovou stěrku a Sádrovou omítku tenkovrstvou. Jejich vylepšená receptura zaručuje ještě lepší uživatelské vlastnosti.

Kromě těchto byla začátkem roku 2013 představena novinka – Cemix Sádrová omítka lehčená.

Tenkovrstvé omítání – trend současnosti

Cemix Sádrová omítka tenkovrstvá je určena pro jednovrstvé omítání velmi rovného zdiva v interiéru. Je vhodná zejména pro přesné zdivo z pórobetonu či vápenopískových tvárnic, případně pro povrchovou úpravu betonových stěn a stropů. Omítku lze nanášet v tloušťkách již od 3 mm a díky svojí zrnitosti 0,7 mm je možné ji upravovat filcováním (úprava pomocí pěnového hladítka) či gletováním (vyhlazení gletovacím hladítkem).

Jednovrstvé omítky – snadná aplikace, jednoduché použití

Cemix Sádrová omítka a Cemix Vápenosádrová omítka jsou určeny také pro interiérové použití k omítání stěn a stropů. Hlavní rozdíl je v jejich zrnitosti – sádrová omítka má plnivo s velikostí zrna do 0,7 milimetru, u vápenosádrové omítky je použito plnivo se zrnitostí do 1,2 milimetru.

Sádrová omítka filcovaná – obal
Sádrová omítka filcovaná – obal
Sádrová omítka gletovaná – obal
Sádrová omítka gletovaná – obal

Pro ještě větší uživatelský komfort při finalizaci sádrových omítek připravila společnost LB Cemix 2 varianty produktů – Sádrovou omítku filcovanou (016 F) a Sádrovou omítku gletovanou (016 G). V nabídce je také varianta Sádrové omítky filcované v jemném provedení, u které je zrnitost 0,4 mm. Vápenosádrová omítka se hodí spíše pro povrchovou úpravu filcováním.

Takto upravený podklad je pak připraven pro vymalování různými malířskými technikami, tapetování či další dekoraci. Omítka neabsorbuje barvu ani další následné nátěry, a proto není nutné tak často malovat.

Sádrová omítka lehčená – obal
Sádrová omítka lehčená – obal

Další novinkou tohoto roku, kterou ocení stavebníci zejména při povrchových úpravách vnitřního ostění oken je Cemix Sádrová omítka lehčená (036). Tato omítka se vyznačuje výbornými tepelněizolačními vlastnostmi a nižší spotřebou v porovnání s ostatními sádrovými omítkami. Zvyšuje tepelný odpor konstrukce λ ≤ 0,39 W/(m.K) a přítomnost lehkého perlitu v receptuře usnadňuje nanášení omítky a snižuje fyzickou námahu při práci.

Každý stavebník, ať už odborník či laik, jistě také ocení snadnou a rychlou aplikaci, dobré vysychání omítek i jejich výbornou přídržnost k podkladu. Vysoká je také odolnost proti praskání.

Omítky lze zpracovávat ručně nebo za pomoci strojního zařízení. Jednovrstvé nanášení na interiérové zdivo má optimální vrstvu 10 milimetrů. V případě potřeby je ale možná i větší tloušťka až do 40 milimetrů. Na stropech se obvykle aplikují do tloušťky 15 milimetrů. Omítky lze tedy nanášet ve větších tloušťkách v porovnání s tenkovrstvou omítkou a umožňují tak překrytí větších nerovností v podkladu.

Omítky jsou vhodné pro každý běžný podklad, jako jsou cihly, beton, THERM bloky apod.

Další předností je i provádění jednoduchých neznatelných oprav v případě poškození. Jsou ideální pro povrchové úpravy ostění například po výměně oken. Své uplatnění však najdou i na plochách, u kterých je třeba sjednotit povrch.

Strojní nanášení omítky
Strojní nanášení omítky
Stahování omítky latí
Stahování omítky latí
Rozfilcování hladítkem
Rozfilcování hladítkem

Úprava gletováním
Úprava gletováním
Úprava při výměně okna
Úprava při výměně okna
Povrchová úprava omítky na stropě
Povrchová úprava omítky na stropě

Sádrová stěrka

Ve skupině sádrových produktů má své nezastupitelné místo také Cemix Sádrová stěrka (106). Stěrka je tenkovrstvý materiál používaný jako svrchní vrstva omítky, kterou se zajistí její dokonale hladký a jemný povrch připravený k další aplikaci maleb, nátěrů či tapet. Cemix Sádrová stěrka slouží ke snadnému stěrkování hladkých betonových panelů, omítek a podobně. Je určena také pro úpravy povrchů podkladů, jako jsou štukové, jednovrstvé nebo jemné omítky a beton. Stěrkou lze také nahradit jemnou vnitřní omítku ve vícevrstvém omítkovém systému a docílit tak dokonale hladkého povrchu. Stručně řečeno, stěrku lze použít v případě požadavku na hladký povrch všude tam, kde není možné z dispozičních, technických či jiných důvodů použít jednovrstvé sádrové omítky.

Nanášení stěrky se doporučuje v tloušťce tří milimetrů. Vyrábí se v zrnitosti 0,2 milimetru, jde tedy o velice jemný materiál. Další vlastnosti i výhody této stěrky jsou stejné jako u sádrových omítek.

V receptuře všech výrobků jsou použity přírodní, ekologické a zdravotně nezávadné materiály. Na jejich povrchu se nedrží prach a jsou tak velmi vhodné pro alergiky.

K důležitým přednostem sádrových omítek patří jejich prodyšnost a schopnost absorbovat vlhkost a později ji opět uvolnit do prostoru. Zároveň dokážou udržet teplo a přirozeně tak zajistí příjemné klima místností a rovnováhu teploty stěn a vnitřního prostoru.

V neposlední řadě je výhodou těchto omítek jejich cena. Použitím jednovrstvých sádrových produktů je možné v porovnání s klasickým vícevrstvým systémem (cementový postřik, jádrová omítka a vnitřní jemná omítka) uspořit až 1/3 finančních nákladů na materiál i práci.

Nanášení a povrchová úprava omítek vyžadují zručnost a také určité zkušenosti. Přesný postup nanášení sádrových omítek a stěrek naleznete na www.cemix.cz.

 
 
Reklama