Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Akustika staveb
Archiv článků od 24.10.2012 do 25.11.2013

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

4.11.2013
Ing. Ondřej Jelínek, Ing. Lucie Vendlová, Ing. Petr Blasinsky, doc. Ing. Aleš Rubina, Ph.D.

Článek prezentuje výsledky odborné práce autorů při řešení kritické situace spojené se záporným stanoviskem dotčeného orgánu KHS a hrozícího zákazu zkušebního provozu stavby spojené s negativními akustickými dopadu provozu stavby na okolní zástavbu objektu.

14.10.2013
CIUR a.s.

Pravděpodobně každý, kdo bydlí v bytovém domě nebo řadovém domku, musel čelit situaci, kdy od sousedů poslouchal hluk, který mu nebyl zrovna příjemný. Ať již někdo zkoušel hru na piano, pouštěl nahlas domácí kino nebo na dřevěné podlaze dováděly děti. V současné uspěchané době je relaxace a odpočinek velmi důležitý.

26.9.2013
HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.

Laická i odborná veřejnost bude mít v průběhu října možnost dozvědět se praktické poznatky ze stavby pasivního domu z cihel bez dodatečného zateplení. Důležité aspekty úsporného stavění představí na celkem šesti konferencích „HELUZ – řešení nejen pro nulové domy“ přední odborníci.

24.9.2013
Knauf Praha s.r.o., Miroslav Nyč

Kouzlo desek Knauf Diamant a Knauf Silentboard spočívá nejenom ve vysoké hodnotě vážené vzduchové neprůzvučnosti (čím větší, tím lepší). Jako v pohádkové truhle je v nich skryta schopnost posouvat zvukově kritické chování akustické konstrukce mimo pro člověka slyšitelné pásmo.

9.9.2013
Ing. Ondřej Jelínek, doc. Ing. Aleš Rubina, Ph.D, Ing. Petr Blasinski, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav technických zařízení budov

Rozličné elementy zařízení vzduchotechniky při své funkci generují nežádoucí hluk, který je příčinou stížnosti uživatelů, i když předepsané mikroklima je zajištěno. Mimo užití aktivních prvků útlumu hluku aplikovaných přímo na vzduchotechnická zařízení lze také využít pasivních prvků.

19.8.2013
Ing. Vladimír Plaček, Ph.D., Technický a zkušební ústav stavební Praha, pobočka Ostrava, Ing. Pavel Rubáš, Ph.D., Technický a zkušební ústav stavební, pobočka Teplice

Nároky na akustické vlastnosti budov se mění s vývojem lidstva a jeho technických aktivit. Jde zejména o požadavky na potlačení nežádoucích účinků zvuku a v určitých případech též naopak, o požadavky na zajištění slyšitelnosti a srozumitelnosti zvuku. Článek seznamuje s měřením neprůzvučnosti R [dB] u stěn v laboratorních podmínkách bez vedlejších cest šíření zvuku.

31.7.2013
HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.

Letos na trh uvedená akustická cihla HELUZ 17,5 MK potvrdila své kvality tím, že byla za vysoký zvukový útlum oceněna na stavebních veletrzích (Brno, Bratislava). Zdivo z těchto cihel má hodnotu vážené vzduchové neprůzvučnosti Rw = 53 dB, což je při tloušťce s oboustrannou omítkou 20,5 cm hodnota, kterou nenabízí žádný produkt jiného výrobce cihel v ČR.

28.7.2013
Dipl. Ing. Jaroslav Benák, Fermacell GmbH

Tento příspěvek si nestanovuje za cíl podrobně vysvětlit teorii akustiky a zahltit čtenáře množstvím rovnic a výpočtů. Pro člověka z praxe, který má na starosti vedení a úspěšné provedení stavby, jsou však jen jednou částí komplexní otázky: Jak kvalitně a přitom ekonomicky stavět? Tento příspěvek má za cíl objasnit základní akustické pojmy a má být praktickou ukázkou řešení různých situací v akustice dřevostaveb.

6.5.2013
Ing. Ondřej Jelínek, doc. Ing. Aleš Rubina, Ph.D., Ing. Zdeněk Tesař

Akustické mikroklima je významnou složkou utvářející nejen vnitřní, ale i venkovní prostředí budov. Článek představuje formou případové studie řešení problémů souvisejících s měřením ekvivalentní hladiny akustického tlaku ve venkovním chráněném prostoru staveb. V textu jsou uvedeny metody jak odstranit negativní akustický výkon, případně jaké stavební řešení je možné využít pro úpravu nevyhovujících, měřením zjištěných skutečností.

30.4.2013
HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.

Většina těch, co staví, utíká z ruchu velkoměst a přeje si klidné a ničím nerušené bydlení. Zvukověizolační cihly, tzv. AKU cihly, se používají speciálně pro místa, kde jsou zvýšené nároky na zvukový útlum. Cihly HELUZ AKU 17,5 MK získaly Zlatou medaili v kategorii „Energeticky úsporné stavění“ na brněnském veletrhu IBF a Čestné uznání na bratislavském CONECO.

17.4.2013
James Hardie Europe GmbH, o.s.

Zkušebna CSI ve Zlíně potvrdila vysokou vzduchovou a kročejovou neprůzvučnost nového produktu fermacell Silentio. Laicky to znamená, že s materiály fermacell Silentio jsou stropy dřevostaveb téměř bezhlučné. Výsledky zkoušky jsou pozitivní zprávou pro všechny, kteří uvažují o dřevostavbě, pro výrobce dřevostaveb i pro ty, kteří se chystají rekonstruovat dřevěné trámové stropy.

8.4.2013
Ing. Ondřej Jelínek, doc. Ing. Aleš Rubina, Ph.D., Ing. Petr Blasinski

Předmětem textu není popis zcela známé teorie šíření akustické energie v izotropním prostředí, tak jak je naznačeno na obr. 1, ale upozornění čtenáře na praktické problémy vznikající při realizaci stavby a jejich řešení. Článek prokazuje, že pouze kvalitním komplexním návrhem systému VZT lze eliminovat technické a i finanční problémy s dodávkou a realizací systémů vzduchotechniky.

21.1.2013
Ing. Pavel Rubáš, Ph.D., Technický a zkušební ústav stavební Praha s.p.

Dodatečné tepelně izolační vrstvy instalované kontaktně na libovolnou stěnu radikálně zlepšují tepelný odpor, ale zároveň snižují neprůzvučnost na specifických kmitočtových pásmech. V hlučných lokalitách (okolí frekventovaných silnic, železnic) však může jít o významný problém.

7.1.2013
Ing. Jiří Nováček, Ph.D., Bc. Jan Kaňka

Recenzovaný Článek se zabývá problematikou výpočtového odhadu doby dozvuku sportovních staveb ve fázi projektové přípravy. Na souboru devíti vybraných staveb je provedeno porovnání výsledků výpočtů s hodnotami změřenými in-situ na dokončených stavbách. Pro výpočty byly zvoleny různé predikční metody a počítačové simulace.

19.12.2012
James Hardie Europe GmbH, o.s.

Nový Požární a akustický katalog FERMACELL – Konstrukce stěn, stropů a podlah podrobně představuje na 54 stránkách použití a návrh systémů suché výstavby FERMACELL. Požární a akustický katalog konstrukcí FERMACELL je pomůckou nejen pro architekty, projektanty, ale také pro montážní firmy, soukromé stavebníky, studenty a další zájemce o moderní suchou výstavbu.

Přístupy k hodnocení vzduchové neprůzvučnosti
17.12.2012
Ing. Jiří Nováček, Ph.D., Stavební fakulta, ČVUT v Praze

Recenzovaný V článku je na konkrétních příkladech provedeno vzájemné porovnání vybraných přístupů k hodnocení vzduchové neprůzvučnosti mezi místnostmi. Na základě popsaných výhod a nevýhod je vybrán nejvhodnější přístup. Přitom je kladen důraz na jednotnost hodnocení pro různé typy stavebních prvků a na uživatele staveb, tedy že hodnoty objektivních veličin vzduchové neprůzvučnosti mají korelovat se subjektivním hodnocením.

16.11.2012
Ing. Jan Blažíček

Ve dnech 13. a 14. listopadu proběhl v královéhradeckém Aldisu již VIII. ročník celostátní odborné konference Regenerace bytového fondu a staveb občanské vybavenosti se zaměřením zejména na obnovu stávajícího bytového fondu a staveb občanského vybavenosti, ale i na problematiku nových objektů.

30.10.2012
REHAU, s.r.o.

Ten, kdo se rozhoduje stavět, uvažuje v dlouhodobé perspektivě, neboť rozhodnutí, která se přijmou dnes, mají svůj vliv po desetiletí. V rámci pečlivého zvážení z hlediska nákladů a užitkovosti je tudíž důležité vybírat řešení orientovaná do budoucna. Odhlučněnou domovní kanalizací RAUPIANO PLUS nabízí REHAU systém, který v oblasti domovní techniky zaručuje kvalitu, klid a tím i komfort bydlení. Subjektivně vnímaná hladina hluku se, oproti běžným trubkám pro vnitřní kanalizaci, značně snižuje, takže je prakticky neslyšitelná.

24.10.2012
HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.

Cihlový dům bude po dokončení plánovaném na duben 2013 sloužit jako monitorovací objekt z pohledu tepelnětechnické funkce stavby. V objektu bude sledovat spotřeba energie a budou zde probíhat kontinuální měření a zkoumání chování vnitřního prostředí. Projekt, navržený ve spolupráci s Fakultou stavební ČVUT Praha, splňuje všechny požadavky pro dosažení pasivního standardu (dle ČSN 73 0540-2 „Tepelná ochrana budov – Požadavky“ a TNI 73 0329).


zpět na aktuální články
 
 
Reklama