Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Akustika staveb
Archiv článků od 9.12.2013 do 30.3.2015

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

30.3.2015
Ing. Marcela Bosáčková, Asociace akustiky

Akustický design přináší nový pohled na akustiku. Snaží se řešit hlukovou situaci v jakékoliv fázi stavby. Zaměřuje se na dispoziční uspořádání bytových jednotek vůči sobě, polohu místností v rámci jednoho domu či bytu, řeší otázky dodatečných instalací podhledů, předstěn a jiných akustických pohltivých prvků snižujících dobu dozvuku, dále řeší také nově či dodatečně instalované technologie.

23.3.2015
Ing. Jan Šlechta, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT, Ing. Jaroslav Vychytil, Ph.D., Stavební fakulta, ČVUT v Praze

Článek představuje shrnutí základních informací relevantních pro navrhování konstrukcí dřevostaveb z hlediska vzduchové neprůzvučnosti. Důraz je kladen nejen na masivní a skeletové systémy dřevostaveb, ale i na specifika akustického chování dřevěných stropních konstrukcí s násypy.

16.3.2015
Ing. Jiří Nováček, Ph.D., Ing. Jaroslav Vychytil, Ph.D., Ing. Jan Šlechta, Ing. Jaroslav Hejl, Stavební fakulta, ČVUT v Praze

Příspěvek se zabývá vzduchovou neprůzvučností stavebních prvků na bázi dřeva (příček, stropů, nosných konstrukcí aj.). Je provedeno srovnání jejich akustických vlastností s tradičními jednoduchými zděnými konstrukcemi. Stavební prvky na bázi dřeva mají zpravidla vícenásobný charakter, jejich neprůzvučnost je proto ovlivněna řadou akustických jevů.

28.2.2015
Ing. Tomáš Hrádek, Ing. Josef Žikovský, AVETON s.r.o

V obývacím pokoji našich babiček se na podlaze téměř vždy nacházel tlustý koberec, před okny byly těžké závěsy a také nábytek byl většinou mohutně čalouněný. Všechny zmíněné prvky jsou velmi účinnými absorbéry na vyšších středních a vysokých kmitočtech. Oproti tomu je ideálem moderního interiéru stroze vybavený prostor s odrazivou podlahou.

23.2.2015
Ing. David Sýkora, Ph.D., CSc., Katedra městského inženýrství a stavitelství, Fakulta stavební, VŠB-Technická univerzita Ostrava

Recenzovaný Množství developerských projektů poslední doby vzniká bez podrobného akustického posouzení, kdy projektant opomíná tuto důležitou oblast budoucího užívání objektu. Cílem českých architektů a projektantů by mělo být přiblížení se moderním zahraničním trendům a klást v administrativních a výrobních objektech větší důraz na akustický komfort a zajištění soukromí uživatelů.

18.2.2015
Ing. Jan Pešta, Ing. Viktor Zwiener, Ph.D., DEKPROJEKT s.r.o.

V praxi akreditované zkušební laboratoře se při provádění zkoušek na stavbě setkáváme s některými problematickými řešeními akusticky dělicích konstrukcí. V tomto příspěvku Vás chceme seznámit s příklady nevhodných řešení akusticky dělicích konstrukcí, které vedou k nedostatečné zvukové izolaci.

27.1.2015
HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.

V soutěži Akustický výrobek roku 2014, kterou pořádá Asociace akustiky českého stavebnictví, se v kategorii „Vzduchová neprůzvučnost konstrukcí“ na 1. místě umístil výrobek společnosti HELUZ, cihla AKU 17,5 MK určená pro zvukověizolační zdivo. Ocenění udělená v soutěži byla předána v rámci konference Tiché bydlení 2015.

11.1.2015
redakce

Konference se koná 14. 1. 2015 od 9 hodin v Paláci Charitas v Praze. Pořádá ji Asociace akustiky. Obsah konference je určen zejména odborné stavební veřejnosti pro získání užitečných informací ve vztahu ke stavební akustice a klidnému bydlení.

11.12.2014
James Hardie Europe GmbH, o.s.

Ve srovnání s posledním vydáním z listopadu 2013 obsahuje nová publikace 56 nových stěnových konstrukcí s hodnotami pro vzduchovou neprůzvučnost a požární odolnost. Oživením publikace jsou vizualizace základních konstrukcí s pojmenováním jejích jednotlivých složek.

12.11.2014
Aliaxis Česká republika s.r.o.

Odhlučněné systémy vnitřní domovní kanalizace jsou již v současnosti běžným standardem jak v bytových a rodinných domech, tak zejména pak v hotelích, administrativních nebo polyfunkčních objektech a nemocnicích. Odlhučněné potrubí se stále častěji používá při rekonstrukcích. Právě hluk z odpadního potrubí je problémem například u panelových domů a starších objektů.

10.11.2014
Ing. Michal Frank, VUSTAH Brno, Ing. Zuzana Fišarová, Ph.D., Ing. Lubor Kalousek, Ph.D., VUT Brno

Význam a obliba dřevostaveb v České republice dlouhodobě stoupá, především z důvodu rychlosti stavby a nízké energetické náročnosti hotového domu. Pro laboratorní měření stěžejního akustického parametru – vážené vzduchové neprůzvučnosti – byla navržena konstrukce stěny dřevostavby, jež by měla splňovat požadavky příslušných norem.

22.10.2014
ROCKWOOL, a.s.

Provětrávaná fasáda podstatně omezuje hladinu zvuku, která pronikne zvenčí do interiéru. Uplatní se zejména u architektonických realizací, kterým pomůže vtisknout zajímavou tvář. Novinkou v oblasti tepelných izolačních materiálů pro tento druh fasád je polotuhá dvouvrstvá deska z kamenné vlny ROCKWOOL Venti MAX.

9.9.2014
ROCKWOOL, a.s.

Hluk trápí majitele mnoha bytů. Velký problém leckde znamená už jen samotná chůze, která se tu rozléhá. Možností, jak tuto situaci změnit, je pustit se do řešení doslova od podlahy. Zajímavou možnost představuje systém AKUFLOOR, který je určen pro lehké plovoucí podlahy a dokáže zlepšit kročejovou neprůzvučnost až o 30 decibelů.

14.7.2014
Dipl.-Ing.(FH) Jaroslav Benák, Fermacell GmbH

Jednou z hlavních výhod dělících stěn ze sádrovlákna je rychlost a komplexnost jejich montáže. Při použití těchto materiálů nevznikají žádné prostoje čekáním na vyschnutí mokrých procesů. Prostory jsou ihned obyvatelné. Předností je také jednoduché a čisté zpracování.

12.3.2014
James Hardie Europe GmbH, o.s.

Publikace „Fermacell: Navrhování a provádění dřevostaveb“ je určena nejen architektům, projektantům a prováděcím firmám, ale také statikům, stavebním úřadům a školám. Na téměř 140 stranách prezentuje expertní tým Fermacell své znalosti a praktické zkušenosti. Zdarma je ke stažení ve formátu PDF, případně si objednejte zpoplatněnou tištěnou verzi.

13.1.2014
Ing. Jiří Nováček, Ph.D., Stavební fakulta, ČVUT v Praze

V článku je provedeno vzájemné porovnání vybraných výpočtových postupů pro stanovení vzduchové a kročejové neprůzvučnosti mezi místnostmi. Na základě výsledků výpočtů je pro referenční vzorek obytných budov stanoven teoretický vliv bočního přenosu zvuku na celkový přenos zvuku mezi místnostmi. Dále jsou představeny nové zjednodušené postupy pro odhad korekcí na boční přenos zvuku a kročejového zvuku v běžných případech.

Knauf insulation, akustické řešení hudebního klubu
10.12.2013
KNAUF INSULATION, spol. s r.o.

V bývalé továrně v Klatovech vznikl hudební klub. Řešení prostoru okolo pódia mělo zajistit snadné a kvalitní zvučení prostoru, současně omezit výrazné pronikání zvuku do zbylé části klubu a mimo něj. Konstrukce musela také splňovat požární předpisy a nakonec vydržet každodenní provoz.

9.12.2013
Ing. Ondřej Anton, Ph.D., Ing. Věra Heřmánková, Ph.D., VUT v Brně, Fakulta stavební, Ústav stavebního zkušebnictví

Nedílnou součástí současných staveb jsou různé typy dřevěných konstrukcí krovů. Příspěvek zachycuje diagnostický průzkum, jehož účelem bylo odhalení příčiny výrazných akustických jevů v nedávno dokončené konstrukci dřevěného vazníkového krovu v objektu rodinného domu.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama