Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Střecha je štít a koruna pro váš dům

Střecha chrání váš dům jako štít a zároveň ho zdobí jako koruna. Představuje jeho nejdůležitější část, která 24 hodin každý den v roce musí odolávat všem rozmarům počasí - srážkám sněhovým i dešťovým, krupobití, vichřicím, střídání teplot i chemickým exhalacím. Nechejte si poradit u odborníků!

Při výběru záleží především na typu Vašeho domu, respektive střechy a především klimatickému pásmu, ve kterém žijete. V České republice jich je celkem 8, přičemž většina území se nachází v 1. - 4. oblasti, kde je průměrná hodnota zatížení sněhem mezi 56 -160 Kg sněhu na m2, což odpovídá 14 - 40 cm vrstvě mokrého sněhu. Zjednodušeně se dá říci, že vrchovina odpovídá 5. a 6. pásmu a horské oblasti 7. - 8., kde zatížení střechy bývá vyšší než 320 kg/m2. Normy zatížení sněhem určuje Hydrometeorologický ústav a odvíjejí se od nadmořské výšky, ale i působení větru a dalších činitelů. Stavební normy stanovují minimální sklon střechy, počet a složení bezpečnostních prvků dle dané lokality. Kolik centimetrů prachového a těžkého sněhu může na střeše maximálně ležet, se tedy lze dočíst ve stavební dokumentaci jednotlivých objektů. Počítejte, že investice do střešní konstrukce, krytiny a bezpečnostních prvků, se bude výrazně lišit, u průměrného rodinného domu se mohou v horské oblasti vyšplhat na dvojnásobek oproti domku v nížině a středním pásmu. Orientační srovnání najdete v tabulce "CENOVÉ POROVNÁNÍ STŘEŠNÍ KRYTINY A BEZPEČNOSTNÍCH PRVKŮ", která je součástí článku.

INVESTICE DO STŘECHY SE VYPLATÍ - RADÍ ODBORNÍCI I POJIŠŤOVNA

Odpovědnost za škodu vzniklou pádem laviny ze střechy nese majitel objektu. Při pádu na člověka to může znamenat vážné nebo dokonce smrtelné zranění. Když má majitel domu sjednáno pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou třetí osobě, je například motoristovi škoda na zničeném autě zpravidla proplacena z tohoto pojištění. Majitel však musí pojišťovně prokázat, že učinil taková opatření, která by minimalizovala riziko, což v normami vymezených oblastech zahrnuje i odpovídající množství bezpečnostních prvků s platným atestem. V opačném případě může pojišťovna výplatu pojistného plnění dokonce odmítnout. "Cena střechy tvoří zhruba 10 - 20% celkové ceny domu. Nejedná se tedy o malou částku. Nešetřit na střeše a kvalitním zabezpečení, je klíčové, zejména pokud je cena těchto výrobků zlomková v porovnání s cenou celé střechy a také v porovnání s krytím nákladů v případě úrazů a škod," upozorňuje Štěpán Lášek ze společnosti Lindab, která vyrábí ochranné střešní prvky a střešní krytiny, určené i do extrémních podmínek. "Z praxe známe případy, kdy majitelé doplatili na to, že si nechali místo originálních zachytávačů namontovat klempířem vyrobené zábrany, které nevydržely nápor sněhu a pojišťovna jim nezaplatila ani korunu."


Střešní krytina Lindab Seamline je lehká, trvanlivá a díky moderním povrchovým úpravám téměř bezúdržbová, nabízí výběr z 15 barev a je určena na střechy se sklonem již od 3,6°. Tento střešní plášť lze použít i v agresivním prostředí hor. Její životnost je nejméně 50 let.
 
Drážková neboli falcovaná krytina Seamline je neobyčejně flexibilní a dává tak architektům absolutní volnost.. Moderní technologie spojování dvojitou drážkou a bezpečné upevnění pomocí speciálních příponek umožňuje používaní v každé situaci. Lze jí ohýbat a překládat, kopíruje všechny tvary a úhly střešních rovin, využívá se dokonce i na opláštění stěn a fasád

JAKOU STŘECHU ZVOLIT A JAK JI CHRÁNIT?

Se správným výběrem krytiny a zabezpečením Vám poradí přímo výrobci nebo certifikovaná montážní firma. Zvolit a především správně postavit STŘECHU a bezchybně namontovat STŘEŠNÍ KRYTINU je nezbytností pro bezproblémové bydlení, ale i bezpečnost vašeho majetku i zdraví. Podle sklonu se střechy dělí do tří základních kategorií: ploché, šikmé a strmé. Ploché střechy mají sklon do 10°, šikmé od 10° do 45° a strmé větší než 45°. Sklon a tvar střechy nevycházejí pouze z architektonického a dispozičního řešení domu, ale musí se podřídit regulativám vytyčeným územním plánem, záleží i na konkrétní lokalitě. Zatímco v nížinách a středním pásmu si můžete zvolit sklon střechy i typ krytiny skutečně podle vkusu, případně podle architektonických restrikcí, na horách musíte dodržovat přesná pravidla. "Například ve vyšších polohách či na větrných místech jsou voleny střechy s většími sklony, tvary a krytiny střechy, které minimalizují možné zafoukání sněhu do podstřešních prostor," vysvětluje Štěpán Lášek ze společnosti Lindab. Jako nejspolehlivější se ukázala staletími prověřená falcová (čili drážková) krytina z pozinkového plechu (např. Lindab Seamline), která bezpečně chrání nejen proti srážkové vodě, ale také sněhu, vzlínání vlhkosti a hlavně větrem hnaným srážkám, které bývají zpravidla největším testem střešních krytin.


Lindab Protect - tradiční systém vysoké kvality s velkou škálou prvků. Vyznačuje se masivností a vysokou únosností jednotlivých komponentů. Ideální je zejména do horských oblastí. Oproti jiným systémům je velice variabilní a dotažený do detailu. Například trubkové protisněhové zábrany mohou obsahovat až 3 trubky nad sebou, takže množství zadrženého sněhu je enormní.
 
Lindab Safety je odlehčený systém vhodný pro většinu staveb v ČR od nížin až po střední pásma. Základem systému jsou tři produkty: sněhové zábrany, žebříky a střešní lávky. Používá jednodušší systém ukotvení a obsahuje menší počet prvků. To se příznivě projeví nejen v ceně, ale i v nižší montážní náročnosti. Je použitelný pro všechny běžné typy střech z obvykle používaných materiálů, tedy pro krytiny skládané, plechové i další.

TAKÉ STŘECHU JE TŘEBA CHRÁNIT

Střecha chrání dům, co ale chrání Vaši střechu? Odpovědí je bezpečnostní systém střech, který obsahuje široký sortiment prvků zajišťující bezpečný pohyb osob po střeše a zejména ochraňuje střechu, okapy a přilehlé prostory před náporem sněhu. Jedná se zejména o sněhové zábrany a rozrážeče, které brání sjíždění sněhu. Jejich počet a výběr určují normy a příslušné tabulky, v prvé řadě záleží na sněhové oblasti, na délce střechy od okapu k hřebeni a jejím sklonu. Vyšší sněhové oblasti vyžadují instalovat zábrany dokonce v několika řadách, aby se váha sněhu rozložila po dvou, třech, čtyřech metrech. Neznamená to ovšem, že sněhové zábrany by měly být po celém obvodu střechy, samozřejmostí jsou nad vchody, chodníky nebo tam, kde potřebujeme chránit přilehlý majetek. Důležité, je aby měl systém odpovídající atest a garantovanou nosnost, která záleží na použitém materiálu, ale zejména na způsobu jeho kotvení ke střešní krytin. "Ve Skandinávii, kde panují extrémní podmínky, se osvědčil systém LindabProtectline, který lze bezesporu doporučit i do českých hor. Například trubkové protisněhové zábrany mohou obsahovat až 3 trubky nad sebou, takže množství zadrženého sněhu je enormní," radí Štěpán Lášek. "Naopak v nížinách a běžné zástavbě je pak dostačující odlehčenější a levnější systém Safety se snadnou montáží." Obě výrobkové řady jsou zaměřeny především na plechové krytiny Lindab, ale lze je uplatnit také na jiné krytiny.


Lehké střešní krytiny Lindab z pozinkového plechu jsou stále vyhledávanějším typem zastřešení především díky svým výjimečným vlastnostem jako pevnost, trvanlivost a bezúdržbovost. Další předností je její nízká hmotnost, která tvoří pouze 1/10 hmotnosti klasické skládané střešní krytiny. Váha kolem 5 kg na 1m2. Svým vzhledem jsou takřka k nerozeznání od klasické tašky.
 
Nabídka společnosti Lindab obsahuje 4 odlišné typy profilovaných krytin ve 45 různých barevných odstínech a povrchových úpravách. Škála možností sahá od cenově nejdostupnější lehké střešní krytiny Lindab Rova Ideal, až po luxusní varianty se speciálním zámkovým systémem Lindab Rova Goodlock. Minimální doporučovaný sklon pro střešní krytinu je 14°.

Naopak lávky a žebříky, které také patří k bezpečnostnímu systému, by měly být standardem na každé střeše. Z důvodů čištění střechy, údržby hromosvodu a antén, nebo odklízení enormního náporu sněhu je někdy nutné na střechu vystoupit a je na zodpovědnosti provozovatele střechy učinit tyto práce bezpečné.


Lávky a žebříky, které také patří k bezpečnostnímu systému, by měly být standardem na každé střeše. Z důvodů čištění a údržby střechy, hromosvodu a antén nebo odklízení enormního náporu sněhu je někdy nutné na střechu vystoupit a je na zodpovědnosti provozovatele střechy učinit tyto práce bezpečné.

Kontakty:

Pro více informací, návrh a výpočet vhodného zastřešení a bezpečnostních systémů nebo cenovou kalkulaci kontaktujte produktového manažera na stepan.lasek@lindab.com; www.lindabstrechy.cz; www.lindab.cz

Srovnání nákladů na provedení střechy nížina versus hory:


* Ceny jsou uvedeny bez DPH pro výrobky firmy Lindab povrchovou úpravu pozink
(www.lindabstrechy.cz; www.lindab.cz)


Lindab střešní krytiny
logo Lindab střešní krytiny

Lindab je mezinárodní skupina se sídlem ve Švédsku, která vyvíjí, vyrábí a prodává výrobky pro stavebnictví z ocelového plechu: lehké střešní krytiny, okapové systémy, bezpečnostní prvky střech, trapézové plechy, systémy pro opláštění budov a konstrukční ...