Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Regenerace domů
Archiv článků od 16.11.2009 do 22.1.2010

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

18.1.2010
Lucie Šancová, Ekowatt, Jiří Beranovský, Ing. Petr Kotek, Ph.D., Petr Vogel, Ing. Jan Antonín, František Macholda

Při výměně starých oken za okna nová těsná je třeba zajistit dostatečný přívod čerstvého vzduchu. Cílem článku je najít účinný systém větrání aplikovatelný v panelových domech, který zajistí zdravé a příjemné vnitřní prostředí a zároveň bude energeticky co nejméně náročný.

7.1.2010
Ing.Pavel Šťastný, CSc., REMMERS CZ, s.r.o.

Před provedením zateplení bychom měli výpočtem dosáhnout alespoň vyrovnané vlhkostní bilance prostoru: množství odváděné vlhkosti musí být stejné, nebo větší, než množství v prostoru vytvářené či ukládané.

5.1.2010
Ing. Petr Lorenc, BAUMIT, spol. s r.o., Baumit, spol. s r.o.

Vnější tepelně izolační kontaktní systémy (ETICS) jako hospodárné a technicky efektivní řešení se při rekonstrukcích i novostavbách osvědčují již od šedesátých let 20. století. Přesto se občas objevují případy nesplněných představ a očekávání, poruch a nebo dokonce i pozvolných či náhlých kolapsů ETICS.

4.1.2010
Ing. Zuzana Mathauserová

Autorka upozorňuje na zhoršenou kvalitu vnitřního prostředí v bytech, kde byla vyměněna původní okna za současná okna těsná, která sice zlepšují energetickou bilanci bytu, ale zároveň velmi omezují možnosti větrání. V bytech se hromadí neodvětraná vlhkost, vedoucí k růstu plísní, v případě plynových spotřebičů pak spaliny, což jsou toxické látky vedoucí ke zhoršení zdravotního stavu uživatele bytu, otravám až úmrtí.

4.1.2010
prof. Ing. Jan Tywoniak, CSc.

V českém tisku můžeme pozorovat výrazně vyšší frekvenci výrazů jako je pasivní dům, energeticky úsporná výstavba, zejména ve spojení s dotačním programem Zelená úsporám. Stále ale platí, že realizovaných domů v pasivním standardu je velmi málo, navíc u některých takto označovaných domů mohou být jistě i pochyby o skutečných vlastnostech. Nejbližší období ukáže, jak reálný je požadavek Evropského parlamentu zavést pasivní domy jako běžný standard novostaveb. Spíše než o technický problém se zřejmě jedná o problém společenský, problém připravenosti odborníků, akceptování veřejností apod.

2.1.2010

Šetrnost budov se dnes stala trendem, je však potřeba uvědomit si, že environmentálně šetrná architektura není pouze módním výstřelkem, nýbrž by se měla stát podmínkou pro každou novou stavbu. Objekty Národního divadla jsou příkladem, že i technologie z dob minulých je možno upravit podle zásad šetrných budov.

29.12.2009
Ing. Marcela Bosáčková, KNAUF INSULATION, spol. s r.o.

Stavba musí fungovat jako celek. Stavební dílo je složeno z několika základních elementů, bez kterých objekt není funkčním celkem. Bez těchto vzájemných vazeb bude stavební dílo vykazovat vady a poruchy. Platí to i pro ochranu proti hluku. Proto jednotlivé elementy, které implementujeme do stavebního díla, musí vykazovat charakteristické vlastnosti z hlediska akustiky

28.12.2009
doc. Ing. Václav Kupilík, CSc.

Článek se zabývá možností vzniku požáru na základě analýzy příznaků zjištěných po jeho likvidaci, ať už v exteriéru, nebo v interiéru. Jedná se především o příznaky na dřevě, kovu a sklu, ale i možnost vyloučení falešných ukazatelů požáru.

16.12.2009
Siemens, s.r.o.

V případě požáru je ze všeho nejdůležitější rychlá a dobře organizovaná evakuace. Normativní požadavky kladené na používané výstražné systémy jsou proto mimořádně významné. Hlasové výstražné zařízení E100 z produkce společnosti Siemens zcela odpovídá současným i připravovaným normám a zároveň – díky použití komponent s malou spotřebou energie – nabízí velké možnosti úspor.

10.12.2009
Xella CZ, s.r.o.

Energetické zásoby, které odčerpává čím dál větší počet lidí, nejsou bezedné. Současný trend úspor energií není jen dobrý byznys s ekologickými výrobky, jak si někteří myslí. Je nezbytností, které se současné, ani budoucí generace nemohou vyhýbat.

8.12.2009
redakce

Ministr životního prostředí Jan Dusík představil na tiskové konferenci 8. 12. své priority. Hovořil o právě probíhajícím kodaňském summitu, pokračování programu Zelená úsporám, připravovaných novelách zákonů a také o nařízení vlády předepisujícím nízkoenergetický standard pro budovy veřejných institucí.

7.12.2009
redakce

V dánské metropoli Kodani byla zahájena dlouho očekávaná ekologická konference OSN, jejíž účastníci budou jednat o smlouvě, která by nahradila Kjótský protokol o snižování emisí skleníkových plynů po jeho vypršení v roce 2012. V rámci evropských delegací má významnou úlohu samozřejmě Německo. Požádali jsme o krátký komentář společnost Siemens.

7.12.2009
J.V.Ráž, DiS.

Článek popisuje význam termického vyvážení pro dosažení úspor tepla při úpravách dynamických otopných soustav, poskytuje některé podklady (matematický model funkce TRV, ukázka úplných výkonových charakteristik TRV a podklady pro nastavování termostatických hlavic) a na jednoduchých příkladech demonstruje jeho účinek.

4.12.2009
Baumit, spol. s r.o.

Při montáži zateplovacích desek na fasády budov se stále více prosazuje metoda lepení. U starších budov, kde se pracuje s již omítnutým podkladem, však pouhé lepení nestačí. Desky je nutné na fasádu usazovat pomocí hmoždinek, které však narušují funkci tepelněizolačního systému. Vzniku těchto zcela zbytečných tepelných mostů umí předejít lepicí kotva Baumit KlebeAnker.

27.11.2009
Ing. Jan Stahl a redakce

V rámci doprovodného programu veletrhu Aqua-therm zazněla přednáška se statistickými údaji programu Zelená úsporám, a to od jeho spuštění do listopadu 2009. Se svolením autora prezentace - Ing. Jana Stahla ze Státního fondu životního prostředí - poskytujeme tyto údaje i našim čtenářům.

17.11.2009
redakce

Pod záštitou hejtmana Jihočeského kraje Jiřího Zimoly a pod odbornou garancí doc. Ing. Zdeňka Kutnara, CSc, pořádá Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích mezinárodní konferenci s názvem Defekty budov. Uskuteční se v budějovickém hotelu Gomel 19. a 20. listopadu.

16.11.2009
Ing. Karel Chaloupka, doc. Ing. Zbyněk Svoboda

Článek shrnuje základní informace o navrhování a provádění střech s tepelnou izolací z extrudovaného polystyrenu umístěnou nad hydroizolační vrstvou. Zdůrazněna jsou i některá rizika obrácených střech a konstrukční opatření, jak jim předcházet.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama