Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Pod vedením společnosti DELTA vyrostla jedna z nejmodernějších průmyslových hal na světě

Stavební management DELTY se opět osvědčil. V květnu proběhl v Ostrově nad Ohří slavnostní „Grand Opening“ neboli otevření 22 000 metrů čtverečních rozlehlého průmyslového areálu společnosti WITTE ACCESS TECHNOLOGY s.r.o. DELTA vypracovala pro investora nejen architektonický návrh a projektovou dokumentaci, ale také kompletně řídila celý tendr na dodavatele stavby, zajistila technický dozor investora a především byla pověřena celkovou koordinací a řízením výstavby.

WITTE Automotive je nadnárodní firma se sídlem v městě Velbert, SRN – Severní Porýní-Vestfálsko. Město má ve znaku klíč, což symbolizuje ekonomický význam města. Sídlí tu, nebo aspoň působí, 6 světově významných zámečnických firem. Jednou z nich je WITTE Automotive, která je dnes členem nadnárodní skupiny VAST se sídlem v městě Auburn Hills, stát Michigan, USA.

WITTE Automotive funguje již od roku 1989 a orientuje se na „klíčové koncepty pro automobilový svět“, což znamená výrobu zámků a zámkových aretací včetně dveřních klik a klíčů do aut. Firma dnes působí globálně s celkem 8 provozovnami v Německu, ve Francii, Bulharsku a ČR (Nejdek a Ostrov nad Ohří). „DELTA, jako projektový manažer, se významně podílela na úspěšné realizaci naší nové továrny na vnější kliky s integrovanou lakovnou, která v České republice představuje důležitý stavební kámen dalšího růstu společnosti,“ vysvětlil jednatel Rainer Gölz. „Zároveň stále investujeme do vývoje inovativních systémových řešení pro dveře, kapoty, interiéry a sedadla.“ Jako přední technologický podnik v oblasti mechatroniky vyrábí WITTE náročné produkty, které jsou jedinečným spojením mechaniky, elektřiny a elektroniky. Vyvíjejí se například inteligentní pohony posuvných dveří, přístupové systémy NFC, systémy ochrany dveří, nebo také elektronické plynulé nastavení sedadel automobilů.

Když se estetika a funkčnost doplňují

DELTA Projektconsult má v Čechách, na Slovensku, ale i v Rakousku či na Ukrajině s projektováním a řízením výstavby podobných průmyslových hal bohaté zkušenosti. Ve svých referencích v projekci a řízení výstavby má mnohačetné průmyslové budovy a zejména obdobné projekty z automobilového průmyslu. Proto také dostala DELTA příležitost pracovat na rozsáhlém stavebním projektu společnosti WITTE, aby se jako projektový manažer podílela na utváření základní vize objektu, a proto hned při startu projektu zpracovala investorovi na míru architektonický návrh. „Finální verze architektury budovy se začala řešit skicami v průběhu března 2015, přičemž zrealizovaný objekt byl otevřený již v květnu 2016. Cílem bylo vyprojektovat klientovi na míru jedno z nejmodernějších technologických center na světě,“ říká Adam Cifra, architekt společnosti DELTA Projektconsult k architektuře haly.

Hala WITTE – skica
Hala WITTE – skica

„Architektura objektu vychází ze skulpturálního vnímání hmoty objektu s primárně řešeným rohem administrativního průčelí objektu při vstupu do areálu WITTE. Svým tvarovým řešením jsme zároveň chtěli vyjádřit náš pozitivní postoj k designu vyráběných dílů pro automobilový průmysl. Zaoblené, moderní a ergonomické tvary s výrazným pohledem na využitelnost se přetavily do hmot a prostorového členění architektury. Vnímání automobilů jako rychle se pohybujících objektů jsme transformovali do měnícího se vnímání objektu stavby v závislosti na úhlu pohledu na ni samotnou. Měnící efekt barevnosti byl dosažen díky různé barevnosti stran vertikálních protislunečních lamel. Protože se jedná o výrobní halu s administrativní částí, oceňuji, že se podařilo najít architektonickou řeč této stavby za přiměřenou cenu, tak aby svým vzhledem a uživatelností byla přívětivá pro okolojdoucí, návštěvníky a samozřejmě pro samotné uživatele budovy,“ doplňuje ke zrodu architektonického návrhu této vysoce moderní rozlehlé továrny Ing. arch. Adam Cifra z bratislavské pobočky společnosti DELTA.

Nezvykle rychlý průběh realizace

Na jaře 2015 byl tedy symbolicky položen základní kámen objektu, fyzická výstavba byla zahájena v červnu téhož roku. Ani ne rok na to, již v květnu 2016 proběhl za přítomnosti premiéra vlády ČR, Bohuslava Sobotky, slavnostní Grand Opening této vysoce moderní výrobní haly, která za pomoci jedenácti robotů je schopna v lakovně vyprodukovat až 20 milionů dveřních klik pro různé automobilové značky za jeden rok. Tento vysoce moderní výrobní areál vlastní 12 výrobních linek, na kterých se pracuje ve třísměnném provozu, dokáže uskladnit 594 palet ve dvou výškách, používá inteligentně propracovanou automatickou kompletaci výrobního procesu dveřní kliky s dotykovým terminálem, který řídí proces skladování. Jen v lisovací hale vylisuje společnost WITTE ročně cca 7 milionů dveřních klik pro společnost BMW, čemuž napomáhají tzv. vstřikolisy, přičemž jeden z těchto strojů vyprodukuje cirka 1,5 milionu dveřních klik ročně.

Hala WITTE
Hala WITTE
Hala WITTE od silnice
Hala WITTE od silnice

Tolik potřebné garance a kvalita

WITTE – vstup, recepce
WITTE – vstup, recepce

Tato výrobní hala podléhá díky provozu, který pracuje s barvami, vysoké úrovni ochrany proti požáru a znečištění životního prostředí, což bylo úkolem společnosti DELTA zajistit prostřednictvím precizního stavebního dozoru vysoký důraz na kvalitu provedení protipožárních opatření a souvisejících technických příprav. Erik Štefanovič, jednatel společnosti DELTA, pod jejímž vedením tento moderní výrobně-administrativní areál v západních Čechách vznikl, závěrem dodal: „Obecně striktně pro náš stavební management platí, tedy i u výrobní haly WITTE v západních Čechách, že je naším cílem nejen zodpovědně koordinovat celou výstavbu dle dohodnutých pravidel, ale především investorovi garantovat, že budou dodrženy náklady, termíny a především kvalita. Tak, jak je naším dobrým zvykem. Víme, že tento férový přístup je naší nejlepší referencí. A proto se k nám investoři vrací.“

Tato moderní výrobní hala, jejíž celkové investiční náklady dosáhly cirka 1,33 miliardy korun, výrazně podpoří zaměstnanost v Karlovarském regionu a první pracovní místa nabídla již začátkem roku 2016. Celkově v novém výrobním závodu nalezne práci zhruba 500 lidí.

DELTA Projektconsult s.r.o.
logo DELTA Projektconsult s.r.o.

Se společností DELTA získáváte partnera, který Vás bude osobně provázet celým stavebním projektem zejména v těch citlivých oblastech jako je architektura, generální projektování, stavební management a řízení projektu, stavební dozor investora atd.