ContainHotel – ekologicky šetrný hotel z kontejnerů na břehu Labe

Datum: 20.5.2016  |  Autor: redakce  |  Zdroj: ARTIKUL architekti

Architektura, interiéry a design jsou vášní mladých architektů z ateliéru ARTIKUL, kteří pro odvážného investora navrhli malý mobilní hotel z použitých přepravních kontejnerů. Jeho první umístění padlo na surfařský kemp mezi Labem a frekventovanou železniční tratí – podle toho si ho pracovně pojmenovali Hotel Trainspotting.

Zadání pro architekty z ateliéru ARTIKUL bylo navrhnout mobilní, snadno demontovatelný sezónní hotel ze třech přepravních kontejnerů. Navíc tak, aby objekt byl maximálně soběstačný a ekologicky šetrný. Celá stavba s pěti pokoji pro celkem třináct hostů byla hotová za zhruba čtyři měsíce.

Unikátní hotel je složen ze dvou dvacetistopých kontejnerů a na nich příčně uloženého vysokého čtyřicetistopého kontejneru. Ve spodních kontejnerech je umístěno sociální zařízení, technické zázemí, sklad a jeden čtyřlůžkový pokoj. V horním kontejneru jsou čtyři pokoje. Do těch se vstupuje přes společnou pobytovou terasu s krásným výhledem na řeku a do krajiny, na první kopce Českého Středohoří. Všechny pokoje mají jednu stěnu celou prosklenou. Vytváří tak i přes malou plochu pocit vzdušnosti a umožňují i z interiéru kontakt s okolní krajinou.

Kontejnery jsou uložené pouze na železničních pražcích, fungují zcela samostatně a autonomně, připojeny jsou pouze k místnímu zdroji elektřiny. Kontejner se sociálním zázemím má vbudovanou kapacitní nádrž s vodou pro sprchy a umývárny, kde jsou na bateriích instalovány časové spínače a perlátory pro maximální úsporu vody.


V hotelu se používají pouze ekologická biodegradovatelná mýdla a šampony, na toaletách jsou instalovány moderní separační mísy. Aby se pokoje v létě nepřehřívaly, prosklené stěny horního kontejneru jsou stíněné markýzou a fasády jsou obloženy slunolamy z odpadových latí a krajinek z nedaleké pily.
Stěny a stropy všech pokojů jsou obloženy březovou překližkou, ze které je vyroben i všechen kompletně atypický nábytek. Pokoje jsou odlišené různými barvami podlah z přírodního marmolea a doplněné černými industriálními svítidly a detaily, stejně jako v kontejneru se sociálním zázemím. V něm je i v interiéru přiznaný trapézový plech kontejnerů, v kombinaci s terasovými prkny na podlaze.
Ekonomická a minimalistická řešení použitých prvků i materiálů se snoubí s filosofií hotelu odkazující na moderní nomádství, přímořskou plážovou atmosféru či lodní tématiku. Tu navozují samotné tmavě modré kontejnery s původní grafikou, stejně jako kulatá okna a zábradlí z lodních lan a textilních sítí.

Rozhovor o kontejnerových stavbách s Pavlem Lejdarem naleznete i na portálu ESTAV.cz.

ContainHotel:projekt 2014, realizace 2015 – Třeboutice u Litoměřic
ARTIKUL architekti:Ing. arch. Pavel Lejdar, Ing. arch. Jan Gabriel, Ing. arch. Jakub Vlček
Fotografie:Michal Hurych
Kontakt:M +420 606 706 765, www.artikul.eu
 

Hodnotit:  

Datum: 20.5.2016
Autor: redakceSdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcíchDiskuse (žádný příspěvek, přidat nový)


 
 

Aktuální články na ESTAV.czNejslavnější nedostavěné stavby světaDPP a Penta založí podnik na výkup pozemků pro stavbu metra DSTRONGER TOGETHER: Fermacell a James Hardie se stávají jednou společnostíVítězný pasivní rodinný dům je promyšlená dřevostavba se skromným vzhledem