Jednoduchá montáž soklu z desek Powerpanel H2O

Datum: 6.10.2016  |  Organizace: Fermacell GmbH, org. složka  |  Firemní článek

Cementem pojené, voděodolné desky pro suchou výstavbu Fermacell Powerpanel H2O mají od svého uvedení na trh mezi odbornou i laickou veřejností vynikající odezvu. Zpočátku nacházely výborné uplatnění pouze ve vlhkých prostorách (jako jsou koupelny, sprchové kouty apod.).

Fermacell GmbH, org. složka
Žitavského 496
156 00 Praha 5 - Zbraslav

tel.:00420 296 384 330
e-mail:
web:www.fermacell.cz  www.fermacell.sk

Počátkem roku 2014 udělil Německý institut pro stavební techniku (DIBt) deskám Powerpanel H2O Stavebně technické osvědčení, což rozšířilo spektrum jejich použití o oblast exteriéru a uvolnilo cestu pro zavěšené provětrávané fasády, stropní podhledy a sokly z těchto desek. Nyní je tak možné i v exteriéru využívat veškerých předností suché výstavby, a to jak v novostavbách, tak i při rekonstrukcích. Výhoda je to nejen pro širokou veřejnost, ale i pro projektanty, zpracovatele a obchodníky: od tohoto okamžiku jim stačí pouze jedna jediná deska pro interiér a exteriér.

Sokly, realizované z cementovláknitých desek fermacell Powerpanel H2O, mají řadu výhod. Ty ocení nejen profesionálové, ale i kutilové, kteří se do soklu chtějí pustit sami:


 • jednoduše se připevňují,
   

 • jsou extrémně stabilní a lehké,
   

 • výhodou je hospodárná lepená spára,
   

 • odolávají povětrnostním vlivům a plísním,
   

 • lehce se zpracovávají
   


 • mají certifikáty na zdravotní nezávadnost od špičkových německých zkušeben (Eco Institute v Kolíně nad Rýnem a Institut stavební biologie IBR v Rosenheimu).

Co budete potřebovat na realizaci soklu

materiálrozměr / baleníspotřeba na m2
cementovláknitá deska fermacell Powerpanel H2O1000 × 1250 × 12,5 mm1 m2
stěnový úhelník (např. Isolco 3000p)dle potřeby (délka 50–340 mm)dle potřeby
sušený dřevěný hranol KVH60 × 60 mm1,8 m
EPDM podkladní páska70 × 1,5 mm1,8 m
spárovací lepidlo fermacell310 ml kartuše28 ml
jemný finální tmel Powerpanel10 l0,1 l (na 1 mm tloušťky vrstvy)
šrouby fermacell Powerpanel H2O3,9 × 35 mm20 ks

Pracovní postup


Pro snadnou manipulaci se používají menší formáty desek, např. 1000 × 1250 mm, 2000 × 1250. Desky musí mít kolmou hranu a řežou se běžnou kotoučovou pilou s vodící lištou.

 

Nejdřív se na stávající zdivo namontují fasádní konzoly (např. ETANCO) pomocí rozpěrných kotev. Rozteč 625 mm. Jejich svislou rozteč na základě únosnosti doporučí výrobce.

 

Nosné latě musí mít v místě styku desek min. tloušťku 60 mm, proto se doporučují KVH profily 60 × 40 mm nebo 60 × 60 mm. Do konzol se přišroubují pomocí vrutů do dřeva.

 

EPDM pryžová páska se nasponkuje na profil. V případě potřeby se do konstrukce vloží tepelná izolace dle výpočtu tepelné techniky. Nerovnosti se zrektifikují pomocí konzol Isolco.

 

EPDM těsnění zabraňuje prostupu vlhkosti k dřevěné spodní konstrukci. Desky Powerpanel H2O pak můžou být použity i jako pohledové s přiznanou spárou (bez nutnosti lepení).

 

Desky se k spodní konstrukci šroubují šrouby Powerpanel H2O 3,9 × 35 mm. Pokud budou desky Powerpanel H2O pohledové, používejte i pohledové šrouby (např. SFS, ETANCO).

 

Pro vytvoření souvislé plochy se desky vzájemně slepí spárovacím lepidlem fermacell. Šířka spáry je ≤ 1 mm. Dilatační spáry se provádějí v rozteči ≤ 6 m dle doporučení fermacell.

 

Po odstranění lepidla se desky v místě spojů a upevňovacích prostředků přetmelí jemným finálním tmelem Powerpanel H2O, pokud to povrchová úprava vyžaduje, provádí se celoplošné tmelení.

 

Pro sokly s přiznanou spárou se používají desky Powerpanel HD, které se v ploše i v hranách chrání fasádním nátěrem. Pro povrchovou úpravu se doporučuje nátěrový systém od jednoho dodavatele, určený pro desky na bázi cementu.

 

Veškeré materiály a publikace k aplikaci desek fermacell Powerpanel H2O na soklech, ale také na podhledech, fasádách nebo v interiéru najdete na stránkách fermacell.cz.

 

Datum: 6.10.2016
Organizace: Fermacell GmbH, org. složkaSdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 


 
 

Aktuální články na ESTAV.czPardubice chtějí regulací zajistit jednotnou architektonickou identitu nové zástavbyPraha chce koupit další pozemek v Písnici pro stavbu metra DSilniční mosty ze dřeva? Proč ne!Stát chce půjčit mladým rodinám na bydlení až dva miliony korun