Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Stavba
Archiv článků od 14.6.2007 do 6.8.2007

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

6.8.2007
Ing. Miroslav Urban, prof.Ing.Karel Kabele, CSc., Ing.Daniel Adamovský, PhD., Ing. Michal Kabrhel, PhD., Ing. Roman Musil, ČVUT v Praze, Stavební fakulta, katedra TZB, Thákurova 7 160 00 Praha 6

Článek přibližuje metodiku výpočtu energetické náročnosti budov podle vyhlášky 148/2007 Sb., která nahrazuje vyhlášku 291/2001 Sb. a je prováděcí vyhláškou k §6a zákona 406/2000 Sb. o hospodaření energií v pozdějším znění. Je úvodní informací k popisu metodiky, způsobu a principu výpočtu energetické náročnosti budov a slovně doprovází konkrétní výpočetní postup dosažení hodnotícího měřítka energetické náročnosti budovy.

6.8.2007
Ing. Miloš Zich, Ph.D.,Doc. Ing. Zdeněk Bažant, CSc., Ústav betonových a zděných konstrukcí, VUT v Brně

Při stavebně statických posudcích starších obytných domů se posuzovatelé - statici - často setkávají se zdivem z tzv. vepřovic. Řada problémů se v tomto směru ukázala zejména po povodních.

3.8.2007
Ing. Pavel ČLUPEK, SAG a.s.

Tepelná roztažnost je vlastní téměř všem látkám.V mnoha případech je využívána- měření teploty, některé montážní metody atd.Ve většině případů jde však o vlastnost nežádoucí. Použití speciálních materiálů s nulovou tepelnou roztažností je ekonomicky zdůvodnitelné pouze ve velmi omezeném rozsahu speciálních technických aplikací.

2.8.2007
René Růžička Stavokonzult

Výroba, prodej a montáž otvorových výplní stavebních konstrukcí (OV), zvláště oken, má každoročně vzrůstající tendenci, vzrůstají také požadavky na kvalitu výroby a montáže.

1.8.2007
POROTHERM DŮM Wienerberger

Proškolená a ověřená stavební firma, garanční listina na 250 tisíc korun, stavební projekt zdarma, nezávislá kontrola konečného provedení stavby, vystavení certifikátu na kvalitu a průvodce stavebními postupy. Právě tyto benefity zájemci o výstavbu nejvíce oceňují na programu POROTHERM DŮM Wienerberger.

27.7.2007
Prof. Ing. Petr Hájek, CSc., Prof. Ing. Jan Tywoniak, CSc., Fakulta stavební ČVUT v Praze

Ve dnech 24. až 26. září 2007 se bude konat v Praze mezinárodní konference CESB 07 PRAGUE (Central Europe towards Sustainable Building), která je součástí série konferencí konaných v roce 2007 v různých částech světa a zaměřených na udržitelnou výstavbu budov.

23.7.2007
Jan A. Novák

Příjemné chvíle u zahradních krbů a grilů se staly samozřejmou součástí života v rodinných domcích nebo rekreačních staveních. Zákoutí pro zahradní přípravu pokrmů lze rychle vytvořit koupí některého z běžně prodávaný sériových výrobků.

16.7.2007
Doc. Ing. Ivana Žabičková, CSc.

Drhá část článku zabývajícím se nepálenou hlínou jako obnovitelnou surovinou na přírodní bázi se věnuje našemu území, kde se postupně vyvinuly dva základní typy hliněných domů. Článek seznamuje čtenáře s historickým využitím těchto materiálů a poukazuje na nový nástup nepálené hlíny.

13.7.2007
SIA - Rada výstavby

Novou tradici určenou široké veřejnosti i odborníkům ze stavebnictví přinese zcela ojedinělý osvětový projekt. Pod názvem Den stavitelství a architektury se ve skutečnosti skrývají čtyři na sebe navazující akce, oslovující odbornou i laickou veřejnost, média a v neposlední řadě politickou sféru.

9.7.2007
Rudolf Housa - revize technických zařízení

Kladu si otázku, jakou vlastně v dnešní době používat platnou legislativu ve stavbě plynovodů, v budovách, stavbách a domech z pohledu projekční, montážní tak i revizní. Dále vycházím z toho, že normy pro stavbu plynovodů jsou podle zákona č. 183/2006 Sb., § 160 písm. 2 závazné.

2.7.2007
Doc. Ing. Ivana Žabičková, CSc.

Přírodní materiály (u nás tradičně kámen, dřevo, hlína) jsou užívané pro stavby od nepaměti. Nepálená hlína jako stavební materiál se užívala pro výstavbu masivních hliněných stěn prakticky na celém světě a odhaduje se, že v hliněných domech žije polovina současné světové populace.

2.7.2007
podle materiálů SZÚ zpracovala redakce časopisu Odpady

Odpady obsahující azbestová vlákna nebo azbestový prach lze ukládat pouze na skládky k tomu určené. Odpady musí být upraveny, zabaleny, případně po uložení na skládku okamžitě zakryty. Provozovatel skládky je povinen zajistit, aby se částice azbestu nemohly uvolňovat do ovzduší.

21.6.2007
INCHEBA EXPO PRAHA s.r.o.

Jedním z výrazných rysů současného realitního trhu je rostoucí zájem o byty v panelových domech. To ovšem neznamená, že bychom museli slevovat ze svých požadavků. Současné možnosti vybavení interiérů, změny dispozičních řešení bytů i kompletní regenerace domů zřetelně ukazují, že i byt v panelovém domě může platit za dobrou adresu.

18.6.2007
Pavel Nesnidal

Jednou z nejméně výnosných daní vybíraných na teritoriu České republiky je daň z převodu nemovitostí. Roční náklady na její správu převyšují její výnosy. Diskuse o zrušení této daně je opět aktuální, přičemž hlavním argumentem je snaha zjednodušit daňovou soustavu v ČR s ohledem na nízkou výnosnost některých daní a také omezit zbytečnou byrokracii spojenou s výběrem této daně.

18.6.2007
Vladimír Zmrhal, Miloš Lain, František Drkal, Jan Hensen*, ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí, *Technische Universiteit of Eindhoven, Center for Building & Systems TNO

Článek se zabývá ověřením potřebných výkonů zdroje chladu pro klimatizační zařízení velmi rozsáhlé, nově stavěné administrativní budovy v Praze. Cílem energetické studie je najít optimální režim provozu, který využije akumulační schopnosti budovy, dovolí snížit nominální výkon zdroje chladu a tím snížit spotřebu energie pro chlazení.

18.6.2007
Ing. Petr Kopecký, Ing. Petr Kopecký - EDDY System

Bez investic do nových technologií výroby energie to nepůjde. Jde samozřejmě o to, aby vložené investiční prostředky byly ekonomické, návratné v daném prostoru a čase. Při současném tempu zvyšující se ceny energie jsme již k tomuto stavu dospěli, domnívá se autor článku.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama