Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Stavba
Archiv článků od 1.2.2013 do 15.2.2013

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

Aqua-therm Nitra 2013
15.2.2013
redakce dle tiskových materiálů pořadatele MDL Expo s.r.o.

Zlatou medaili z veletrhu Aqua-therm Nitra 2013 si odnáší ETA ENERGY za kotel ETA HACK na štěpku a pelety, čestná uznání obdržel Procom za kondenzační plynový kotel Geminox THRs a Zakład Elektroniczny TATAREK za adaptivní řízení přívodu vzduchu do spalovací komory.

14.2.2013
Bc. Oldřich Rejl, redakce

Centrum pasivního domu (CPD) připravilo svůj, dalo by se říci již tradiční, seminář, s nímž sklízí u posluchačů z široké veřejnosti úspěch. Pro pravidelné návštěvníky jejich veletržních přednášek to bylo i tentokrát dobré oživení a připomenutí nejdůležitějších principů o pasivních domech.

14.2.2013
IP IZOLACE POLNÁ, s.r.o.

Ano, je tomu tak. Úspěšný program Ministerstva životního prostředí ČR v poněkud pozměněné formě znovu startuje. A nejde o málo peněz. V příštích osmi letech si rozdělí 28 miliard korun ti, kdo sníží energetickou náročnost svých domů!

13.2.2013
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Návrh programu Nová zelená úsporám je stále v meziresortním připomínkovém řízení. Naposledy byl aktuální stav Nové Zelené úsporám představen na veletrhu For Pasiv. V návrhu dotačního titulu se nově objevila samostatná podpora instalace ekologických zdrojů vytápění. Výzva pro bytové domy bude nejdříve v roce 2015.

12.2.2013
Ing. Roman Šubrt, VŠTE České Budějovice

Okna byly a jsou stále nejslabším článkem domu, a to z mnoha hledisek. Nejlépe se jimi vniká do domu, propouštějí nejvíce hluku a jsou nejslabším článkem i z hlediska tepelných izolací.

12.2.2013
OKNA.EU, Ing. Jiří Chomát

Chystáte se začít nebo jste už konečně začali stavět a Vaše rozhodnutí padlo na dřevostavbu? Výhody dřevostavby jsou na první pohled zřejmé – rozumná pořizovací cena a hlavně nepřekonatelná rychlost výstavby. Dřevostavba však má samozřejmě též svoje specifika. Rozeberme si, na co je třeba dát u dřevostavby pozor při výběru Vašich nových oken.

12.2.2013
Bc. Oldřich Rejl, redakce

Na veletrhu v Letňanech 6. února proběhla část doprovodného programu. Byly představeny architektonicky zajímavé pasivní stavby, nová legislativa o energiích i možnosti financování ze státních fondů. Důraz byl kladen i na současné směřování stavebnictví a nové technologie.

11.2.2013
Ing. Iveta Jiroutová, TZÚS a.s.

U laické ale i odborné veřejnosti panuje mylná představa, že CE značka je zárukou vyšší kvality výrobku. Není tomu tak. CE značka vypovídá pouze o tom, že určené vlastnosti výrobku byly vyzkoušeny podle určeného předpisu, v případě oken, že byla provedena zkouška typu na 1 ks výrobku. Dodržení stejných kvalitativních parametrů, tj. stejných hodnot průvzdušnosti, vodotěsnosti apod. u celé výrobní produkce je na pouhé odpovědnosti výrobce.

11.2.2013
HENKEL ČR - stavební chemie CERESIT

Oko běžného návštěvníka - architekta či stavební firmy - hned při příchodu upoutá fasáda nového domu, na které našel uplatnění systém Ceresit Visage od firmy Henkel. Výrobky Ceresit Visage jsou na pohled i na dotyk srovnatelné s přírodními materiály. Na rozdíl od pravých materiálů je možné je použít na mnoha podkladech, za každých podmínek a téměř bez omezení.

11.2.2013
prof. RNDr. Pavla Rovnaníková, CSc., Ing. Eva Navrátilová, Bc. Ludmila Šmerdová, Ústav chemie, Fakulta stavební, Vysoké učení technické v Brně

Vápenné malty vykazují nízké pevnosti, které je limitují v jejich použití. V maltách pro obnovu historických staveb je snaha modifikovat vápenné malty příměsemi, které jsou v souladu s historickými materiály a postupy. Jednou z příměsí, používanou již ve starověku, byly pálené keramické hlíny. Ne každá vypálená surovina je aktivní při styku s vápnem, tedy vhodná pro zlepšení užitných vlastností malt.

6.2.2013

Tak jako u vrcholových sportovních soutěží musí sportovci procházet kvalifikacemi a jen ti opravdu nejlepší se dostanou do nejvyšších soutěží či na olympiádu, tak i Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD) má jako jeden ze svých pilířů zvýšené nároky na sledování, prokazování a certifikaci kvality domů. Laťka kvality není nasazena nízko a systém certifikace zajišťuje to, co je přáním každého zákazníka – jistotu nejvyšší kvality domu.

4.2.2013
James Hardie Europe GmbH, o.s.

Společnost Fermacell čelí velkým výzvám – na jaře 2013 se otevřou nové výrobní kapacity ve Španělsku a v Německu, mění se evropská organizační struktura, změny nastaly i v top managementu společnosti Fermacell GmbH. Další plány a pohled do zákulisí současného stavu zprostředkovává v rozhovoru Ing. Miloš Kincel spolu s Ing. Jaroslavem Benákem.

4.2.2013
Ing. Tomáš Melichar, Ph.D., doc. Ing. Jiří Bydžovský, CSc., Ing. Miroslav Vacula

Článek je zaměřen na analyzování základních parametrů popílku, který vzniká jako vedlejší produkt při výrobě cementotřískových desek. Dále je provedena komparace s vybranými typy vedlejších energetických produktů. Konkrétně se jedná o testování těchto alternativních surovin z hlediska vybraných parametrů, které jsou podstatné pro následující využití v cementových kompozitech s organickou výztuží.

3.2.2013
Ing. Petr Bohuslávek

Na některou z nejvyšších budov světa si vzpomene každý z nás. Drtivé prvenství drží Burdž Chalífa (Dubaj, Spojené arabské emiráty) s 828 metry. Zajímavé ovšem je, že několik prvních desítek míst v přehledu nejvyšších budov a staveb světa patří severní polokouli. Ale jak je tomu na jih od rovníku?

1.2.2013
Ing. Jan Klečka, Útvar technologií a materiálů, Metrostav a.s. Praha

Po 35 letech vypadl ze závazné normy požadavek na nejnižší vnitřní povrchovou teplotu na výplních otvorů. Zhotovitelé tuto změnu pravděpodobně uvítají, neboť budou moci reklamace týkající se tohoto problému odmítat. Je však správné takto uvažovat a vědomě snižovat kvalitu staveb?


zpět na aktuální články
 
 
Reklama