Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Architektonické a dispoziční řešení nízkoenergetických staveb
Archiv článků od 11.5.2009 do 24.6.2010

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

24.6.2010

Při práci na projektu Zeleného majáku byl kladen důraz na co nejlepší možnost využití denního světla, přirozené ventilace a automatického vytápění a chlazení. Válcový tvar budovy je výhodný svým nízkým poměrem plochy ochlazovaných obalových konstrukcí vůči vytápěnému objemu.

17.6.2010

V Domě pro život je kladen důraz na vytvoření zdravého vnitřního klima, na komfort, maximální využití potenciálu denního světla, výhledu a přirozeného větrání. V rámci testování provozu tohoto aktivního domu se do něj nastěhovala běžná rodina - dva dospělí a tři děti.

27.5.2010
Jan Blažíček, redakce

V pondělí 24. května uspořádala Česká rada pro šetrné budovy v prostorách Národního divadla Konferenci certifikačních systémů. Byla prezentována česká metoda certifikace budov SBToolCZ, která bude podrobně představena na konci června 2010.

6.5.2010
ing. Karel Melichárek, redakce

V rámci textů z oblasti osobních zkušeností se stavbou pasivního domu nabízíme příspěvek inženýra Karla Melichárka ze Šenova. Příspěvek zazněl na semináři Dřevostavby ve Volyni.

9.4.2010
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize ISOVER

Společnost Saint-Gobain Isover CZ s.r.o. vás zve ve středu 14. 4. 2010 při příležitosti Mezinárodního stavebního veletrhu IBF 2010 na odbornou konferenci Pasivní domy - komfortní styl bydlení (trendy, návrh, realizace, ekonomická a ekologická hlediska).

4.4.2010
Prof. Dr. Wolfgang Feist, Bauphysik; Universität Innsbruck und Passivhaus Institut Darmstadt

Vědecky podložené důkazy vyzkoušené v praxi, které vypovídají o tom, že je stavebnictví schopno snížit energetickou spotřebu novostaveb a rekonstrukcí u starších budov na hodnoty nižší než 10 % současné průměrné spotřeby. Důkazem budiž příspěvky k Mezinárodním konferencím o pasivních domech a k 1. Konferenci o pasivních domech a výstavě 2009 ve městě Pécs.

29.3.2010
akad. arch. Aleš Brotánek, Centrum pasivního domu

U pasivních staveb je problém s překonáváním konzervativních postojů a je třeba volit řešení, která často nenavazují zkušenostmi na ustálenou praxi. Pokud navíc statik prohlásí kategoricky "tak pod takové řešení bych se nepodepsal", nezbývá architektovi než volit kompromis. Podívejme se na některé příklady z praxe.

26.3.2010
Xella CZ, s.r.o.

Pátrat v české kotlině po pasivních domech stále ještě připomíná hledání jehly v kupce sena. Důvodem je nejen vyšší pořizovací cena, ale i řada předsudků o jejich konstrukci i samotném užívání. Vzorový pasivní dům v Plzni svou osvětovou činností úspěšně boří mnohé mýty o ekologickém bydlení.

19.3.2010
BAHAL ČR a. s.

Rychlá výstavba, pohodlné, ekologické, energeticky úsporné a finančně dostupné bydlení - to jsou trumfy, s nimiž do hry vstupuje nový stavební systém, který si můžete na vlastní oči prohlédnout v podobě vzorového domu Alexander od firmy BAHAL ČR, který byl veřejnosti zpřístupněn v říjnu roku 2009 v Líbeznicích.

9.1.2010
Vlastimil Růžička

Propagace pasivních domů se stala záležitostí takřka celé Evropy. V rámci tradičních mezinárodních dnů pasivních domů si lze prohlédnout zajímavé stavby a nechat se inspirovat nápady stavebníků a architektů. Na konci loňského roku se konal již šestý ročník, který tradičně zahrnoval také stavby v České republice.

15.11.2009
redakce

Takový je stěžejní dojem z konference Pasivní domy, která proběhla na konci října 2009 v Bratislavě. Tématem tiskové konference, pořádané během prvního dne jednání, bylo zejména vzdělávání nastupujících odborníků, jako nástroj k prosazování energeticky pasivní výstavby. Na otázky odpovídali prof. Ing. Jan Tywoniak, CSc., prof. Ing. arch. Robert Špaček, CSc., prof. Dr. Wolfgang Feist a Ing. arch. Lorant Krajcsovics, PhD.

26.6.2009
Xella CZ, s.r.o.

Získat osobní praktickou zkušenost s pasivním domem mohl u nás zatím jen málokdo, o to méně se daří tyto zkušenosti zprostředkovat široké veřejnosti. Zajímavým počinem v tomto směru je výstavba vzorového pasivního domu v Plzni Božkově, který má sloužit jako školicí a předváděcí centrum pro širokou veřejnost.

11.5.2009
Ing. arch. Jaroslav Tachecí, studio JATA

Druhý díl unikátního seriálu článků o vzniku projektu, následné stavbě a zkušenostech s užíváním jednoho pasivního domu. Pasivního domu navrženého trochu - možná hodně - jinak.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama