Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Architektonické a dispoziční řešení nízkoenergetických staveb
Archiv článků od 24.6.2010 do 18.8.2011

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

18.8.2011
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize ISOVER

SENUB = Systémy energeticky úsporných budov přichází s nabídkou kvalitního provedení stavby nejen pasivních domů za účasti a odborného vedení profesionálních firem z oboru. Navíc můžete získat minimálně 3 roky vytápění Ve Vašem novém domě ZDARMA.

6.8.2011
Ing. arch. Martin Spěváček

V projektu o pasivních domech podrobně představujeme další z realizací pasivních domů, a to vilu od Ing. arch. Martina Spěváčka. Objekt vyrostl v Plzni - Božkově. Jeho měrná potřeba tepla na vytápění je 15 kWh/m2.rok. Uvnitř článku naleznete i film o této realizaci pasivního domu.

18.6.2011
Vlastimil Růžička

Stavební fakulta ČVUT Praha, katedra urbanismu a územního plánování představila na květnové konferenci výsledky výzkumu. Jednotliví autoři příspěvků nastínili nové možnosti v oblasti projektování a plánování veřejných prostorů, urbanistických souborů a měst. Potvrdili, že urbanismus výrazně ovlivňuje i stavby domů v pasivním a nízkoenergetickém standardu.

9.6.2011
VELUX Česká republika, s.r.o.

Společnost VELUX otevřela v pořadí již čtvrtý aktivní dům v rámci experimentálního projektu VELUX Model Home 2020. Tentokrát se v rámci projektu jedná o rekonstrukci staršího řadového domu. Rodinný dům s názvem LichtAktiv Haus stojí v Hamburku a vyznačuje se energetickou úsporností, bohatě prosvětleným interiérem a promyšleným konceptem zdravého vnitřního prostředí.

13.4.2011
redakce

Na tiskové konferenci společnosti Knauf Insulation v rámci veletrhů IBF a SHK 2011 v Brně byl představen první rodinný dům s certifikátem kvality SBToolCZ. Jedná se o pasivní dřevostavbu architekta Michaela Kocycha, který je zároveň investorem stavby. Stavba splňuje náročná kritéria kvality v souladu s principy udržitelného rozvoje.

4.4.2011
Radim Bařinka, Aleš Poruba

Barevné fotovoltaické články jsou občas používány v architektonických aplikacích. Jejich většímu rozšíření brání mimo jiné výrazně nižší účinnost ve srovnání s články s optimální antireflexní vrstvou. Výzkum je zaměřen na návrh a realizaci antireflexních vrstev, které při požadovaném barevném vjemu budou mít minimalizovánu reflexi v infračervené oblasti.

21.2.2011
Ing. Martin Vonka, Ph.D., ČVUT Praha, Fakulta stavební

Jednou z možných cest jak rozpoznat kvalitu budov jsou již existující metodiky pro hodnocení kvality (udržitelnosti). Pro české podmínky byla v rámci výzkumného centra CIDEAS na Fakultě stavební ČVUT vytvořena v týmu odborníků metodika SBToolCZ, certifikační nástroj pro posouzení komplexní úrovně kvality budov, a to v souladu s principy udržitelné výstavby, tj. s uvažováním souboru kritérií environmentálních, sociálních a ekonomických. Metodika vychází z mezinárodního systému SBTool a hodnoticí kritéria a požadavky se dále upravují s ohledem na stávající vývoj norem na mezinárodní úrovni.

9.2.2011
HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.

Soutěž „Heluz dům 2011“ o nejlepší architektonický návrh rodinného domu, kterou v říjnu 2010 vyhlásila společnost HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. pro studenty Fakulty architektury VUT v Brně (FA VUT), již zná své vítěze. Vítězný projekt zaujal především typickým atriovým řešením bez dispozičních závad a příjemným vnějším výrazem.

24.1.2011
akad. arch. Aleš Brotánek, AB Design Studio

V roce 2007 jsme v ateliéru zpracovávali návrh na energeticky pasivní stavbu mateřské školky a tělocvičny ve Slivenci (v současné době je vydáno stavební povolení a na stavbu mateřské školky probíhá výběr dodavatele) a návrh na propojení celého komplexu, kde mateřská školka i tělocvična bude součástí areálu stávající základní školy. Na jeden z pavilónů základní školy bylo v té době vydáno stavební povolení na dostavbu a rekonstrukci.

10.1.2011
Ing. arch. Vladimír Balda

Článek otevírá seriál o projektování a realizaci energeticky úsporných staveb v České republice. Obsahovat bude příspěvky autorů staveb a také vlastní reportáže TZB-info. První z prezentovaných domů vyrostl v náročných podmínkách CHKO. Jeho měrná roční potřeba tepla na vytápění je 20 kWh/(m2.a).

13.12.2010
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize ISOVER

Plánujete stavbu rodinného domu? Zajímáte se o energeticky úsporné bydlení? Inspirujte se některým z ukázkových projektů v novém a zcela jedinečném Katalogu pasivních domů, vydaného společností Saint-Gobain Isover CZ.

3.12.2010
VELUX Česká republika, s.r.o.

Na západ od Vídně byl otevřen Sluneční dům (Sunlighthouse) – v pořadí třetí stavba v rámci celoevropského projektu VELUX Model Home 2020 postavená na principu aktivního domu. Sluneční dům nabízí zdravé vnitřní prostředí a uživatelský komfort, je energeticky efektivní a ohleduplný k životnímu prostředí.

21.11.2010
Vlastimil Růžička

V rámci konference Pasivní domy 2010 nabídlo Centrum pasivního domu také zajímavé exkurze. Účastníci mohli navštívit stavby v okolí Brna, nebo cestovat za pasivními domy do sousedního Rakouska. S redakcí jsme navštívili moravské stavby.

18.10.2010
doc. Ing. Josef Chybík, CSc., Centrum pasivního domu

Termín hrubá stavba není v současné legislativě nikde zakotvený. Jedná se o pojem zvykový, který je však ve stavební teorii i v praxi běžně používán. Pochází z období centrálně plánovaného hospodářství, kdy se stavební činnosti členily na hlavní stavební výrobu - HSV a přidruženou stavební výrobu - PSV. Hrubá stavba se týká prací HSV - základů, vertikálních a horizontálních nosných konstrukcí a nosných prvků zastřešení, což jsou krovy nebo vazníkové soustavy.

4.10.2010

Poptávka investorů po pasivních domech se neustále zvyšuje. Nově se o pasivní domy zajímají i instituce veřejné správy. Tento trend nesporně podpořila také nová Směrnice o energetické náročnosti budov. Již šest let pořádaná Centrum pasivního domu mezinárodní konference o pasivních domech. Letošní ročník - PASIVNÍ DOMY 2010 - začíná již 14. října!

1.10.2010
Vlastimil Růžička, redakce

Centrum pasivního domu se sídlem v Brně uspořádalo v rámci doprovodného programu stavebního veletrhu For Arch 2010 seminář Pasivní domy. Zájemci mohli navštívit také výstavní stánek sdružení, kde získali ústní i tištěné informace a mohli si domluvit individuální konzultace s těmi nejpovolanějšími.

29.9.2010
AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group

Okno je vznešeným prvkem domu, který propojuje interiér s okolní přírodou, vymezuje i otevírá daný prostor, rozšiřuje ho i ohraničuje. Především pak okno vpouští do budov světlo, a tak příznivě ovlivňuje náladu jejich uživatelů.

2.7.2010
Ing. Petra Pochmanová, Vlastimil Růžička, redakce

V rámci exkurze pořádané Centrem pasivního domu jsme měli možnost navštívit tři stavby v sousedním Sasku. Jedná se o dvě sanace bytových domů a o jednu novostavbu mateřské školy. Provázeli nás vždy architekt a investor. Ke každému navštívenému místu nabízíme popis stavebních úprav a technických zařízení včetně vybraných parametrů budov. S laskavým svolením vydavatelů přinášíme také další informace převzaté z německých zdrojů (www.saena.de a www.reiter-rentzsch.de).

24.6.2010

Při práci na projektu Zeleného majáku byl kladen důraz na co nejlepší možnost využití denního světla, přirozené ventilace a automatického vytápění a chlazení. Válcový tvar budovy je výhodný svým nízkým poměrem plochy ochlazovaných obalových konstrukcí vůči vytápěnému objemu.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama