Česká komora architektů dále pod vedením Jana Kasla
Česká komora architektů na XXXII. valné hromadě stvrdila zájem pokračovat v dlouhodobých aktivitách směřujících k odpovědné péči o vystavěné prostředí a krajinu.
Hlavními prioritami Komory zůstávají ochrana veřejného zájmu, podpora architektonických soutěží a zlepšování podmínek pro výkon profese. Představenstvo, jehož nové složení vzešlo z voleb na valné hromadě, rozhodlo, že je v zájmu ČKA navázat na skvěle odváděnou práci předsedy i místopředsedů. Autorizované architektky a architekty proto i nadále povede předseda Jan Kasl, Markéta Žáček Zdebská (1. místopředsedkyně) a Petr Lešek (2. místopředseda).
„Chceme naplnit základní cíl daný zákonem č. 360/1992, tedy pečovat o kvalitní architekturu, vystavěné prostředí a krajinu. Stejně tak nám tento úkol dává i aktualizovaná Politika architektury a stavební kultury (PASK) a náš zodpovědný přístup k profesi,“ shrnul předseda Jan Kasl.
Diskuse se na setkání nejvyššího orgánu ČKA zaměřila zejména na aktuální legislativní témata, podporu vzdělávání, otázky BIM a dalších technologických inovací.
ČKA bude v příštím období soustředit své aktivity na trvalé zlepšování podmínek pro výkon profese architektů a urbanistů prostřednictvím komunikace s veřejnou správou, sledováním legislativních změn a prosazováním kvalitních standardů, nepoleví v soustavném zlepšování péče o vystavěné prostředí a krajinu prostřednictvím podpory architektonických soutěží, rozvojem sítě městských a krajských architektů a spolupráce s ministerstvy a dalšími institucemi odpovědnými za tvorbu prostředí i s důrazem na iniciativu New European Bauhaus, Davoskou deklaraci a vládní strategický dokument Politika architektury a stavební kultury ČR.
Zástupci ČKA budou přítomni u projednávání návrhu zákona o BIM, který ovlivní výkon profese v blízké budoucnosti, ČKA bude dále usilovat o smysluplné nastavení podmínek péče v oblasti památkové ochrany, zohlednění kvalitativních podmínek při nastavování dotací, komplexní přístup při renovaci budov, ne jen jejich pouhou opravu, vytvoření vzorových smluv pro veřejné zadavatele a bude také sledovat vývoj profese v kontextu společenských změn.
V neposlední řadě bude již 10. rokem popularizovat kvalitní vystavěné prostředí u široké veřejnosti prostřednictvím České ceny za architekturu.
V rámci jednání byl zmíněn i význam digitalizace stavebního řízení. V tomto ohledu ČKA, resp. její předseda Jan Kasl, dlouhodobě upozorňuje na nezbytnost kvalitního, uživatelsky vstřícného a odborně garantovaného procesu digitalizace jako nástroje ke zvýšení kvality i efektivity výstavby.

Česká komora architektů (ČKA) je stavovská profesní organizace. Byla zřízena zákonem č. 360/1992 Sb., o výkonu povolání autorizovaných architektů a o výkonu povolání autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, ve znění pozdějších předpisů, jako ...