Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

MMR: K návrhu stavebního zákona přišlo 1641 připomínek

Datum: 6.3.2019 15:39  |  Autor: ČTK, redakce

Ministerstvo chce po vypořádání připomínek předložit návrh zákona na přelomu března a dubna vládě. Vláda počítá s tím, že nový zákon by měl být účinný od roku 2021.

© lkercelik - Fotolia.com
© lkercelik - Fotolia.com

K návrhu věcného záměru nového stavebního zákona obdrželo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) od ostatních úřadů 1641 připomínek, z toho 1281 zásadních. Na konferenci Fórum českého stavebnictví to dnes uvedla náměstkyně MMR Marcela Pavlová. "Věcný záměr nového stavebního zákona jsme na začátku ledna předložili do mezirezortního připomínkového řízení. Když jsme všechny připomínky dali do jedné tabulky, tak je to román, který má téměř 900 stránek. Připomínky chceme vypořádat během března a na přelomu března a dubna bychom návrh zákona chtěli předložit vládě," řekla Pavlová.

Podrobně o návrhu nového stavebního zákona zde

Paragrafové znění zákona by podle plánu MMR měla dostat Sněmovna do konce prosince. Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR očekává při přijímání zákona komplikace. "Myslím, že i když budeme všichni intenzivně pracovat, podaří se vypořádat všechny ty připomínky a projdeme celým tím martyriem, musí nám být jasné, že podle této stavební legislativy nebudeme stavět dříve než za šest sedm let," uvedl prezident svazu Jiří Nouza.

Podle Pavlové by to však mělo být mnohem dříve. "Řeknu termín, který znám z úst pana premiéra. A ten má přání, aby nový stavební zákon nabyl účinnosti k 1. lednu 2021," podotkla náměstkyně.

Nový stavební zákon by měl podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) zkrátit povolovací řízení u staveb ze současného průměru 5,4 roku na jeden rok. Územní řízení, stavební řízení a EIA se sloučí do jednotného povolovacího řízení. Měl by vzniknout Nejvyšší stavební úřad, který bude součástí státní správy. Návrh počítá s tím, že pokud se příslušný úřad nevyjádří do 30 dní, bude platit tzv. fikce souhlasu. Stavbu nepůjde povolit dodatečně.

Podle Pavlové budou při schvalování největší problémy ve dvou oblastech. "Nejtvrdší oříšek bude s Nejvyšším stavebním úřadem, kde by tuto činnost vykonával sám stát a ne úřady územně správních celků v přenesené působnosti," doplnila Pavlová. Za druhý velký problém považuje to, že k novému stavebnímu zákonu se nabaluje 45 zvláštních právních předpisů, v nichž vystupují úřady, které chrání veřejné zájmy. Například při ochraně životního prostředí nebo památek. "Je potřeba, aby si všechna ministerstva, kterých se to týká, udělala inventuru veřejných zájmů. Jestli ty věci, které jsou dnes v zákoně, jsou opravdu veřejnými zájmy," uvedla dále Pavlová.

Spousta připomínek je podle ní duplicitních, na druhou stranu některé půjdou proti sobě. MMR chce podle Pavlové každou připomínku řádně vypořádat, ale zároveň nechce řízení příliš protahovat. "Máme připravený harmonogram a v týdnu od 18. března bychom chtěli uskutečnit čtyři konferenční dny, kdy bychom se to po oblastech pokusili vypořádat. Nedělám si iluze, že by návrh zákona byl na úřad vlády předkládán bez rozporů. Ale udělám všechno pro to, aby se počet těch rozporů minimalizoval," dodala Pavlová.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona TwitterTisk Související z oboru

EET pro řemeslníky nabírá zpoždění

19.4. 2:46   Od června 2019 měli své tržby elektronicky evidovat také řemeslníci. Zatím se tak ale nestalo. více >>>

Nové administrativní centrum Lesů České republiky

17.4.2019 | Ing. arch. Petr Brandejský, redakce
Návrh brněnského architektonického studia Chybik+Kristof Architects & Urban Designers zvítězil v druhém kole mezinárodní architektonické soutěže na nové administrativní centrum Lesů ČR v Hradci Králové.
ilustrační obrázek © photo 5000 - Fotolia.com

Nová pravidla podpory pro sociální a dostupné byty, vláda rozdělí miliardu

16.4.2019 | ČTK, redakce
Obce budou moci za dotace a úvěry od státu budovat sociální byty. Pro letošní rok vláda připravila pro program jednu miliardu korun, z toho na sociální byty 650 milionů korun a na úvěry 350 milionů korun. Návrh nařízení s pravidly pro získání peněz na pořízení bytů včera schválila vláda.
diskuse: 1 příspěvek, 16.04.2019 08:35

Bronzoví predátoři ladně proplouvají Brnem

10.4.2019 | Ing. arch. Petr Brandejský, redakce
Nad pódiem s označením Galerie Šilingrák plují nerušeně nádherní žraloci od sochaře Michala Gabriela. Výstava je součástí cyklu „Země – voda – vzduch“, a opět plní své poslání, oživit veřejný prostor v Brně. Kvinteto nádherných bronzových paryb dělá radost Brňanům i přespolním.

Skupině innogy se vloni na českém trhu dařilo

4.4. 7:26   Tržby v roce 2018 ve výši 42,5 mld. Kč, zisk po zdanění 9 mld. Kč. Celkové dodávky 27,2 TWh zemního plynu a 2,7 TWh elektrické energie. Investice skupiny vloni přesáhly 4,6 mld. Kč více >>>

Témata 2019

Aktuálně

11. ročník soutěže E.ON Energy Globe
Oceňujeme ty nejzajímavější projekty a nápady v oblasti ekologie, inovací a energetických úspor z celé České republiky.
Přihlaste svůj projekt do soutěže zdarma i vy!
Registrace probíhá do 30. 4. 2019.
Přihlaste svůj projekt
Tabulky a výpočty

Doporučujeme

Spolupracujeme

logo Stavební veletrh Brno
logo PSM CZ
logo SUSO
logo CTI