Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Analytici: Plán na přijetí stavebního zákona je hodně ambiciózní

Datum: 13.2.2019 13:51  |  Autor: ČTK, redakce

Z ekonomického hlediska o jednu z nejpotřebnějších legislativních změn. Někteří se obávají zneužití takzvané fikce souhlasu, kdy se nečinnost úřadu do 30 dní bude považovat za souhlasné stanovisko.

Ilustrační obrázek © JL Hébert - Fotolia.com
Ilustrační obrázek © JL Hébert - Fotolia.com

Plánované přijetí nového stavebního zákona tak, aby platil od roku 2021, je hodně ambiciózní. Spíše se dá očekávat, že se termín posune a znění zákona se v průběhu legislativního procesu upraví. Uvedli to analytici, které ČTK oslovila.

Ministerstvo pro místní rozvoj poslalo na konci ledna věcný záměr zákona do připomínkového řízení na jednotlivá ministerstva a úřady. V březnu ho má projednat vláda. Nový stavební zákon by měl zkrátit povolovací řízení u staveb ze současného průměru 5,4 roku na jeden rok. Územní řízení, stavební řízení a EIA se sloučí do jednotného povolovacího řízení. Měl by vzniknout Nejvyšší stavební úřad, který bude součástí státní správy. Návrh dál počítá s tím, že pokud se příslušný úřad nevyjádří do 30 dní, bude platit takzvaná fikce souhlasu. Stavbu nepůjde povolit dodatečně.

Podrobnosti k věcnému záměru stavebního zákona

"Nový stavební zákon je z ekonomického hlediska jednou z nejpotřebnějších legislativních změn. Už včera bylo na jeho přijetí pozdě. Ale lépe v roce 2021 než nikdy. Zákon umožní developerům a dalším podnikatelům ve stavebnictví pružněji reagovat na změnu v poptávce po bydlení, což vytvoří silný tlak na pokles cen nemovitostí," uvedl analytik CzechFund Lukáš Kovanda. Nový stavební úřad by podle něj neměl přijímat nové úředníky, ale stát by je sem měl přesunout z již existujících úřadů.

Analytik BH Securities Štěpán Křeček doplnil, že fikce souhlasu sice urychlí povolování staveb, ale může být zneužívána. "Některé kontroverzní stavby budou moci zdárně projít procesem povolování jen kvůli tomu, že si na ně úředníci záměrně či nezáměrně nenajdou čas," upozornil Křeček.

Termín platnosti zákona od roku 2021 by byl podle něj reálný pouze v případě, že se nestane předmětem politického boje. "Vzhledem k velkému množství zájmových skupin, které bude nový stavební zákon ovlivňovat, lze však spíše předpokládat, že se platnost zákona výrazně posune a samotné znění zákona bude v průběhu legislativního procesu upravováno. Výsledná podoba zákona se tak od současného návrhu může výrazně lišit," sdělil Křeček.

Podle analytika ČSOB Petra Dufka zůstávají kritickým momentem stavebního řízení průtahy vzniklé odvoláváním různých zájmových skupin. "V tomto směru by bylo vhodné proces objektivizovat a nastavit i případné sankce pro případ neoprávněného zdržování celého řízení," podotkl Dufek.

Analytička Komerční banky Jana Steckerová doplnila, že s novým stavebním zákonem bude zřejmě třeba schválit i řadu souvisejících zákonů, přičemž i jeho jednotlivé body vyvolají složitou diskuzi. "Plán, že by zákon vstoupil v platnost již v roce 2021, tedy považujeme za poměrně ambiciózní," uvedla dále Steckerová.

Ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek dodal, že podle předchozích zkušeností lze ve Sněmovně očekávat obstrukce a plánovaný termín přijetí se tak může posunout.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona TwitterTisk Související z oboru

EET pro řemeslníky nabírá zpoždění

19.4. 2:46   Od června 2019 měli své tržby elektronicky evidovat také řemeslníci. Zatím se tak ale nestalo. více >>>

Nové administrativní centrum Lesů České republiky

17.4.2019 | Ing. arch. Petr Brandejský, redakce
Návrh brněnského architektonického studia Chybik+Kristof Architects & Urban Designers zvítězil v druhém kole mezinárodní architektonické soutěže na nové administrativní centrum Lesů ČR v Hradci Králové.
ilustrační obrázek © photo 5000 - Fotolia.com

Nová pravidla podpory pro sociální a dostupné byty, vláda rozdělí miliardu

16.4.2019 | ČTK, redakce
Obce budou moci za dotace a úvěry od státu budovat sociální byty. Pro letošní rok vláda připravila pro program jednu miliardu korun, z toho na sociální byty 650 milionů korun a na úvěry 350 milionů korun. Návrh nařízení s pravidly pro získání peněz na pořízení bytů včera schválila vláda.
diskuse: 1 příspěvek, 16.04.2019 08:35

Bronzoví predátoři ladně proplouvají Brnem

10.4.2019 | Ing. arch. Petr Brandejský, redakce
Nad pódiem s označením Galerie Šilingrák plují nerušeně nádherní žraloci od sochaře Michala Gabriela. Výstava je součástí cyklu „Země – voda – vzduch“, a opět plní své poslání, oživit veřejný prostor v Brně. Kvinteto nádherných bronzových paryb dělá radost Brňanům i přespolním.

Skupině innogy se vloni na českém trhu dařilo

4.4. 7:26   Tržby v roce 2018 ve výši 42,5 mld. Kč, zisk po zdanění 9 mld. Kč. Celkové dodávky 27,2 TWh zemního plynu a 2,7 TWh elektrické energie. Investice skupiny vloni přesáhly 4,6 mld. Kč více >>>

Témata 2019

Aktuálně

11. ročník soutěže E.ON Energy Globe
Oceňujeme ty nejzajímavější projekty a nápady v oblasti ekologie, inovací a energetických úspor z celé České republiky.
Přihlaste svůj projekt do soutěže zdarma i vy!
Registrace probíhá do 30. 4. 2019.
Přihlaste svůj projekt
Tabulky a výpočty

Doporučujeme

Spolupracujeme

logo Stavební veletrh Brno
logo PSM CZ
logo SUSO
logo CTI