Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Návrh Metropolitního plánu kritizují radnice i další instituce

Datum: 28.7.2018 03:00  |  Autor: ČTK, redakce
© Oleksiy Mark - Fotolia.com
© Oleksiy Mark - Fotolia.com
Velké pražské městské částí poslaly každá desítky až stovky připomínek k návrhu nového pražského územního plánu.

Jak vyplývá z informací radnic, kromě podoby konkrétních lokalit se jim nelíbí nejasná terminologie, nedostatečná ochrana zeleně, podoba výškové regulace či nedostatečně vymezené plochy pro školy či sportoviště. Plán kritizují i další instituce a spolky, například památkáři. Připomínky k návrhu dokumentu, který má od roku 2023 určovat výstavbu v Praze, je možné podávat do dneška.

Kritika návrhu Metropolitního plánu v poslední době přicházela z mnoha stran, čemuž patrně bude odpovídat i množství došlých připomínek. Větší městské části jich poslaly až několik set, například v případě Prahy 5 je to téměř 500 podnětů. Připomínky Prahy 6 mají podobu dokumentu o 229 stránkách.

Radnice kritizují jak celkové nastavení dokumentu, tak navrženou podobu konkrétních lokalit.

V obecné rovině se opakuje kritika terminologie, která je podle řady radnic nejasná a není v souladu se stavebním zákonem. Příkladem může být fakt, že celé město je rozděleno na zastavitelnou plochu, která zahrnuje všechnu zástavbu včetně parků či zeleně, a nezastavitelnou, kam spadá okolní krajina. V rámci zastavitelné plochy jsou pak například parky definovány jako nezastavitelné bloky, což je podle kritiků zmatečné a navíc hrozí, že by mohlo být možné zeleň zastavit. Institut plánování a rozvoje (IPR), který návrh připravil, to opakovaně odmítl.

Další opakující se kritikou je výšková regulace

Starostovi Prahy 4 Petru Štěpánkovi (Zelení/Trojkoalice) se nelíbí, že autoři plánu na Budějovické a na Pankrácké pláni povolili stometrové věžáky, i když Výbor pro světové dědictví UNESCO stanovil hranici 70 metrů. Radnice také opakovaně kritizovaly navyšování počtu pater nad stávající okolní zástavbu.

Plán negarantuje potřebnou plochu pro školy, hřiště a další vybavenost

Řada radnic připomínkovala také fakt, že veřejná vybavenost, jako jsou školy či hřiště, je v plánu zakreslena pouze bodově. Plán tak podle kritiků negarantuje pro tyto stavby potřebnou plochu. Městské části také namítají, že návrh nedostatečně zakotvuje podobu velkých rozvojových ploch a měl by jasně stanovovat, že před jejich zástavbou je nutné připravit regulační plán, územní studii či jinou podrobnější územně-plánovací dokumentaci.

Kromě radnic připomínky podaly další veřejné instituce. Návrh se nelíbí památkářům z Národního památkového ústavu, podle kterých je v rozporu se zákonem o památkové péči, dalšími předpisy i mezinárodními úmluvami. Kritizují nedostatečnou ochranu památkových rezervací, výškovou regulaci a další zahušťování centra.

Připomínky mohly podávat také spolky, jednotlivci a firmy. Ze spolků návrh dlouhodobě kritizuje Arnika, sdružení AutoMat zaslal 90 bodů zaměřených zejména na veřejnou dopravu a cyklistiku. Předseda představenstva firmy České přístavy Miloslav Černý ČTK sdělil, že návrh v současné podobě nerozeznává pozemní část vltavských přístavišť, což povede k jejich zániku.

Druhé kolo ideálně v roce 2020

Připomínky radnic a veřejných institucí mají často formu takzvaných zásadních připomínek, které bude muset pražské zastupitelstvo při projednání řešit každou zvlášť. Připomínky jednotlivců či firem budou zastupitelé s ohledem na jejich počet schvalovat hromadně na základě doporučení úředníků. Délka vypořádání došlých připomínek bude záviset na jejich počtu. Při schvalování stávajícího územního plánu, který začal platit v roce 2000, jich dorazilo 16.000.

Po zpracování připomínek z prvního kola projednávání bude následovat kolo druhé, které by se v ideálním případě mohlo konat v roce 2020. Podle současného termínu by měl nový územní plán začít platit v roce 2023. Původně měl platit už od roku 2020, zastupitelé lhůtu prodloužili o tři roky.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona TwitterTisk Související z oboru

Archeopark Pavlov – výjimečná architektura s mnoha prestižními cenami

24.5.2019 | Ing. arch. Petr Brandejský, redakce
Unikátní koncept muzea Archeopark Pavlov, kde se na 500 m2 odehrává kus opravdu zajímavé a výjimečné architektury. Vše podstatné je ukryté pod zemí, v labyrintu evokujícím jeskynní chodby. Prvky vystupující z terénu svými bílými monumentálními těly svítí do krajiny, stejně jako okolní skalní masívy.
Cílené zneužívání známého názvu firmy v názvu konkurenčního produktu je trestné, ilustrační foto redakce

Češi zaměňují názvy produktů za značky. Nejčastěji v oblasti stavebnictví

19.5. 1:04   České firmy se potýkají s neznalostí zákazníků, kteří poptávají jejich produkty pod názvem konkurence. V případě, že používá k označení produktu název cizí značky spotřebitel, k žádnému porušení zákona nedochází. více >>>

Výběrové řízení na přístavbu originální dřevostavby

26.4. 04:00   Přístavba sociálního podniku DOBROTY S PŘÍBĚHEM. Projekt originální atypické dřevostavby oceněn cenou Young Architect Award. Přihlaste se! Probíhá od 15. 4. do 6. 5. 2019 (konec lhůty pro podání). více >>> (Portus Praha, z.ú.)

Nápadité dělicí stěny, mobilní příčky, předěly, paravány, japonské stěny – 1. část

24.4.2019 | Ing. arch. Petr Brandejský, redakce
Seriál, který nám osvětlí možnosti předělů, příček, polopříček a systémů k vytyčení prostor s daným účelem, segmentování velkých místností a oddělení jejich funkcí. Rozdělení těchto prvků je rozmanité, od ryze účelných a jednoduchých řešení, až po moderní digitální sofistikované systémy řešení IoT.

EET pro řemeslníky nabírá zpoždění

19.4. 2:46   Od června 2019 měli své tržby elektronicky evidovat také řemeslníci. Zatím se tak ale nestalo. více >>>

Témata 2019

Tabulky a výpočty

Doporučujeme

Spolupracujeme

logo Stavební veletrh Brno
logo PSM CZ
logo SUSO
logo CTI