Ministr Kuba: Stát v nejbližších letech tahounem stavebnictví nebude
Stát bude v příštích letech dál šetřit, veřejné investice se tak motorem nového růstu stavebnictví určitě nestanou. Uvedl to ministr průmyslu a obchodu Kuba ve čtvrtletní analýze českého stavebnictví.
Analýzu vypracovala společnost CEEC Research ve spolupráci s KPMG Česká republika. Studii dnes zhotovitelé představili na setkání lídrů tuzemského stavebního odvětví.
"Jedním z řešení, která mohla sektoru stavebnictví výrazněji pomoci, byla realokace evropských projektů z takzvaných měkkých, chlebíčkových projektů, do projektů tvrdých, tedy infrastrukturních," uvedl šéf MPO. Tento záměr však nelze realizovat, protože podle Kuby nenašel pochopení u Evropské komise. Podle ministra se tak stavaři musí spolehnout jen na soukromou poptávku.
Škrty státních investic v oblasti dopravních staveb, bytové výstavby i v životním prostředí kritizoval prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš. "Očekáváme od vlády odpověď na otázky, jaká prorůstová opatření chystá, kam budou směřovat, kdy budou nastartována, co konkrétního pro stavebnictví přinesou," sdělil ČTK šéf svazu.
Dvě ze tří českých stavebních firem letos kvůli poklesu odvětví očekává snížení tržeb. Nejčernější výhled mají představitelé firem v inženýrském stavitelství, které z velké části závisí na investicích veřejného sektoru. Návrat k růstu tržeb se nebude asi konat ani v roce 2013, výnosy už by ale měly přestat klesat.
Pokles odvětví za celý rok 2012 odhadují ředitelé stavebních podniků o 6,9 procenta. Do plusu se stavebnictví pravděpodobně nedostane ani příští rok, přesto se prognózy na rok 2013 mírně zlepšily.
"Nepředpokládáme, že by se české stavebnictví v nejbližších letech vrátilo na hodnoty objemů z let před krizí," řekl odborník na stavebnictví z KPMG ČR Pavel Kliment.
Kvůli snižování výkonu odvětví očekávají stavební manažeři, že počet stavebních firem jen letos klesne o 12 procent. Z trhu zmizí hlavně menší a střední firmy.