Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Stavební fyzika
Archiv článků od 19.9.2019 do 6.1.2020

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

6.1.2020
Ing. Dagmar Michoinová, Ph.D., Národní památkový ústav ČR, Technologická laboratoř,

Recenzovaný Příspěvek pojednává o významu nasákavosti tradičních stavebních materiálů a schopnosti tradičních neizolovaných staveb odolávat vzlínající vlhkosti. Upozorňuje dále na některá rizika spojená s omezováním nasákavosti stavebních materiálů navrhovaných pro sanace vlhkosti a zasolení tradičních staveb.

20.12.2019
Ing. arch. Petr Brandejský, redakce

Jak naučit zaměstnance zacházet šetrně se zdroji? Mohou zaměstnanci pomoci realizovat ve svých společnostech úsporná opatření? S těmito a dalšími otázkami vám pomůže vzdělávací kurz YEE pod záštitou ČNOPK a odborníků na danou problematiku. YEE projekt běží paralelně ve čtyřech evropských zemích.

19.12.2019
doc. Ing. Jan Kaňka, Ph.D., člen TNK 76 Osvětlení, ČKAIT Praha

Odborný TZB-info doporučuje S pohledem do minulosti české technické normalizace v oblasti stavební světelné techniky autor hledá možnou inspiraci pro tvůrce nového stavebního zákona a k němu příslušné podzákonní legislativy.

Ilustrační obrázek © djama - Fotolia.com
27.11.2019
Ing. Peter Buday, PhD., katedra KPS, SvF STU Bratislava

Recenzovaný Kotviace systémy ťažkých budov, ktoré sú zvyčajne tvorené masívnou oceľovou konštrukciou, významne ovplyvňujú tepelnú ochranu budov, hlavne ich vplyvom na plnenie hygienického kritéria normy STN 73 0540-2, ako aj na výpočtovú hodnotu. koeficientu prestupu tepla na fasáde. Predložený článok sa zaoberá týmito dvoma tepelnými kritériami.

28.10.2019
Ing. Bc. Jitka Peterková, Ph.D., doc. Ing. Jiří Zach, Ph.D., Ing. Magdaléna Michalčíková, Ph.D., Ing. Vítězslav Novák, Ing. Richard Slávik, Ph.D., Ing. Dagmar Donaťáková, Dipl. Ing. Dr. techn. Azra Korjenic, Benjamin Raich

Recenzovaný Příspěvek se zabývá jednou z možností řešení problematiky akustiky vnitřního prostředí. Velmi často se lze ve starších budovách setkat se špatnou akustikou interiéru. Existuje mnoho variant řešení tohoto problému, jednu z těchto možností představují i zelené prvky zabudované do interiéru, které mají mimo jiné také pozitivní vliv na psychickou pohodu a zdraví lidí, pobývajících v daném interiéru. V rámci výzkumných prací probíhajících ve spolupráci Fakult stavebních, Vysokého učení technického v Brně a Technické univerzity ve Vídni a společnosti Němec s.r.o. byla provedena realizace zelené stěny a zelených obrazů do učebny, kde se přednášející a studenti potýkali se špatnou akustikou interiéru. Článek popisuje účinnost těchto zelených prvků aplikovaných v přednáškové místnosti z hlediska akustiky vnitřního prostředí.

Zdeněk Podlaha v rozhovoru pro TZB-info
24.10.2019
redakce

Standard budov s téměř nulovou spotřebou energie (NZEB) je od ledna 2020 povinný již pro veškeré nové budovy. Investoři se tohoto faktu zbytečně obávají. Co nový NZEB standard znamená a jak se na něj připravila společnost Xella odpovídá v rozhovoru Ing. arch. Zdeněk Podlaha.

22.10.2019
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Rigips

Správně vyřešit prostorovou akustiku v administrativních budovách, koncertních sálech, reprezentačních prostorech, konferenčních sálech, školách, školkách i v domácnostech nedokáže hned tak někdo. Společnosti Rigips se to podařilo díky perforovaným akustickým sádrokartonovým deskám Rigitone a Gyptone Big.

Parametrická štúdia tepelnej bilancie budovy, ilustrační snímek © Büros - Fotolia.com
22.10.2019
prof. Ing. Ivan Chmúrny, PhD., Stavebná fakulta STU Bratislava, Katedra konštrukcií pozemných stavieb

Recenzovaný Uvádzajú sa výsledky výpočtov tepelnej bilancie adinistratívnej budovy, to znamená výpočty potreby tepla na vykurovanie a chladenie pri parametricky meniacej sa tepelnoizolačnej úrovni výstavby, transparentnosti fasády a účinnosti tienenia v letnom období.

© Fotolia.com
18.10.2019
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Rigips

Společnost Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., divize Rigips, Vás zve ve dnech 31. října až 1. listopadu 2019 do hotelu Skalský Dvůr u Bystřice nad Pernštejnem, kde se bude konat již 13. ročník konference Dřevostavby v praxi.

17.10.2019
redakce

V současné době se dokončuje novela vyhlášky č. 78/2013 Sb. o energetické náročnosti budov, která je prováděcím předpisem zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií a stanovuje postup hodnocení energetické náročnosti budov a závaznou podobu průkazu energetické náročnosti budovy.

15.10.2019
VELUX Česká republika, s.r.o.

Sedmdesát procent uživatelů udává, že dostatek denního světla je jedním z hlavních parametrů, podle kterých se rozhodují při koupi nového rodinného domu nebo bytu. Zejména mladé rodiny se přitom stále častěji uchylují ke koupi bungalovu, tedy přízemního domu. Právě takové stavby ale neposkytují ani zdaleka tolik denního světla, kolik ho člověk potřebuje.

9.10.2019
VELUX Česká republika, s.r.o.

K prosvětlení tmavé chodby nebo šatny výborně poslouží světlovod od společnosti VELUX. Díky vysoce odrazivému tubusu dokáže přivést sluneční paprsky až do hloubky 6 metrů mezi střechou a interiérem.

6.10.2019
JRD s.r.o.

Dobrá akustika je velmi důležitý parametr zdravého vnitřního prostředí budov, protože hluk a vibrace z okolního prostředí mohou vážně poškodit fyzické i duševní zdraví. Česká legislativa sice udává přesné právní i technické normy pro kročejovou neprůzvučnost v rámci jednotlivých typů staveb, ale ani jejich dodržování nemusí eliminovat všechny nepříjemné zvuky, které nepříznivě ovlivňují komfort bydlení v řadě domácností.

1.10.2019
VELUX Česká republika, s.r.o.

Efektní a jednoduché řešení, které zlepší světelné podmínky v domě a umožní optimální ventilaci. Světelná šachta umožňuje cílené osvětlení konkrétního místa a automatické provětrání prostoru.

24.9.2019
VELUX Česká republika, s.r.o.

Sedmdesát procent uživatelů udává, že dostatek denního světla je jedním z hlavních parametrů, podle kterých se rozhodují při koupi nového rodinného domu nebo bytu. Zejména mladé rodiny se přitom stále častěji uchylují ke koupi bungalovu, tedy přízemního domu. Právě takové stavby ale neposkytují ani zdaleka tolik denního světla, kolik ho člověk potřebuje.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama