Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Zelená úsporám na TZB-info
Archiv článků od 12.4.2010 do 27.5.2010

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

27.5.2010
Deceuninck, spol. s r.o., Petr Sýs

Okna Deceuninck - tepelněizolační vlastnosti, spárová průvzdušnost, povrchová teplota, doporučené hodnoty tepelné prostupnosti U, program Zelená úsporám. Vývoj a aplikace nových technologií v oblasti materiálů použitých na výrobu profilů nebo skel. Novinka Zendow+ a Inoutic Prestige pro pasivní domy.

26.5.2010
Ing. Ivan Cifrinec, Ph.D., MBA, ELEKTRODESIGN ventilátory

Přehled způsobů přirozeného a nuceného větrání včetně kladů a záporů jednotlivých možností a příklad řešení inteligentním systémem centrálního větrání MiX společnosti ELEKTRODESIGN Ventilátory.

20.5.2010
Lindab střešní krytiny

Inspirace tradiční skandinávskou architekturou i roubenkami z podještědí, kombinující klasickou zděnou technologii suterénu zapuštěného do terénu s nízkoenergetickou montovanou stavbou přízemí systémem LindabConstruline – to je nově postavený rodinný dům v obci Klínec, na úpatí brdských lesů.

19.5.2010
ROCKWOOL, a.s.

Proč zateplovat? Jakou izolaci použít a ušetřit? Jak a kde výhodně nakoupit izolace pro zateplení? Jak využít dotaci z programu Zelená úsporám při zateplení domu? Odpovědi na tyto a mnohé další otázky získáte na Internetovém portále www.zacnetesetrit.cz

17.5.2010
doc. Ing. arch. Hana Urbášková, Ph.D.

Okno v pasivním domě je výrazným výtvarným prvkem ovlivňujícím celkový charakter domu a zároveň ovlivňujícím i jeho energetickou spotřebu. Okna i dveře jsou díky slunečním ziskům klíčovým prvkem vnějšího obvodového pláště, zejména v pasivním domě.

17.5.2010
Ing. arch. Miloš Solař, Národní památkový ústav

"Pokud je výtvarný potenciál fotovoltaiky spojován s obrazem nových měst, pak je vše v pořádku. Vznik nové výtvarně kvalitní a energeticky úsporné architektury je žádoucí. Hodnota architektonického dědictví je však spojena se "starými" formami. Změna architektonického obrazu pro ně není vítězstvím."

14.5.2010
Ing. Petr Horák, Ph.D.

S narůstajícím počtem žadatelů o podporu z programu Zelená úsporám se v praxi začaly objevovat chyby, které žadatelům znemožnily cestu k dotacím. Tyto často zbytečné chyby na straně uživatelů a realizačních firem jsou předmětem článku. Článek je určen převážně uživatelům rodinných domů, poznatky vyplývající z textu se však týkají i uživatelů bytových domů.

12.5.2010
Wienerberger s.r.o.

Uspořádání briefingu o nízkoenergetickém stavění, představení odborné publikace pro projektanty a zisk ocenění za provedení. To vše si připsala na svoje konto společnost Wienerberger na veletrhu IBF 2010.

10.5.2010
Vlastimil Růžička, Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Jedním z nástrojů realizace státní bytové politiky je Státní fond rozvoje bydlení ČR. Ředitel SFRB JUDr. Jan Wagner exkluzivně pro TZB-info hovoří o českém bytovém fondu, o možnostech kombinace podpor i o nesnázích pro investory a projektanty.

6.5.2010
ing. Karel Melichárek, redakce

V rámci textů z oblasti osobních zkušeností se stavbou pasivního domu nabízíme příspěvek inženýra Karla Melichárka ze Šenova. Příspěvek zazněl na semináři Dřevostavby ve Volyni.

30.4.2010
VIADRUS a.s.

Tradiční bohumínský výrobce topenářské techniky VIADRUS neusíná na vavřínech. V rámci sledování aktuálních trendů ve vytápění a přípravě teplé vody uvedl od 1. 4. 2010 na trh solární systémy SPACE ENERGY.

29.4.2010

Kompaktní provedení solárního zásobníku s předem instalovanou čerpadlovou skupinou zjednodušuje montáž. Zkracuje se čas instalace solárního zásobníku, a tím se zlevňuje. V místech s nedostatkem prostoru je výhodou i to, že se čerpadlová skupina nemusí umisťovat na zeď, vedení trubek je jednodušší.

26.4.2010
Helena Kalivodová, Callida, s.r.o.

Stavebnictví zasáhl neúprosný boj o zakázky. V důsledku hledání úspor stavební společnosti přehodnocují svůj přístup k rozpočtování cen staveb. Způsob rozpočtování se mění z ceníkového na kalkulační. Důsledkem nutné individualizace jsou již nyní výrazné odlišnosti dodavatelských cen od tzv. ceníkových cen.

24.4.2010
Marie Báčová, poradkyně předsedy ČKAIT

Komora od vyhlášení programu spolupracuje s Ministerstvem životního prostředí a se Státním fondem životního prostředí na úpravě podmínek programu a metodikách upřesňujících tyto podmínky. Členové ČKAIT, kteří jsou předními odborníky v oblasti tepelné techniky, se podílejí také na kontrolách podaných žádostí o dotace.

21.4.2010
James Hardie Europe GmbH, o.s.

V únoru 2010 na veletrhu Dřevostavby byla poprvé tuzemské veřejnosti představena další výhoda těchto špičkových stavebních materiálů pro suchou výstavbu - možnost ohýbání desek Powerpanel H2O a tím i výroba obloukových stěn.

13.4.2010
Ing. Josef Slováček, Asociace pro využití tepelných čerpadel

Autor se ve svém článku zabývá otázkami, na které by se měl soustředit každý zákazník při výběru tepelného čerpadla. Popisuje rozdíl mezi systémy země-voda a vzduch-voda, vysvětluje význam topné křivky jako klíčového parametru při výběru tepelného čerpadla a zmiňuje se rovněž o frekvenčně řízených tepelných čerpadlech. V závěru upozorňuje, na co při výběru tepelného čerpadla dávat pozor, aby zakoupený výrobek nezklamal zákazníkovo očekávání.

12.4.2010
Prof. Ing. Jiří Vaverka, DrSc.

V posledních letech je stále diskutovaná otázka, jak výrazně je ovlivněn součinitel prostupu tepla transparentního prvku ve vztahu k použitému typu zasklívacího rámečku (profilu). Na trhu jsou k dispozici v zásadě dva typy plastových rámečků a rámečky nerezové (místo hliníkových) se spoustou protichůdných odborných názorů o jejich kvalitě a parametrech.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama