České sklářství není jen tradice, ale i moderní high-tech průmysl. Spousta výpočtů a počítačových simulací končí třeba unikátními skleněnými fasádami v Česku i ve světě.
Dům plný světla a bezprostřední kontakt se zahradou je často jedním z požadavků architektonického řešení současných domů. Souvisejícím aspektem tohoto trendu jsou velkoformátové posuvné systémy, které se uplatňují nejen v nové výstavbě rodinných domů, ale čím dál více také u bytových domů a rekonstrukcí.
Společnost VELUX, organizátor soutěže pro studenty středních průmyslových škol stavebních, vyhlašuje již 15. ročník oblíbené soutěže. Letos po patnácté budou mít studenti středních průmyslových škol stavebních možnost navrhnout stavby, kde denní světlo a celková kvalita vnitřního prostředí hraje hlavní roli. Vítězové jednotlivých kategorií se tak stanou „králi“ této zajímavé disciplíny architektury.
Architekti soukromé rezidence „House X“ v Singapuru si v rámci fasády pohráli s protiklady soukromí a otevřenosti. Zatímco směrem do ulice je dům diskrétně uzavřený, na jihozápadní straně se budova otvírá a poskytuje fascinující výhledy na přírodní panorama i zázemí domu. Aby si obyvatelé domu mohli užít přírodu a podnebí a zároveň v interiérech měli příjemné klima, vytvořily prosklenou fasádu posuvné hliníkové systémy Schüco.
Instalace a provoz nových špičkových vývěv Edwards v teplickém závodě Coating společnosti AGC Flat Glass Czech přinese 90procentní úsporu elektřiny a sníží náklady na spotřebu oleje. Díky smlouvě o dodávce vývěv za 14 milionů korun tak odběratel získá nejen nové tovární vybavení pro výrobní linku na povrchovou úpravu skla, ale také docílí rozsáhlých úspor ve výrobních nákladech a zavede ekologičtější výrobní proces.
Tisková konference společnosti Fenix Group a.s. se uskutečnila ve čtvrtek 30. srpna v Praze a za vedení tohoto významného výrobce elektrických topných systémů se jí zúčastnil ing. Cyril Svozil, majitel a zakladatel firmy, jeho syn ing. Cyril Svozil jr., ing. Kateřina Jezerská, ředitelka obchodní společnosti Fenix Trading s.r.o, z Jeseníku a Miroslav Petr, vedoucí tuzemského obchodu Fenix Trading.
Recenzovaný Ohýbané nosné konstrukce z vrstveného skla jsou v dnešním stavitelství navrhovány stále častěji, a to především kvůli své zbytkové únosnosti v nehodové situaci. Dojde-li v běžném provozu k poškození jedné tabule v souvrství, zbylé tabule jsou stále schopny přenášet část užitného zatížení. V případech, kdy je při návrhu uvažována smyková tuhost polymerní folie, je stanovení napjatosti a průhybů těchto prvků značně komplikované. Smyková tuhost folie závisí především na okolní teplotě a délce trvání statického zatížení. V současnosti nejsou k dispozici jednotné evropské normy pro návrh ohýbaných konstrukcí z vrstveného skla, které by zohledňovaly pozitivní vliv smykové tuhosti polymerní folie. Tento článek je zaměřen na výpočet napjatosti a průhybů ohýbané po obvodě prostě podepřené čtvercové desky z vrstveného skla zatížené rovnoměrným krátkodobým zatížením, který zohledňuje experimentálně stanovenou smykovou tuhost běžných polymerních folií PVB (Trosifol BG-R-20, Trosifol ExtraStrong) a EVA (Evasafe).
Při zohlednění skutečnosti, že stále častěji a déle pobýváme v uzavřených místnostech, instinktivně vyhledáváme kontakt s přírodou. Chceme se co nejdéle těšit okolním prostředím. Proto FAKRO, přední světový výrobce na trhu střešních oken, nabízí inovativní balkonové okno, které nás díky snadné přeměně okna na funkční balkon přibližuje k přírodě.