Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Léto na šikmé ploše aneb pusťte se do zateplení podkroví

Přemýšlíte, jak využít léto v Česku aktivně a užitečně? Češi jsou národem kutilů a jen tak něčeho se nezaleknou. Proč tedy svépomocí nezateplit šikmou střechu s materiály Knauf Insulation?

Ochráníte ji lépe před srážkovou vodou a před sněhem v zimě. V horkých měsících pak izolant zpomalí prostup slunečního záření dovnitř a vy můžete uvažovat o využití podkrovního prostoru ke komfortnějšímu bydlení.

V Česku představuje šikmá střecha nejběžnější typ střešní konstrukce. Pro její zateplení nabízí společnost Knauf Insulation například vzduchotěsný systém LDS HOMESEAL, který má testovanou životnost spojů 50 let. Obsahuje především parozábranné fólie určené pro stranu interiéru a naopak difuzně otevřené fólie určené jako doplňková hydroizolační vrstva šikmých střech. Součástí systému jsou i produkty pro spojování a těsnění fólií. Pomohou vyniknout vlastnostem minerální vlny, která se na zateplení šikmých střech perfektně hodí.

Vše spočívá v doplnění nosné konstrukce o prvky, které nám umožňují vložit dostatečnou tloušťku tepelné izolace. Nutné je zajistit vyšší míru těsnosti konstrukce a zamezit nadměrnému pronikání vlhkosti ze strany interiéru. „Zpravidla se kombinují minimálně dvě vrstvy tepelné izolace, nejčastěji jde o izolaci mezi krokvemi a izolaci pod krokvemi,“ vysvětluje Štěpán Lášek, aplikační manažer Knauf Insulation. U novostaveb doporučuje přizpůsobit tvar nosné konstrukce krovu. Vždy je třeba vycházet z detailní znalosti výchozího stavu budovy, zvlášť to platí při rekonstrukcích nebo při dodatečném zateplování. Pokud si kutil není jistý, určitě je nasnadě poradit se s konstrukční firmou.


7 bodů, jak na zateplení šikmé střechy s izolací mezi a pod krokvemi:

  1. Pokud používáte kontaktní podstřešní fólii (například Homeseal LDS 0,04), zvolte izolaci o stejné tloušťce jako je výška krokví.
  2. Nařezejte jednotlivé pásy izolace vždy o jeden až dva centimetry širší než mezera, jakou jste naměřili mezi krokvemi. Řez veďte kolmo k rovině izolace.
  3. Správně naformátovaná izolace (v našem popisovaném případě Unifit) se mezi krokve snadno vkládá. V konstrukci následně drží bez nutnosti jakékoliv dodatečné fixace.
  4. Pokračujte montáží nosné konstrukce podhledu s použitím přímých závěsů a krokvových závěsů.
  5. Do nosného roštu sádrokartonového podhledu vložte vrstvu izolace pod krokvemi.
  6. Parozábrana se k přiléhajícím stavebním konstrukcím dotěsní pomocí těsnícího tmelu nebo pásku, vzájemné spoje pomocí pásky.
  7. Nakonec následuje montáž sádrokartonu. Vysoce účinná parozábrana Homeseal LDS 100 omezuje vznik netěsností v místě průniku vrutů.

Všechny komponenty systému vám umožní vytvořit dokonalé souvrství a kýžený výsledný efekt. Za dobře vykonanou práci si pak můžete mnout své zlaté české ručičky už v klidném a perfektně zaizolovaném podkroví.

KNAUF INSULATION, spol. s r.o.
logo KNAUF INSULATION, spol. s r.o.

KNAUF INSULATION, spol. s r.o. dodává klientům izolace ze skelné a kamenné vlny. Nabízí široké spektrum produktů pro bytové a nebytové budovy a zaměřuje se na komplexní řešení ve snižování energetické náročnosti. Staví na 30 letech zkušeností a patří ...