Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Nemocnice, kde má slovo pasivní úplně jiný význam

Nový moderní nemocniční objekt II. interní kliniky Fakultní nemocnice Olomouc byl navržen a postaven ve standardu pasivní budovy. Jedná se o vůbec první stavbu tohoto typu v České republice. Autorem projektu je firma Adam Rujbr Architects. Projekt je zajímavý nejen svou architekturou, ale především technickým a konstrukčním řešením.

Nemocnice Olomouc
Nemocnice Olomouc

Energetická náročnost objektu je desetkrát nižší než u jiných budov nemocnice. Pavilon za bezmála 400 milionů korun v maximální míře využívá denní světlo díky speciálně zešikmené úpravě ostění a fasády u většiny oken. Velkou roli sehrává také orientace objektu, která je řešena tak, aby nedocházelo v chladnějších obdobích roku k tepelným ztrátám, a naopak v létě k nadměrnému přehřívání. Kontrastní LED osvětlení usnadňuje orientaci i osobám s poruchou zraku.

Betonový skelet je vyplněný sádrokartonem

Procházíme-li nyní jednotlivými chodbami kliniky, je sádrokarton všude kolem nás. Konstrukce suché výstavby Knauf W112 jsou všechny dvojitě opláštěné sádrokartonovými deskami Knauf WHITE. Celkem se v budově nachází více než 10.000 m2 příček a sádrokartonu Knauf se spotřebovalo přes 40.000 m2. V místech s vyšším požadavkem na odolnost vůči vlhkosti byly použity impregnované desky Knauf GREEN a z důvodu nebezpečí možného poškození byly na hlavních komunikačních chodbách aplikovány na vnější opláštění příček pevné a tvrdé desky Knauf DIAMANT. Díky akustickým vlastnostem konstrukce Knauf W112 a dvojitému opláštění vznikly odpovídající podmínky pro práci lékařů na jedné straně a zachování potřebného soukromí pacientů na straně druhé. Většina podhledů areálu je řešena zavěšenou konstrukcí D112 s jednoduchým opláštěním deskami Knauf WHITE, mimo již zmíněných místností s vyšším vlhkostním zatížením, kde byly použíty impregnované desky Knauf GREEN. Na konstrukce šachtových stěn se musely z důvodu požární odolnosti instalovat speciální protipožární desky Knauf RED Piano (předepsaná norma 120 minut).

Návštěvníkům a pacientům usnadňují orientaci barevně odlišená patra a srozumitelná grafika piktogramů.
Návštěvníkům a pacientům usnadňují orientaci barevně odlišená patra a srozumitelná grafika piktogramů.
Návštěvníkům a pacientům usnadňují orientaci barevně odlišená patra a srozumitelná grafika piktogramů.

Návštěvníkům a pacientům usnadňují orientaci barevně odlišená patra a srozumitelná grafika piktogramů.

Speciálně řešené detaily z materiálů Knauf

Knauf THERMOBOARD Plus
Speciální sádrokartonové desky Knauf THERMOBOARD Plus se zvýšenou tepelnou vodivostí.

Protipožární tématika se řešila i v prvním podzemním podlaží, kde jsou tři místnosti s předepsanou vyšší požární odolností (konkrétně 120 minut). Jednalo se především o archivy. Stropy místností se nejprve nastříkaly protipožární sádrovou omítkou Knauf Vermiplaster a následně zaklopily sádrokartonovým podhledem.

V prostorách jednotky intenzivní péče v prvním a druhém nadzemním podlaží, a také ve třetím a čtvrtém patře kliniky v oddělení geriatrie, jsou instalované chlazené stropy. Moderní technologie, která šetrným způsobem a bez proudění vzduchu v místnosti udrží potřebnou stabilní teplotu i v horkých dnech. Pro pacienty a samozřejmě i nemocniční personál to znamená vysoký uživatelský komfort, který je navíc velmi šetrný pro všechny astmatiky a alergiky. Pro „zaklopení“ chladicí technologie byly v podhledech použity speciální sádrokartonové desky Knauf THERMOBOARD Plus s příměsí grafitu, který zvyšuje tepelnou vodivost.

Do druhého patra kliniky je situován rentgen, místnost, která je obklopena dalšími prostory pro obsluhující personál a čekárnou pacientů. V tomto případě bylo nutné na stavbu příček použít speciální desky Knauf SAFEBOARD, které i bez olověných plechů spolehlivě odstíní rentgenové záření.

Všechny betonové stěny, které nebyly obloženy sádrokartonovou konstrukcí, se omítaly sádrovou lehčenou omítkou Knauf MP 75 L. Cílem bylo sjednotit povrch stěn, tak aby nebylo poznat, kde je stěna z betonu a kde ze sádrokartonu. Všechny povrchy jsou tedy perfektně hladké a rovné. Před vlastním omítáním byly betonové stěny opatřeny penetrací Knauf Betokontakt, případně Knauf Hloubkovou penetrací. U některých stěn byla aplikovaná univerzální tenkostěnná stěrka Knauf Uniritmo (cca 40 tun).

Speciální desky Knauf SAFEBOARD spolehlivě odstíní rentgenové záření i bez olověných plechů.
Speciální desky Knauf SAFEBOARD spolehlivě odstíní rentgenové záření i bez olověných plechů.
Speciální desky Knauf SAFEBOARD spolehlivě odstíní rentgenové záření i bez olověných plechů.

Speciální desky Knauf SAFEBOARD spolehlivě odstíní rentgenové záření i bez olověných plechů.

Práce v interiéru začala v květnu roku 2017 a kolaudace proběhla v září 2018. Výsledkem kombinace výjimečného architektonického návrhu, nejmodernější technologie a přístupu k řešení důležitých provozních nároků je vysoce úsporná klinika, která přinesla do zdravotnictví zcela nový standard srovnatelný jen s několika podobnými zařízeními ve světě. Přes všechna pokroková technická řešení se však nezapomnělo na maximální komfort pacientů. Od první chvíle po otevření je jasné, že právě oni budou s novou klinikou nejvíce spokojeni.

Tématu se věnuje redakce TZB-info ve článku "První energeticky pasivní klinika na světě vyrostla v Olomouci - Přelomový projekt budovy v režimu NZEB plný inovativních řešení", ve kterém najdete i časosběrné video ze stavby.

Podívejte se také na redakční video, rozhovor s Ing. arch. Adamem Rujbrem, autorem stavby: Klinika FN v Olomouci v pasivním standardu

Generálním dodavatelem byla stavební firma OHL ŽS, a. s. Dodavatelem suché stavby byla společnost INTERMONT OLOMOUC, s.r.o., která použila výhradně materiály Knauf, které na stavbu dodaly firmy MPL TRADING, s.r.o., a WOODCOTE CZ, a.s. Nástřik protipožární omítky Knauf Vermiplaster a sádrové omítky provedla firma KONFAL-OMÍTKY, specialista na aplikaci strojních omítek.

Pavilon II. interní kliniky gastroenterologie a geriatrie FN Olomouc

InvestorMěsto Olomouc, Ministerstvo financí ČR
Generální dodavatelOHL ŽS, a. s.
ProjektantAdam Rujbr Architects
Zpracovatel materiálů KnaufINTERMONT OLOMOUC, s.r.o., KONFAL-OMÍTKY
Dodavatel materiálů KnaufMPL TRADING, s.r.o. a WOODCOTE CZ, a.s.
Použité materiály KnaufSádrokarton Knauf WHITE, GREEN, DIAMANT, RED Piano, THERMOBOARD Plus, SAFEBOARD MP75 L, Vermiplaster, Uniritmo, Rotband, Fill&Finish Light, Hloubková penetrace, Betokontakt

Knauf Praha s.r.o.
logo Knauf Praha s.r.o.

Společnost KNAUF Praha s.r.o. působí na českém stavebním trhu od roku 1991. Je jedním z nejvýznamnějších výrobců stavebních materiálů v oblasti sádrokartonových produktů a systémů. Značka Knauf je vždy spojována s vysokou kvalitou a nadstandardním ...