Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Pasivní domy
Archiv článků od 11.7.2012 do 19.9.2012

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

19.9.2012
Ing. Petr Bohuslávek, Ing. Jan Blažíček, redakce

V úterý se otevřely brány veletrhů FOR ARCH 2012 a FOR THERM 2012. V sedmi halách se prezentují výrobci a dodavatelé z oboru stavebnictví a technických zařízení budov. Dnes na výstavišti v Letňanech proběhne tisková konference portálu TZB-info o novele zákona 406/2000 Sb. o hospodaření energií a zahájení provozu nového Kalkulátoru cen energie TZB-info.

18.9.2012
SLAVONA s.r.o.

Koncept šetrných staveb typu pasivního domu v počátcích provázela především snaha maximálně vyhovět požadavkům na úspory energie. Design a komfort ale přitom často zůstávaly stranou pozornosti stavitelů. Společnost Slavona představuje nové okno pro pasivní domy Progression, které přináší jak špičkovou technologii s řadou „vychytávek“ a zlepšení pokud jde o energetické parametry, tak designovou špičku v daném segmentu.

8.9.2012
Flamco CZ s.r.o.

Pro Zimní olympijské hry mládeže 2012 v Innsbrucku bylo postaveno 13 budov podle standardu pasivních domů s bytovou plochou 29 600 m2. Po ukončení her budou domy sloužit jako obytné.

7.9.2012
Centrum pasivního domu

Centrum pasivního domu na veletrhu For Arch 2012 vydraží mobilní pasivní domek, který byl v rekordním čase 4 dnů postaven na stavebním veletrhu IBF v Brně na jaře letošního roku. Vyvolávací cena 1 koruna.

5.9.2012
SLAVONA s.r.o.

Dřevěná okna už dávno nejsou eurookna IV68, jejich vývoj pokročil ať už ve vlastních profilech, které jsou silnější, používají se standardně izolační trojskla, ale zejména povrchové úpravy jsou stále dokonalejší. Dnes si můžete pořídit okna s desetiletou zárukou na povrchovou úpravu bez nutnosti údržby.

3.9.2012
prof. Ing. Anton Osvald, CSc., Žilinská univerzita v Žiline, Fakulta špeciálneho Inžinierstva, prof. Ing. Jozef Štefko, PhD., Technická univerzita vo Zvolene, Drevárska fakulta

Novodobé konstrukční systémy pro nízkoenergetickou výstavbu, v pasivním a nulovém standardu nebo energeticky autonomní budovy, jakož i zvýšená popularita konstrukcí z masivního dřeva znamenají zásahy do samotné konstrukce, její statiky, stavební fyziky, ale i protipožárních vlastností. Některé prototypové konstrukční řešení nejsou ověřená, ať už zkouškám, hodnověrnou výpočetní analýzou nebo ověřením při dlouhodobém užívání stavby.

30.8.2012
redakce

Společnost Knauf Insulation nedávno uspořádala konferenci Reality Check, na které se sešli přední odborníci pozemního stavitelství a materiálového inženýrství z celé Evropy. Název konference napovídá, co bylo jejím obsahem. Na témata projektování úsporných budov, udržitelného stavebnictví, certifikace budov a další jsme se zeptali prof. Ing. Petra Hájka, CSc., z pražského ČVUT, který se konference účastnil.

27.8.2012
Ing. Jan Růžička, Ph.D., ČVUT Praha, fakulta stavební

V rámci Projektu 1221420507: „Vybrané vlastnosti přírodních a dalších stavebních materiálů, stavebních prvků a budov“ programu Efekt MPO ČR byly provedeny zkoušky požární odolnosti obvodových plášťů pro nízkoenergetické a pasivní domy na bázi přírodních a recyklovaných materiálů. Ukazuje se, že sláma vyhovuje nejen tepelnětechnickým ale při správné aplikaci i požárním požadavkům na obvodové pláště.

25.8.2012
Danfoss s.r.o. - elektrické podlahové vytápění DEVI

Energeticky pasivní dům se solárními panely a elektrickým vytápěním představuje kompletní řešení budoucnosti. Článek představuje řešení potřeb energie v rodinném domě s použitím solárních panelů, elektrického podlahového vytápění DEVI, systémem ventilace Danfoss s rekuperací tepla a ústředním ovládáním DEVIlink™.

19.8.2012
Ing. Jan Bárta, Centrum pasivního domu

Uvědomujeme si, že veřejná diskuse týkající se novely zákona č. 406/2000, Sb. o hospodaření energií není zdaleka černobílá. Domníváme se však, že vyjádření podpory této věci je důležitým a potřebným krokem pro zajištění konkurenceschopnosti českého stavebnictví, nastartování ekonomiky, ochranu spotřebitelů i jako významné gesto udržitelného chování.

Erban, Hodyc, Jílek - návrh rodinného domu
18.8.2012
Lukáš Erban, Petr Hodyc, Jakub Jílek, SPŠ stavební Hradec Králové

Záměrem byl dům, který se vymyká běžným stavebním předlohám a více jako vize budoucích generací. Objekt je rozdělen do dvou podlaží. První podlaží je částečně zahloubené, druhé podlaží nabízí jedinečný výhled na okolní panorama s téměř dokonalým propojením s vnější krajinou.

11.8.2012
VELUX Česká republika, s.r.o.

Domov budoucnosti s výborným vnitřním prostředím, maximálním množstvím denního světla a spotřebou energie, která splňuje požadavky roku 2020, je možné postavit už dnes. Nejnovější měření v rámci projektu Home for Life – Dům pro život v experimentálním domě u dánského města Aarhus to přesvědčivě dokazují.

10.8.2012
Kalksandstein CZ s.r.o., vápenopískové cihly Zapf Daigfuss, Ing. Martin Konečný

Po 2. světové válce v Německu nastává prudký rozvoj výstavby a též prudké nárůsty potřebného materiálu na zdění. Vápenopískové cihly jsou hlavním, nebo druhým nejhlavnějším materiálem používaným pro stavby v SRN. V 70. letech zasahuje do celého průmyslu ropná krize a tím pádem útlum.

27.7.2012
Kalksandstein CZ s.r.o., vápenopískové cihly Zapf Daigfuss, Ing. Martin Konečný

První výroba vápenopískových cihel je pouze ruční, vyrábí se pouze jeden formát cihel. Výroba vápenopískových cihel kolem roku 1900, připravování polotovarů z lisu pro návoz do parního autoklávu. Vznikají první stavby. Je to však v době, kdy neexistují pro vápenopískové zdivo žádné normy ani pro navrhování, ani pro výrobu.

22.7.2012
akad. arch. Aleš Brotánek

Dvougenerační dům stavěný za vesnicí. Forma je určena svažitostí terénu a disproporcí v požadavcích na větší objemem prostoru v přízemí a menším pro patro. Za těchto okolností pro pasivní dům se ukázala nejpraktičtější linie zvlněné ozeleněné střechy vynořující se ze svahu, na níž navazuje druhá linie hospodářského zázemí.

11.7.2012
Ing. Martin Konečný

Historie článků o vápenopískovém průmyslu vypovídá o relativně jednoduchém stavebním materiálu z vápna, písku a vody. Tento materiál je v ČR velmi málo používán a považován za novinku posledních let. Historie vápenopískové cihly přitom sahá do 19. století a vápenopísková cihla je starší než třeba známý pórobeton.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama